Kto pracuje w ubezpieczeniach?
Przede wszystkim to branża dedykowana osobom, które potrafią łączyć dwie cechy – analityczny, racjonalny umysł z umiejętnością słuchania i budowaniem kontaktu z klientem. Najważniejsze cechy pracownika w tym sektorze opisuje Rafał Biernacki, dyrektor Biura Ubezpieczeń Medycznych Mentor S.A.: „W naszej firmie mamy dwie główne grupy pracowników. Część pracuje przede wszystkim analitycznie, w biurze, gdzie zajmuje się analizą zdarzeń, wycenami i kalkulacjami. Druga grupa pracuje bezpośrednio z klientem, gdzie wymagana jest umiejętność budowania zaufania, empatia. Obie grupy są mocno związane z klientem, bo nawet pracownicy analityczni muszą stale myśleć o potrzebach osób, które ubezpieczamy.
Specyfika tej branży polega na tym, że często rozmawiamy na tematy trudne, nierzadko musimy sami wpaść na to, jakie zabezpieczenie może być klientowi potrzebne, bo on sam nie potrafi tego do końca sprecyzować. Dlatego w tej branży odnajdują się osoby posiadające dużą zdolność rozumienia drugiego człowieka.”
Nowe obszary pracy w ubezpieczeniach
Czy w ubezpieczeniach jest miejsce na kreatywność?
Z przewidywań brokerów – takich jak Mentor S.A. – wyłania się obraz branży, którą w Polsce czeka w najbliższych latach duży rozwój. Zwłaszcza w obszarze ubezpieczeń instytucjonalnych. Wchodzimy w nowe sektory, pojawiają się nowe potrzeby klientów. Przykładowo, jeszcze kilka lat temu, ubezpieczenie od utraty zysku w branży medycznej praktycznie nie funkcjonowało. Dziś coraz więcej placówek sięga po te rozwiązania – tłumaczy Rafał Biernacki, który na co dzień zajmuje się ubezpieczeniami w tym obszarze. Rynek ubezpieczeń w Polsce nadal ma wiele do nadrobienia w stosunku do rynków zachodnich. Z jednej strony barierą są finanse, ale z drugiej nasza mentalność. Dopiero uczymy się, by nie być jak przysłowiowy Polak „mądrymi po szkodzie – dodaje ekspert.
Ubezpieczenia a nowe technologie
Nowe technologie nie omijają sektora ubezpieczeń. A to stwarza pole dla osób związanych zarówno z całą infrastrukturą IT, jak i tych, które odpowiadają za wymyślanie i projektowanie aplikacji. Pomysł na aplikację MedRisk* pojawił się z potrzeby naszych klientów, ale to zespół Mentor S.A. musiał tak naprawdę problemy klientów opisać i znaleźć sposób na ich efektywne rozwiązanie – tłumaczy Rafał Biernacki.
* program do usprawnienia mechanizmów zarządzania ryzykiem w szpitalach i placówkach medycznych – przyp. red.
Ubezpieczenia jako druga kariera? Dlaczego nie?
A czy sektor ubezpieczeń jest otwarty na osoby, które chcą zmienić ścieżkę kariery? Choć zdecydowanie łatwiej rozpocząć pracę w tym sektorze osobom po studiach lub z niewielkim doświadczeniem, to wiele firm nie zamyka się na pracowników, którzy chcą się przekwalifikować.
Doświadczenie w pracy analitycznej oraz w pracy z ludźmi jest dla nas dużym atutem – wyjaśnia Rafał Biernacki z Mentor S.A. Często taka osoba może wnieść do firmy unikalne doświadczenie, które będzie pozwalało na stworzenie nowych produktów czy ofert lub zmianę podejścia do budowania relacji z klientem w danym sektorze, w którym osoba ta ma doświadczenie – dodaje ekspert.
W sektorze ubezpieczeń widać też zainteresowanie osobami, które w jakimś stopniu były odpowiedzialne za nawiązywanie umów ubezpieczeniowych dla swoich firm. Tacy pracownicy pozwalają spojrzeć na ofertę ubezpieczeniową oczami klienta, co pozwala ją lepiej dopasować bądź wzbogacić a jednocześnie, dzięki wcześniejszej pracy po stronie nabywcy, łatwiej im postawić się w ich sytuacji, co zwiększa efektywność sprzedaży.