1. Zachód mówi: zatrudniajmy kobiety!
W USA w niektórych sektorach liczba kobiet związanych z IT sięga 20 proc. zatrudnionych. Oznacza to, że co czwarty pracownik firmy IT to kobieta. Oczywiście daleko tu jeszcze do parytetu, ale porównując to do polskich statystyk widać, że liczba kobiet w sektorze IT rośnie. „Z roku na rok wzrasta liczba zatrudnianych kobiet w sektorach IT w Capgemini. Obecnie, w Centrum Infrastructure Services ponad połowa pracowników to kobiety” – mówi Magdalena Dorożyńska, Employer Branding Specialist w firmie Capgemini.
2. Zespoły mieszane radzą sobie lepiej
W branży IT bardzo mocno liczy się współpraca między pracownikami. Rzadko kiedy za projekt odpowiada jedna osoba. W większości realizacja zadań to wysiłek całych teamów programistycznych, inżynierskich, testerskich. Badania dowodzą,,że jakość pracy w zespołach mieszanych płciowo jest dużo wyższa niż w jednopłciowych – firmy z obszaru IT silnie poszukują więc kobiet, by wzmocnić kompetencje zespołów. Ilość pracy w IT ogólnie rośnie, a dla kobiet w IT szanse na pracę są jeszcze większe.
3. Branża IT jest elastyczna
W IT częściej niż gdziekolwiek indziej istnieje otwartość na pracę elastyczną, zdalną, w niepełnym wymiarze godzin. To duże plusy środowiska pracy w przypadku kobiet – mogą one łatwiej łączyć karierę zawodową z życiem prywatnym.
4. Kobiety programistki często umiejętnościami przewyższają mężczyzn
Dlaczego tak się dzieje? Działa tu zasada selekcji. Kobiety na studiach technicznych są pod szczególną obserwacją. Nie tylko nie stosuje się wobec nich taryfy ulgowej, ale często muszą stale udowadniać, że są dobre. Dlatego te, które się do tego zawodu nie nadają, szybko zdają sobie z tego sprawę i rezygnują. W efekcie, procentowo więcej mamy słabych programistów niż programistek.
5. Firmy IT promują kobiety
Coraz częściej duże korporacje, zdając sobie sprawę z tego, że zrównoważenie płciowe w zespole jest korzystne dla jakości pracy (frmy technologiczne zatrudniające kobiety mają o 34 proc. wyższy ROI), tworzą specjalne programy, które mają pomagać kobietom w rozwoju w IT. Powoływane są specjalne stanowiska w działach HR mające ułatwiać kobietom start w karierze, dodatkowe przywileje dla kobiet czy dbanie o to, by nie były one dyskryminowane w pracy ze względu na płeć.
6. Rozwój nie tylko w kodowaniu
Branża IT to nie tylko programowanie – to również technologie Big Data, zagadnienia użyteczności aplikacji, prowadzenia projektów developerskich – to duża szansa dla kobiet, z analitycznym umysłem, które niekoniecznie chcą programować, ale świetnie odnajdą się w statystyce, badaniu zachowań użytkowników czy tworzeniu specyfikacji i dokumentacji.
7. Coraz więcej cenionych kobiet w IT
Sheryl Sandberg – Cheif Operating Oficer w ±acebook, Ginni Rometty – CEO z IBM, Marissa Mayer – CEO z Yahoo!, Meg Whitman CEO z HP, Ursula Burns – członek zarządu w Xerox czy Susan Wójcicki z Google to tylko kilka przykładów na to, że kobiety, jeśli chcą, to potrafią przebić się przez szklany sufit i udowodnić mężczyznom, że są skutecznymi liderami również w IT. Im więcej będziemy mieć takich przykładów, tym kobietom będzie łatwiej na tym specyficznym rynku pracy.
8. Mniejsze dysproporcje w zakresie wynagrodzenia
Kobiety ogólnie zarabiają mniej niż mężczyźni, a różnica rośnie wraz z wysokością stanowiska. W przypadku branży IT te różnice również istnieją, ale są niższe. Doceniane kobiety na stanowiskach technicznych są bardziej pewne siebie i rzadziej cenią się niżej niż mężczyźni. W eFekcie mają większe szanse na wyrównane z mężczyznami zarobki.
9. Pierwszy w historii algorytm stworzyła kobieta!
Na koniec – nie zapominajmy o tym, że pierwszym programistą na świecie była kobieta! To Ada Lovelace stworzyła pod koniec XIX w. algorytm, który miał być wykonywany przez maszynę analityczną Charlesa Babbage’a.