1. HP Enterprise aktywnie poszukuje specjalistów z dziedziny finansów. Na jakie stanowiska mogą aplikować studenci i absolwenci?
Hewlett Packard Enterprise oferuje szeroki zakres stanowisk – począwszy od stanowiska analityka czy księgowego, aż po role eksperckie czy menedżerskie. Zaznaczyć przy tym należy, że poszczególne stanowiska wymagają różnego poziomu doświadczenia i umiejętności, dlatego też do naszej firmy mogą aplikować zarówno kandydaci będący dopiero na początku swojej kariery zawodowej, jak i ci z kilkuletnim stażem pracy. Do zaproponowania mamy pracę w działach analizy finansowej, księgowości, rachunkowości i sprawozdawczości finansowej, podatków, audytu czy skarbu. Zatem właściwie każda osoba planująca swój rozwój zawodowy w obszarze finansów znajdzie tu dla siebie miejsce.
2. Jakie cechy powinien posiadać idealny kandydat do pracy w Państwa firmie?
W ramach naszej organizacji funkcjonuje wiele różnych stanowisk wymagających odmiennych kwalifikacji, dlatego też trudno jest mówić o profilu idealnego kandydata. Niemniej jednak można wymienić kilka kluczowych kompetencji, które są niezbędne do pracy u nas. Przede wszystkim jest to ugruntowana wiedza z zakresu finansów oraz bardzo dobra znajomość języka angielskiego, który jest niezbędny w codziennej komunikacji biznesowej. Ponadto niezwykle ważne są umiejętności w zakresie komunikacji interpersonalnej. Pracujemy w wielokulturowym, dynamicznym środowisku, a osoby z działów finansowych na co dzień kontaktują się z klientem wewnętrznym w różnych częściach świata.
3. Jakie ścieżki kariery oferuje HPE?
W przypadku awansu pionowego mówimy o wspinaniu się po poszczególnych szczeblach kariery zawodowej. Przykładem może być osoba, która rozpoczynała pracę na stanowisku analityka finansowego, odpowiedzialnego za przygotowywanie analiz kosztowych, raportów oraz prognoz finansowych dla danego subregionu, a po ok. dwóch latach objęła stanowisko starszego analityka finansowego, zmieniając tym samym zakres swojej odpowiedzialności. Kolejnym krokiem w rozwoju kariery zawodowej może być dla niego rola mastera, czyli eksperta w danej dziedzinie lub menedżera zarządzającego zespołem.
W przypadku awansu poziomego pracownik może zmieniać działy, a tym samym poszerzać swoją wiedzę. Przykładowo może rozpocząć pracę w dziale księgowości płacowej, a następnie przejść do działu księgowości lub analizy finansowej (lub innego, wg zainteresowań i posiadanych kwalifikacji).
4. Budowanie potencjału kompetencyjnego pracowników jest głównym elementem strategii personalnej w HPE. Na jakiej zasadzie działa? Na co mogą liczyć pracownicy?
Firma kładzie duży nacisk na rozwój pracowników, dlatego przede wszystkim stawiamy na ich rozwój w naszych strukturach organizacyjnych, promując przejścia wewnętrzne, ale także wspierając pracowników w procesie certyfikacji i dając dostęp do globalnego know-how.
Ponadto zwracamy szczególną uwagę na szkolenia zarówno te zewnętrzne, jak i wewnętrzne (dotyczące np. obsługi programów księgowych). Firma daje też możliwość ukończenia studiów podyplomowych, prowadzonych przez akredytowane instytucje, których jesteśmy partnerem, takie jak: ACCA czy CIMA.
Mimo to doskonale zdajemy sobie sprawę, że dobry pracownik to taki, który z jednej strony posiada gruntowną wiedzę i znakomite kompetencje, a z drugiej odczuwa satysfakcję z wykonywanej pracy i czuje się doceniony. Z naszego punktu widzenia ważne jest zapewnienie pracownikom takich warunków, by mogli godzić rozwój kariery zawodowej z życiem prywatnym, zachowując tzw. work-life balance.
Co ciekawe, firma daje pracownikom możliwość angażowania się w różnego rodzaju akcje społeczne w czasie wykonywanej pracy. Pozwala to na realizację wielu ciekawych i unikatowych projektów (również na rzecz społeczności lokalnej), jak i wykorzystanie pełni potencjału ich inicjatorów.
Karolina Goguła, Global Talent Acquisition
wywiad przeprowadziła Aleksandra Wesołowska, Praca.pl