Praca.pl Poradniki Finanse, bankowość
Sexy job, czyli jak zarabia się na Big Data

Sexy job, czyli jak zarabia się na Big Data

 
Sexy job, czyli jak zarabia się na Big Data

O co chodzi z Big Data?

 

W skrócie – o analizę danych. Dzięki erze technologii i informacji jesteśmy w stanie gromadzić ogromne ilości danych. Do 2020 roku tworzonych będzie 1,7 megabajtów informacji na sekundę na każdego człowieka na Ziemi –   w tym czasie zgromadzone będą już 44 petabajty danych. Królowa nauk – statystyka (która kłamie, ale przekonująco) – jest w stanie te dane przetwarzać i szukać między nimi połączeń i zależności. Po co? Po to, by redukować koszty, lepiej i pełniej docierać do informacji, precyzyjniej raportować, lepiej zarządzać, optymalizować, przewidywać i tworzyć nowe potencjały (np. w postaci rynków zbytu czy nowych produktów).

 

Big Data to nie tylko statystyka

 

Praca w Big Data nie oznacza, że trzeba być statystykiem i miłośnikiem korelacji (choć to pomaga). Nie jest to już zwykła praca analityka polegająca na łączeniu tabelek w Excelu. Aby przetworzyć taką ilość danych, potrzebne są przestrzenie dyskowe, odpowiedni sposób gromadzenia danych i ich agregowania, odpowiednie oprogramowanie, które je przetworzy, narzędzia, które te dane zwizualizują. Trzeba też osób, które wiedzą, co badać, jak badać
 i są na tyle kreatywne, że potrafią przełamać standardy i wpaść na pomysł badawczy.

 

W jakich branżach będą potrzebni specjaliści Big Data?

 

Z analizy Deutsche Bank przeprowadzonej w 2012 roku wynika, że Big Data będzie wykorzystywane w księgowości, IT, handlu, marketingu, zdrowiu, HR,  edukacji – innymi słowy: wszędzie. Analiza i przetwarzanie danych w ogromnych ilościach to przyszłość każdej branży i każdego obszaru działalności. Ostatnie lata były erą informacji i technologii – przyszłość ma być erą danych i ich przetwarzania. Według danych serwisu Wanted Analytics, popyt na pracowników z doświadczeniem w Big Data wzrósł w ciągu ubiegłego roku o kilkadziesiąt procent, np. administrator systemów – o 76%, Project Manager Big Data – o 123%.

 

Najwięcej pracowników z takim doświadczeniem poszukuje się w obszarach:

 

technologii i nauki: 27% ofert, przetwarzania informacji: 19% ofert, produkcji: 12% ofert, handlu: 9% ofert.

 

Dlaczego praca w Big Data jest sexy?

 

Mówi się o tym, że praca w Big Data jest najbardziej sexy karierą w XXI wieku. Dlaczego? Bo w Big Data jest i władza, i pieniądze. Jednak nie każdy jednak specjalista Big Data będzie zarządzał wielomilionowym wolumenem danych
 i kreował obszary badawcze.

 

W przeważającej większości praca w Big Data to następujące  stanowiska:


Data Scientist: osoba odpowiedzialna za analizę i interpretację danych (nie wystarczy wiedzieć, że związek istnieje, ale warto też zadać  odpowiednie pytania: „dlaczego?”, postawić i zbadać hipotezy).

Technical Architect: osoba odpowiedzialna za projektowanie infrastruktury sprzętowej i oprogramowania do analizy i przetwarzania danych – to administratorzy, programiści, projektanci webowi.

Inżynier Hadoop: Hadoop to projekt open source, tworzący szkielet oprogramowania umożliwiającego pracę z dużymi danymi – trzeba umieć na nim pracować, integrować go z innym oprogramowaniem, wdrażać, usprawniać itd.

 

Jakich osób poszukuje się w Big Data?

 

Praca w Big Data to różne obszary stanowisk – nie ma tu zatem jednego kompletu twardych umiejętności, które powinien mieć specjalista. Inne są wymagania wobec twórcy oprogramowania do analizy (inżyniera czy architekta), inne wobec administratora Hadoop, a jeszcze inne dla menedżera czuwającego nad stworzeniem określonego projektu.

Od każdego wymaga się jednak: analitycznego myślenia (zarówno w zakresie analizy, jak i interpretacji danych), kreatywności (by umieć szukać połączeń między pozornie niezwiązanymi danymi i szukać obszarów badawczych i porównawczych), elastyczności (głównie w zakresie umiejętności adaptacji do nowych projektów), szybkiego uczenia się (by móc łatwo wdrażać się w nowe procedury, oprogramowanie), pasji (bez śledzenia rynku i nowości, trudno zostać specjalistą).


Bycie specjalistą od Big Data oznacza zarówno duże pieniądze, bezpieczeństwo pracy, jak i pełne wyzwań zadania.  Chcesz mieć pracę, która zmienia ludzkie myślenie i życie? Zatem zainteresuj się Big Data.
znajomości języków (głównie angielskiego – bez tego nie można się rozwijać).

 

Ile można zarobić w Big Data?

 

W Polsce rynek specjalistów Big Data jest jak na razie na tyle świeży, że zarobki mają bardzo szerokie spektrum i są
 w większej mierze uzależnione od obszaru specjalizacji. W USA mediana wynagrodzenia wynosi już 103 tys. dolarów rocznie i nadal rośnie.


Z danych raportów płacowych (za Dziennikiem Polskim) wynika, że w Polsce specjalista Big Data zarabia około 10-12 tys. zł miesięcznie.

 

Jak zostać specjalistą Big Data?

 

Studia w tym zakresie już zostały w Polsce uruchomione. Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego oferuje 3,5-letnie interdyscyplinarne studia inżynierskie z zakresu analizy danych. SGH oferuje podyplomowe studia o nazwie: inżynieria danych Big Data. Pojawia się też coraz więcej konferencji, seminariów i szkoleń. Oprócz studiów to staże i praktyki w korporacjach często otwierają drzwi tym, którzy chcą się uczyć i specjalizować  w tym modnym obszarze.

 

Pracownicy z doświadczeniem (developerzy, administratorzy baz danych, project managerowie) mogą szukać pracy w zespołach pracujących przy Big Data i w ten sposób – już w trakcie pracy – nabierać nowych umiejętności. To idealny czas na tego typu przekwalifikowanie się – jak na razie zaledwie 2-3 lata doświadczenia w tej branży wystarczają, by można było nazywać się ekspertem.

 

W zakresie technologii IT największe szanse na pracę w Big Data mają osoby znające takie języki programowania jak: Java, Scala, Python, R. Do tego przydaje się znajomość odpowiednich frameworków (np. Hadoop) i oprogramowania do pośredniczenia między źródłami i miejscami przechowywania danych (tzw. message broker). Jeśli chcesz pracować w Big Data, zainteresuj się zatem takimi pojęciami jak: Kafka, Flume, Hive, Impala, Spark, Storm, HBase.



 

3 nietypowe analizy Big Data

 

Praca w Big Data to nie tylko statystyka – to również jej wykorzystanie do niekiedy bardzo niezwykłych zastosowań:

Dobór biustonosza za pomocą Big Data – aplikacja stworzona przez programistów pozwala agregować dane podawane przez klientki sklepu z bielizną True&Co i dzięki temu tworzone są modele dopasowane kroju krojem i do rozmiaru biustonosza.

Big Data w służbie reklamy outdoorowej – to, że można analizować kliknięcia na stronach internetowych, wiemy nie od dziś, ale by śledzić to, ile i jakich osób zauważy billboard? Dzięki GPS, oprogramowaniu do eye-tracking i analizie ruchu ulicznego specjaliści Big Data są w stanie przewidzieć, ile osób rzeczywiście spojrzy na billboard!

Big Data pomaga zjeść świeże owoce – projekt Falling Fruit to interaktywna mapa, która gromadzi 615 typów drzew i krzewów owocowych w ponad 570 tys. lokalizacji. Analizując dane pogodowe klimatycznie, zmiane mieszkańców i kilka innych zmiennych, mapa sygnalizuje, gdzie w okolicy można znaleźć gotowe do spożycia owoce rosnące na „publicznym” drzewie.

 

5 ciekawostek o wykorzystaniu Big Data


Pilotażowy projekt realizowany w Kalifornii pozwolił przewidzieć obszary, w których zostanie dokonana zbrodnia 3 razy efektywniej niż standardowe metody („Raport mniejszości” to praktycznie teraźniejszość).


Dzięki analizie danych w zakresie profili zakupowych klientów typowa sieć handlowa może zwiększyć swój zysk o 60%.


Jedne z analiz wykazały, że jeśli pracownik niedawno dostał awans, a do tego zaczął rzadziej wychodzić na lunch z kolegami z pracy, to oznacza, że najprawdopodobniej szuka nowej pracy.


Z metaanaliz firmy Kaggle Inc. wynika, że najlepiej kupić używane auto w kolorze pomarańczowym – właściciele aut w takim kolorze dbają o nie bardziej niż właściciele aut czerwonych czy czarnych.


Dla typowej firmy z listy Fortune 100, poprawa zarządzania danymi zaledwie o 10% dałaby dodatkowy zysk 65 mln dolarów.

Więcej artykułów "Finanse, bankowość"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. procesu zarządzania kapitałem

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 dni
    Twój zakres obowiązków udział w realizacji procesów wewnętrznych związanych z zarządzaniem kapitałem i procesem ICAAP; udział w wyliczaniu miar adekwatności kapitałowej i MREL; realizacja testów warunków skrajnych; udział w aktualizacji Planu Naprawy; dokonywanie analiz oraz...
  • Bank Pocztowy S.A.
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat
    2 dni
    Twój zakres obowiązków Diagnozowanie potrzeb i oczekiwań Klientów; Aktywne pozyskiwanie Klientów i utrzymywanie z nimi pozytywnych relacji; Realizacja celów sprzedażowych; Kształtowanie pozytywnego wizerunku Banku poprzez wysoką jakość obsługi; Operacyjna obsługa Klientów...
  • Bank Pocztowy S.A.
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat
    2 dni
    Twój zakres obowiązków Diagnozowanie potrzeb i oczekiwań Klientów; Aktywne pozyskiwanie Klientów i utrzymywanie z nimi pozytywnych relacji; Realizacja celów sprzedażowych; Kształtowanie pozytywnego wizerunku Banku poprzez wysoką jakość obsługi; Operacyjna obsługa Klientów...
  • Bank Pocztowy S.A.   za 2 dni wygasa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    3 dni
    Twój zakres obowiązków diagnozowanie potrzeb i oczekiwań Klientów; nawiązywanie i utrzymywanie relacji z Klientami i aktywną sprzedaż produktów hipotecznych; realizacja celów sprzedażowych; kształtowanie pozytywnego wizerunku Banku poprzez wysoką jakość obsług;
  • Młodszy Informatyk

    Bank Pocztowy S.A.   Bydgoszcz    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    3 dni
    Twój zakres obowiązków wsparcie w ramach problemów technicznych, sprzętowych i systemowych zgłaszanych przez Pracowników; diagnoza oraz rozwiązywanie bieżących problemów z oprogramowaniem i sprzętem; udzielanie informacji o statusie zgłoszeń; przygotowywanie sprzętu komputerowego dla...
  • Specjalista ds. AIX

    Bank Pocztowy S.A.   Bydgoszcz    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    3 dni
    Twój zakres obowiązków Administracja i utrzymanie infrastruktury serwerów Power i systemów AIX Banku; Prace rozwojowe i utrzymanie dokumentacji w ramach zarządzanego środowiska; Udział w projektach biznesowych realizowanych przez Bank; Współpraca z firmami zewnętrznymi;

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.