Praca.pl Poradniki Finanse, bankowość
Wybierz swoją drogę w ubezpieczeniach

Wybierz swoją drogę w ubezpieczeniach

 
Wybierz swoją drogę w ubezpieczeniach

Najprostsza droga do ubezpieczeń – sprzedawca / agent lub praktyki

 

Jak zacząć pracę w ubezpieczeniach? Najczęstsze są dwie drogi – praktyki podczas studiów, które organizuje większość firm ubezpieczeniowych, lub praca na stanowisku agenta. Jako pośrednik pracę można zacząć u ubezpieczyciela lub brokera. Na czym polega różnica?
Agent / pośrednik to osoba reprezentująca jedną firmę i posiadająca w ofercie jej produkty. Broker to osoba, która dysponuje całym wachlarzem usług od różnych ubezpieczycieli i działa bardziej od strony klienta, szukając dla niego najlepszej oferty. Oba stanowiska to najczęściej praca w oparciu o działalność gospodarczą. Doradcy i agenci to najczęściej poszukiwani pracownicy w branży.

 

Specjalizacje i przyszłość zawodu

 

Poza osobami, które sprzedają ubezpieczenia, pracę w branży znajdują:
• programiści i deweloperzy – każdy ubezpieczyciel posiada przecież własny system IT i aplikacje, o które trzeba dbać i je rozwijać,
• psychologowie, absolwenci ZZL – poszukiwani do pracy w działach personalnych,
• matematycy i finansiści – pracujący w charakterze aktuariuszy, obliczający ryzyko i wartość projektów finansowych,
• marketingowcy – którzy dbają o brand ubezpieczyciela i produktów,
• prawnicy i finansiści – zatrudniani jako underwriterzy (oceniający ryzyko ubezpieczenia).

 

Po drugiej stronie barykady – doradca ds. odszkodowań

 

Klienci ubezpieczycieli stają się coraz bardziej świadomi swoich praw. W efekcie z roku na rok rośnie ilość spraw o odszkodowania kierowanych przeciw ubezpieczycielom. To powoduje zapotrzebowanie na pracowników zajmujących się pozyskiwaniem klientów chcących złożyć roszczenie odszkodowawcze. Takie osoby muszą znać rynek ubezpieczeń oraz mieć podstawy prawne. Zatrudniane są w kancelariach adwokackich, prawnych i odszkodowawczych. Ich praca polega na znalezieniu klienta, rozpoznaniu sprawy i doradztwie.

 

 

Własna działalność gospodarcza – fakty i mity

 

W branży finansowej i ubezpieczeniowej umowy o współpracę są bardzo popularne. Osoba, która chce być agentem ubezpieczeniowym czy doradcą finansowym, zakłada własną działalność gospodarczą i staje się pośrednikiem określonego ubezpieczyciela lub brokerem. Wiele osób rezygnuje z budowania kariery w obszarze finansów, kiedy dowiaduje się o konieczności założenia działalności gospodarczej. Czy słusznie?
Natalia Achramowicz, Specjalista ds. Rekrutacji i Rozwoju w Aviva zwraca uwagę na kilka ważnych punktów:

 

Mity:

 

1. Przy własnej działalności nie ma zasiłku chorobowego

Zasiłek jest, ale wtedy, kiedy przedsiębiorca jest ubezpieczony nieprzerwanie przez 90 dni.

2. Wysokie koszty ZUS
Koszty ZUS nie są małe, ale i tak pracownikowi zostaje na rękę więcej niż przy umowie o pracę (patrz. tabela).

3. Brak zasiłku macierzyńskiego
Zasiłek przysługuje, jednak by go otrzymać, kobieta musi przed porodem opłacać dobrowolną składkę chorobową.

Fakty:


1. Możliwość wprowadzania kosztów w prowadzenie działalności
Dzięki temu można dodatkowo obniżyć podatek i zyskać finansowo.

2. Elastyczny czas pracy i wolność decydowania o urlopach
Wprawdzie urlop nie jest płatny przez pracodawcę, ale za to pracownik może dowolnie decydować o tym, kiedy pracuje, a kiedy chce mieć wolne.

3. Swoboda podejmowania decyzji
Osoba prowadząca działalność może dodatkowo nawiązywać współpracę z innymi podmiotami, zwiększając możliwości przychodu.

Więcej artykułów "Finanse, bankowość"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka w Biurze Windykacji

    Polskie Koleje Państwowe S.A.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na tym stanowisku odpowiedzialny/a będziesz za: prowadzenie negocjacji na etapie windykacji polubownej; obsługę spraw na drodze sądowej; kontakt z kancelariami prawnymi i komorniczymi; archiwizacja obsługiwanych dokumentów; raportowanie prowadzonych działań i efektów pracy;
  • US Broking Client Service Delivery Administrator

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Overview The main goal of all teams involved in US broking is to advise our clients on the best group healthcare insurance offered by medical vendors on the market, in cooperation with our US teams. Based on the received documentation concerning different insurance options available, we analyze and...
  • Junior Internal Control Finance Specialist

    METRO Global Solution Center Sp. z o.o.   Szczecin, Plac Brama Portowa 1    praca hybrydowa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Your main area of responsibility in this position will include: Perform internal control of accounting processes. Participate in the design of new controls for migrated accounting processes. Participating in the development of internal controls for other units of the Metro Group. Testing procedures...
  • Internal Control Finance Specialist

    METRO Global Solution Center Sp. z o.o.   Szczecin, Plac Brama Portowa 1    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Main area of responsibility will include: Performing internal control of accounting processes; Participating in the design of new controls for migrated accounting processes; Testing the designed controls; Contributing to the development of internal controls for other units within the Metro Group;...
  • VeloBank S.A.
    specjalista junior / mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków VeloBank S.A. w związku z projektem rozwoju sieci placówek franczyzowych poszukuje do współpracy osób zainteresowanych współpracą jako: Partner/ Partnerka Banku / Franczyzobiorca, oferta franczyzy VeloBanku jest skierowana do każdego, kto chce osiągnąć sukces...
  • BANK NOWY SPÓŁKA AKCYJNA
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków Prowadzenie działań w wyznaczonym regionie, ukierunkowanych na aktywizację Pośredników finansowych Banku, w tym: wsparcie merytoryczne oraz prowadzenie spotkań szkoleniowych, promowanie kredytów firmowych oraz dla małych i dużych deweloperów, budowanie relacji...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?