Praca.pl Poradniki Finanse, bankowość
Wybierz swoją drogę w ubezpieczeniach

Wybierz swoją drogę w ubezpieczeniach

 
Wybierz swoją drogę w ubezpieczeniach

Najprostsza droga do ubezpieczeń – sprzedawca / agent lub praktyki

 

Jak zacząć pracę w ubezpieczeniach? Najczęstsze są dwie drogi – praktyki podczas studiów, które organizuje większość firm ubezpieczeniowych, lub praca na stanowisku agenta. Jako pośrednik pracę można zacząć u ubezpieczyciela lub brokera. Na czym polega różnica?
Agent / pośrednik to osoba reprezentująca jedną firmę i posiadająca w ofercie jej produkty. Broker to osoba, która dysponuje całym wachlarzem usług od różnych ubezpieczycieli i działa bardziej od strony klienta, szukając dla niego najlepszej oferty. Oba stanowiska to najczęściej praca w oparciu o działalność gospodarczą. Doradcy i agenci to najczęściej poszukiwani pracownicy w branży.

 

Specjalizacje i przyszłość zawodu

 

Poza osobami, które sprzedają ubezpieczenia, pracę w branży znajdują:
• programiści i deweloperzy – każdy ubezpieczyciel posiada przecież własny system IT i aplikacje, o które trzeba dbać i je rozwijać,
• psychologowie, absolwenci ZZL – poszukiwani do pracy w działach personalnych,
• matematycy i finansiści – pracujący w charakterze aktuariuszy, obliczający ryzyko i wartość projektów finansowych,
• marketingowcy – którzy dbają o brand ubezpieczyciela i produktów,
• prawnicy i finansiści – zatrudniani jako underwriterzy (oceniający ryzyko ubezpieczenia).

 

Po drugiej stronie barykady – doradca ds. odszkodowań

 

Klienci ubezpieczycieli stają się coraz bardziej świadomi swoich praw. W efekcie z roku na rok rośnie ilość spraw o odszkodowania kierowanych przeciw ubezpieczycielom. To powoduje zapotrzebowanie na pracowników zajmujących się pozyskiwaniem klientów chcących złożyć roszczenie odszkodowawcze. Takie osoby muszą znać rynek ubezpieczeń oraz mieć podstawy prawne. Zatrudniane są w kancelariach adwokackich, prawnych i odszkodowawczych. Ich praca polega na znalezieniu klienta, rozpoznaniu sprawy i doradztwie.

 

 

Własna działalność gospodarcza – fakty i mity

 

W branży finansowej i ubezpieczeniowej umowy o współpracę są bardzo popularne. Osoba, która chce być agentem ubezpieczeniowym czy doradcą finansowym, zakłada własną działalność gospodarczą i staje się pośrednikiem określonego ubezpieczyciela lub brokerem. Wiele osób rezygnuje z budowania kariery w obszarze finansów, kiedy dowiaduje się o konieczności założenia działalności gospodarczej. Czy słusznie?
Natalia Achramowicz, Specjalista ds. Rekrutacji i Rozwoju w Aviva zwraca uwagę na kilka ważnych punktów:

 

Mity:

 

1. Przy własnej działalności nie ma zasiłku chorobowego

Zasiłek jest, ale wtedy, kiedy przedsiębiorca jest ubezpieczony nieprzerwanie przez 90 dni.

2. Wysokie koszty ZUS
Koszty ZUS nie są małe, ale i tak pracownikowi zostaje na rękę więcej niż przy umowie o pracę (patrz. tabela).

3. Brak zasiłku macierzyńskiego
Zasiłek przysługuje, jednak by go otrzymać, kobieta musi przed porodem opłacać dobrowolną składkę chorobową.

Fakty:


1. Możliwość wprowadzania kosztów w prowadzenie działalności
Dzięki temu można dodatkowo obniżyć podatek i zyskać finansowo.

2. Elastyczny czas pracy i wolność decydowania o urlopach
Wprawdzie urlop nie jest płatny przez pracodawcę, ale za to pracownik może dowolnie decydować o tym, kiedy pracuje, a kiedy chce mieć wolne.

3. Swoboda podejmowania decyzji
Osoba prowadząca działalność może dodatkowo nawiązywać współpracę z innymi podmiotami, zwiększając możliwości przychodu.

Więcej artykułów "Finanse, bankowość"

Polecane oferty

  • Treasury Specialist

    JTI GBS   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    10 godz.
    What this position is about - Purpose: Executing daily Treasury Accounting/Back Office activities; Taking part and delivering corporate global period closing process from Treasury side; Contributing to system improvements by proposing optimization, simplification and performing user acceptance...
  • Pracownik ds. analiz ekonomiczno-finansowych i sprawozdawczości inwestycyjnej

    PKP Polskie Linie Kolejowe S.A   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat   5 000 - 6 000 zł brutto/mies.
    10 godz.
    Zakres zadań wykonywanych na stanowisku: weryfikacja i opiniowanie opracowań projektowych w części ekonomiczo - finansowej, sprawozdawczość z zakresu środków własnych inwestycyjnych, udział w sporządzaniu informacji i sprawozdań z realizacji w Regionie planu działalności inwestycyjnej...
  • POLAQUA Sp. z o.o.
    specjalista (mid)
    11 godz.
    ZADANIA: nadzór nad rozliczeniami finansowymi budowy, w tym z podwykonawcami oraz dostawcami; efektywne i terminowe księgowanie dokumentów pod względem poprawności z zapisami umów oraz przepisami podatkowymi; odpowiedzialność za prawidłowy obieg dokumentów księgowych zgodnie z...
  • Specjalista ds. Projektów

    Polski Komitet Paralimpijski   Warszawa, ul. Konwiktorska 9/2    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Polski Komitet Paralimpijski poszukuje Specjalisty do Działu projektów wspierającego sportowców z niepełnosprawnościami. Co będziesz robić: Realizować i nadzorować projekty współfinansowane ze środków publicznych (m.in. PFRON, MSiT). Tworzyć dokumentację projektową, w tym umowy,...
  • Specjalista / Starszy Specjalista / Główny Specjalista w Departamencie Wdrożeń Innowacji w Przedsiębiorstwach (Sekcja Wdrażania)

    Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / ekspert  umowa o pracę  pełny etat
    11 godz.
    Główne zadania: obsługa zawartych umów o dofinansowanie; weryfikacja wniosków o płatność; weryfikacja wniosków o aneks; sprawozdawczość, w tym monitorowanie trwałości w ramach działania 1.1 FENG, Ścieżka SMART.
  • Specjalista ds. Księgowości

    ArMa Biuro Rachunkowe Artur Janikowski   Szczecin, Kijewo    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Opis stanowiska: Obsługa księgowa, w tym prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz KPiR; Gromadzenie i wprowadzanie danych do systemu (faktury, wyciągi bankowe, raporty, dokumenty kadrowe) Analiza zapisów księgowych; Obsługa oprogramowania kadrowo-płacowego po przeszkoleniu; Stały kontakt z...

Najnowsze artykuły

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?