Praca.pl Poradniki HoReCa i turystyka
Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

 
Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Zarządzanie hotelem i zatrudnionymi w nim pracownikami to niełatwe zadanie, za które odpowiada manager obiektu. To on musi dbać o najwyższą jakość świadczonych usług i wizerunek hotelu. Jakie obowiązki ma osoba zatrudniona na tym stanowisku? Co cechuje dobrego managera? Ile zarabia manager hotelu? Oto kluczowe informacje na temat tego odpowiedzialnego stanowiska w branży hotelowej.

 

Spis treści

Jak zostać managerem hotelu?

 

Manager hotelu to stanowisko, o jakim marzy wiele osób zaczynających swoją przygodę w branży hotelarskiej. Jeśli Ty także widzisz siebie w roli kierownika, który realnie wpływa na kształt, rodzaj i poziom świadczonych usług, budując renomę placówki i dbając o jak najlepsze doświadczenia gości, na początek musisz wiedzieć, że droga do objęcia tego stanowiska może być długa. Warto jednak stawiać przed sobą ambitne cele i krok po kroku dążyć do ich realizacji. 

 

  • Hotelarstwo i turystyka – wykształcenie

 

Idealny kandydat na managera hotelu może pochwalić się wykształceniem kierunkowym. Preferowane są osoby po hotelarstwie, zarządzaniu, turystyce, kierunkach biznesowych, ewentualnie marketingu. Żeby objąć posadę, niezbędne jest też doświadczeniem w pracy w hotelarstwie. To właśnie wiele lat spędzonych na różnych stanowiskach w hotelu pozwala na poznanie specyfiki tego typu placówek i pracy w nich. Manager hotelu to osoba, która doskonale rozumie, czym zajmuje się portier, pokojówka, boy hotelowy, personel sprzątający, recepcjoniści. Zna rytm działania hotelu. Wie, kiedy i kto składa i przyjmuje zamówienia, w jaki sposób działają managerowie pięter, rozumie też oczekiwania gości odwiedzających ten właśnie obiekt. 

 

Sprawdź także, jak otworzyć własny hotel.

 

Doświadczenia w pracy w hotelu nie zastąpią nawet najbardziej prestiżowe studia, dlatego warto zacząć budować swoją karierę już na etapie nauki. Aby zdobyć cenne umiejętności managerskie, można też odbyć profesjonalne szkolenie z zarządzania. 

 

  • Praca managera hotelu – kompetencje miękkie i dodatkowe

 

Czego jeszcze oczekuje się od przyszłego kandydata na managera hotelu? Oprócz wiedzy branżowej popartej stażem pracy i wykształceniem, niezbędne są pewne kompetencje miękkie, takie jak:

 

  • umiejętności interpersonalne, pozwalające na nawiązywanie relacji z kluczowymi klientami, prowadzenie negocjacji biznesowych, nawiązywanie współpracy, rozwiązywanie problemów personalnych itp., 
  • odporność na stres związany z wysoką funkcją, 
  • umiejętności przywódcze pozwalające na sprawne zarządzanie zespołem, 
  • wysoka kultura osobista, profesjonalizm niezależnie od okoliczności, 
  • umiejętności organizacyjne i związane z planowaniem strategicznym.

 

Warto pamiętać, że sektor HoReCa stwarza ogromne możliwości, jeśli chodzi o pracę za granicą. Jeśli szukasz pracy poza Polską bądź liczysz na zatrudnienie w dużym hotelu, w obiekcie blisko granicy albo w turystycznej miejscowości, prawdopodobnie będziesz musiał / musiała także wykazać się biegłą znajomością języka obcego np. angielskiego czy niemieckiego (zależnie od lokalizacji hotelu).

 

  • CV managera hotelu

 

Na rynku pracy regularnie pojawiają się ogłoszenia dotyczące stanowisk związanych z pracą w hotelu. Propozycje zatrudnienia dla dyrektora hotelu, managera, różnego rodzaju pracowników obsługi klienta znajdziesz także na Praca.pl. Jak można łatwo zauważyć, do wzięcia udziału w większości procesów rekrutacyjnych będziesz potrzebować CV. Możesz je łatwo przygotować w naszym Kreatorze CV, dostępnym bezpłatnie po zalogowaniu w serwisie. 

 

 

Manager hotelu – jak wygląda praca w tym zawodzie?

 

Manager hotelu ma wpływ na funkcjonowanie całego obiektu. Manager powinien dbać o wszystkie aspekty prowadzonej działalności, a więc obsługę gości, zarządzanie personelem i finanse. To on jest odpowiedzialny za realizację operacyjnej strategii hotelu: rozwój usług, standardy jakości czy zarządzanie budżetem i wprowadzanie innowacji wpływających na konkurencyjność obiektu. Do zadań managera należy też rekrutacja i szkolenie pracowników oraz zarządzanie relacjami z dostawcami i innymi podmiotami.

 

Typowy zakres obowiązków na stanowisku managera hotelu:

 

  • zarządzanie operacyjne hotelem (kwestie techniczne, administracyjne, sprzedażowe);

  • kierowanie zespołem pracowników (recepcja, gastronomia, marketing, obsługa pięter i pokoi);

  • opracowywanie i wdrażanie standardów pracy;

  • negocjacje z partnerami zewnętrznymi (biura podróży, organizatorzy szkoleń i konferencji, firmy cateringowe);

  • dbanie o stosowanie się do zasad bezpieczeństwa;

  • dbanie o wizerunek obiektu;

  • realizowanie strategii marketingowej hotelu;
  • monitorowanie konkurencji, trendów na rynku HoReCa i planowanie innowacji.

 

Czytaj takżeCechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

 

Manager hotelu – ryzyko zawodowe

 

Praca w hotelu niesie ze sobą ryzyko zawodowe związane zarówno z zagrożeniami biologicznymi czy chemicznymi, jak i psychospołecznymi. Przyjmuje się, że osoby zatrudnione w hotelarstwie stanowią jedną z grup zawodowych najbardziej narażonych na kontakt z nowymi odmianami chorób. Do obiektów nieustannie napływają nowe osoby, nieraz z różnych części świata, które mogą być nosicielami różnego rodzaju chorób zakaźnych.

 

Warto zwrócić uwagę także na to, że praca jako manager hotelu może być obciążająca psychicznie. Na zdrowie psychiczne negatywnie wpływa stres związany z zarządzaniem obiektem i jego pracownikami, przewlekłe zmęczenie, niestandardowe godziny pracy. Stres i zmęczenie potęgują się np. w przypadku kontaktu z tzw. trudnymi klientami, w czasie organizowania prestiżowych wydarzeń w obiekcie, podczas przyjmowania ważnych gości itp.

 

Ile zarabia manager hotelu?

 

Zgodnie z danymi Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (Sedlak&Sedlak) rynkowa mediana zarobków na stanowisku managera hotelu wynosi 7020 złotych brutto w skali miesiąca. W zależności od wykształcenia, stażu pracy, wielkości firmy i województwa zarobki managera hotelu zamykają się w przedziale od 5550 złotych brutto do nawet 8990 złotych brutto na miesiąc.

 

Czytaj takżeKreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

 

 

Manager hotelu – perspektywy zatrudnienia

 

Praca w turystyce i hotelarstwie jest dostępna nie tylko w sezonie – wiele hoteli czy pensjonatów działa nieprzerwanie przez cały rok. Manager hotelu ma szanse na zatrudnienie w kraju lub w zagranicznym kurorcie, gdzie zarobki będą zdecydowanie wyższe.

 

Gdzie może pracować manager? Osoba odpowiedzialna za zarządzanie obiektem znajdzie zatrudnienie między innymi w takich miejscach jak:

 

  • hotele;

  • pensjonaty;

  • hostele;

  • zajazdy;

  • schroniska turystyczne.

 

Manager hotelu – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Manager hotelu – obowiązki

 

Do obowiązków managera hotelu należy między innymi dbanie o wizerunek obiektu, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, utrzymywanie dobrych relacji z partnerami i dostawcami czy kierowanie pracą wszystkich pracowników.

 

  • Manager hotelu – zarobki

 

Manager hotelu w Polsce zarabia około 7 tys. złotych brutto miesięcznie. Najlepiej opłacani managerowie otrzymują wynagrodzenie powyżej 9 tys. złotych brutto, a najgorzej – poniżej 5,5 tys. złotych brutto.

Więcej artykułów "HoReCa i turystyka"

Polecane oferty

  • Szef zmiany na kuchni (K/M)

    Sofitel Grand Sopot   Sopot    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    19 godz.
    Twoja misja Będziesz nadzorować pracę kucharzy, dbać o sprawne wydawanie dań oraz porządek na kuchni, monitorować stan zapasów magazynowych. Wszystko po to, aby nasi goście mogli cieszyć się znakomitymi smakami, które dodadzą ich pobytowi kulinarnych wrażeń!
  • Szef Kuchni / żywienie zbiorowe

    Dussmann Polska Sp.z o.o.   Świebodzin    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat
    19 godz.
    Zakres obowiązków: Zarządzanie podległym personelem oraz tworzenie grafików obecności. Układanie menu atrakcyjnego dla pracowników obiektu przy jednoczesnej kontroli kosztów produktów. Przygotowanie potraw zgodnie ze standardami firmy. Dbanie o wysoką jakość serwowanych produktów,...
  • Pomoc Kuchenna

    Dussmann Polska Sp.z o.o.   Kołbaskowo, k/ Szczecina    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    19 godz.
    Zakres obowiązków: Pomoc przy produkcji gorących posiłków. Wydawanie posiłków. Zmywanie naczyń oraz utrzymanie czystości w miejscu pracy. Przestrzeganie zasad HACCP. Oczekujemy: Aktualnych badań sanitarno – epidemiologicznych lub gotowości do ich wyrobienia. Doświadczenie na podobnym...
  • Pracownik / Pracownica Punktu Obsługi Klienta InfoDworzec

    Polskie Koleje Państwowe S.A.   Poznań    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa zlecenie
    20 godz.
    Na tym stanowisku będziesz odpowiedzialny(-a) m.in. za: obsługę pasażerów i Klientów dworca w zakresie udzielania informacji na temat odjazdów i przyjazdów pociągów; udzielanie informacji o potencjalnej cenie połączeń oraz informacji o warunkach odbycia najszybszej i najtańszej...
  • Kucharz

    City 88 Sp. z o.o.   Poznań    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    22 godz.
    Doświadczenie na stanowisku Kucharza; Dyspozycyjność; Profesjonalizm i zaangażowanie; Stawiamy na osobowość kandydatów a doświadczenia nauczysz się u Nas;
  • Kucharz

    Instynkt Creative Group Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    23 godz.
    Przygotowywanie dań zgodnie z ustalonymi recepturami i standardami restauracji; Dbałość o estetykę i jakość serwowanych potraw; Utrzymywanie czystości i porządku na stanowisku pracy; Kontrola stanów magazynowych i zamawianie produktów; Współpraca z pozostałymi członkami zespołu...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Zarządzanie hotelem i zatrudnionymi w nim pracownikami to niełatwe zadanie, za które odpowiada manager obiektu. To on musi dbać o najwyższą jakość świadczonych usług i wizerunek hotelu. Jakie obowiązki ma osoba zatrudniona na tym stanowisku? Co cechuje dobrego managera? Dziś mamy dla Was kluczowe informacje na temat tego odpowiedzialnego i perspektywicznego stanowiska.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.