Praca.pl Poradniki Finanse, bankowość
Wybierz swoją drogę w ubezpieczeniach

Wybierz swoją drogę w ubezpieczeniach

 
Wybierz swoją drogę w ubezpieczeniach

Najprostsza droga do ubezpieczeń – sprzedawca / agent lub praktyki

 

Jak zacząć pracę w ubezpieczeniach? Najczęstsze są dwie drogi – praktyki podczas studiów, które organizuje większość firm ubezpieczeniowych, lub praca na stanowisku agenta. Jako pośrednik pracę można zacząć u ubezpieczyciela lub brokera. Na czym polega różnica?
Agent / pośrednik to osoba reprezentująca jedną firmę i posiadająca w ofercie jej produkty. Broker to osoba, która dysponuje całym wachlarzem usług od różnych ubezpieczycieli i działa bardziej od strony klienta, szukając dla niego najlepszej oferty. Oba stanowiska to najczęściej praca w oparciu o działalność gospodarczą. Doradcy i agenci to najczęściej poszukiwani pracownicy w branży.

 

Specjalizacje i przyszłość zawodu

 

Poza osobami, które sprzedają ubezpieczenia, pracę w branży znajdują:
• programiści i deweloperzy – każdy ubezpieczyciel posiada przecież własny system IT i aplikacje, o które trzeba dbać i je rozwijać,
• psychologowie, absolwenci ZZL – poszukiwani do pracy w działach personalnych,
• matematycy i finansiści – pracujący w charakterze aktuariuszy, obliczający ryzyko i wartość projektów finansowych,
• marketingowcy – którzy dbają o brand ubezpieczyciela i produktów,
• prawnicy i finansiści – zatrudniani jako underwriterzy (oceniający ryzyko ubezpieczenia).

 

Po drugiej stronie barykady – doradca ds. odszkodowań

 

Klienci ubezpieczycieli stają się coraz bardziej świadomi swoich praw. W efekcie z roku na rok rośnie ilość spraw o odszkodowania kierowanych przeciw ubezpieczycielom. To powoduje zapotrzebowanie na pracowników zajmujących się pozyskiwaniem klientów chcących złożyć roszczenie odszkodowawcze. Takie osoby muszą znać rynek ubezpieczeń oraz mieć podstawy prawne. Zatrudniane są w kancelariach adwokackich, prawnych i odszkodowawczych. Ich praca polega na znalezieniu klienta, rozpoznaniu sprawy i doradztwie.

 

 

Własna działalność gospodarcza – fakty i mity

 

W branży finansowej i ubezpieczeniowej umowy o współpracę są bardzo popularne. Osoba, która chce być agentem ubezpieczeniowym czy doradcą finansowym, zakłada własną działalność gospodarczą i staje się pośrednikiem określonego ubezpieczyciela lub brokerem. Wiele osób rezygnuje z budowania kariery w obszarze finansów, kiedy dowiaduje się o konieczności założenia działalności gospodarczej. Czy słusznie?
Natalia Achramowicz, Specjalista ds. Rekrutacji i Rozwoju w Aviva zwraca uwagę na kilka ważnych punktów:

 

Mity:

 

1. Przy własnej działalności nie ma zasiłku chorobowego

Zasiłek jest, ale wtedy, kiedy przedsiębiorca jest ubezpieczony nieprzerwanie przez 90 dni.

2. Wysokie koszty ZUS
Koszty ZUS nie są małe, ale i tak pracownikowi zostaje na rękę więcej niż przy umowie o pracę (patrz. tabela).

3. Brak zasiłku macierzyńskiego
Zasiłek przysługuje, jednak by go otrzymać, kobieta musi przed porodem opłacać dobrowolną składkę chorobową.

Fakty:


1. Możliwość wprowadzania kosztów w prowadzenie działalności
Dzięki temu można dodatkowo obniżyć podatek i zyskać finansowo.

2. Elastyczny czas pracy i wolność decydowania o urlopach
Wprawdzie urlop nie jest płatny przez pracodawcę, ale za to pracownik może dowolnie decydować o tym, kiedy pracuje, a kiedy chce mieć wolne.

3. Swoboda podejmowania decyzji
Osoba prowadząca działalność może dodatkowo nawiązywać współpracę z innymi podmiotami, zwiększając możliwości przychodu.

Więcej artykułów "Finanse, bankowość"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. procesu zarządzania kapitałem

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 dni
    Twój zakres obowiązków udział w realizacji procesów wewnętrznych związanych z zarządzaniem kapitałem i procesem ICAAP; udział w wyliczaniu miar adekwatności kapitałowej i MREL; realizacja testów warunków skrajnych; udział w aktualizacji Planu Naprawy; dokonywanie analiz oraz...
  • Bank Pocztowy S.A.
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat
    2 dni
    Twój zakres obowiązków Diagnozowanie potrzeb i oczekiwań Klientów; Aktywne pozyskiwanie Klientów i utrzymywanie z nimi pozytywnych relacji; Realizacja celów sprzedażowych; Kształtowanie pozytywnego wizerunku Banku poprzez wysoką jakość obsługi; Operacyjna obsługa Klientów...
  • Bank Pocztowy S.A.
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat
    2 dni
    Twój zakres obowiązków Diagnozowanie potrzeb i oczekiwań Klientów; Aktywne pozyskiwanie Klientów i utrzymywanie z nimi pozytywnych relacji; Realizacja celów sprzedażowych; Kształtowanie pozytywnego wizerunku Banku poprzez wysoką jakość obsługi; Operacyjna obsługa Klientów...
  • Bank Pocztowy S.A.   za 2 dni wygasa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    3 dni
    Twój zakres obowiązków diagnozowanie potrzeb i oczekiwań Klientów; nawiązywanie i utrzymywanie relacji z Klientami i aktywną sprzedaż produktów hipotecznych; realizacja celów sprzedażowych; kształtowanie pozytywnego wizerunku Banku poprzez wysoką jakość obsług;
  • Młodszy Informatyk

    Bank Pocztowy S.A.   Bydgoszcz    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    3 dni
    Twój zakres obowiązków wsparcie w ramach problemów technicznych, sprzętowych i systemowych zgłaszanych przez Pracowników; diagnoza oraz rozwiązywanie bieżących problemów z oprogramowaniem i sprzętem; udzielanie informacji o statusie zgłoszeń; przygotowywanie sprzętu komputerowego dla...
  • Specjalista ds. AIX

    Bank Pocztowy S.A.   Bydgoszcz    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    3 dni
    Twój zakres obowiązków Administracja i utrzymanie infrastruktury serwerów Power i systemów AIX Banku; Prace rozwojowe i utrzymanie dokumentacji w ramach zarządzanego środowiska; Udział w projektach biznesowych realizowanych przez Bank; Współpraca z firmami zewnętrznymi;

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.