Praca.pl Poradniki Finanse, bankowość
Kariera w banku – nowe możliwości

Kariera w banku – nowe możliwości

 
Kariera w banku – nowe możliwości

Wpływ fuzji i przejęć na rynek pracy w sektorze bankowym

 

Ostatnie dwa lata były w bankowości latami mocnych przemian, polegających głównie na konsolidacji. Do połowy 2014 roku zniknęły z horyzontu 3 banki komercyjne i 5 spółdzielczych. Kolejne banki przygotowują się do przejęcia lub fuzji. Ta konsolidacja wpływa również na rynek pracy – choć nadal w sektorze bankowości pojawia się sporo ofert pracy, to w wyniku łączenia część oddziałów jest likwidowana, a pracujący w nich doradcy bywają zwalniani. Zamykanie oddziałów to również wynik trendu, który już widać w zachodniej bankowości – w Austrii i Niemczech planuje się zmniejszenie liczby oddziałów o 20-30% (za Pulsem Biznesu: http://www.pb.pl/3534784,59406,przyszlosc-bankowych-oddzialow).

 

Z jednej strony pojawia się potrzeba redukcji kosztów utrzymania placówek, z drugiej klienci coraz częściej decydują się na zakup kredytu przez telefon czy za pomocą strony www. Efektem jest zmniejszająca się liczba osób odwiedzających oddziały, a z czasem – kiedy w grupę najważniejszych klientów banku zaczną wchodzić osoby urodzone ze smartfonem w dłoni – osobiste wizyty w oddziale zostaną ograniczone do minimum.

Nie znaczy to jednak, że doradcy stracą pracę – klienci nadal będą musieli być obsługiwani, tyle że w nieco inny niż dotychczas sposób. Ci, którzy już mają doświadczenie w obsłudze klienta, na brak ofert czy to z banków, czy z innych instytucji finansowych nie powinny narzekać. Jednak za kilka lat finansiści nie powinni zakładać, że pierwsze kroki w bankowości będą stawiać jako doradcy w oddziałach.

 

Bankowe sektory przyszłości


Rozwój produktów (również niestandardowych)
Platforma handlowa Aleo to produkt firmowany przez Grupę ING. Nie dotyczy bankowości, ale ma za zadanie ułatwiać wymianę biznesową. A gdzie biznes – tam i pieniądze. Z ostatniego raportu Temenos Group AG opublikowanego w Financial Brand wynika, że aż 24% bankowców uważa za priorytetowe inwestowanie w rozwój produktów (na kolejnych miejscach znalazła się cyfryzacja – 18% – i modernizacja systemów IT – 16%). Banki stoją zatem przed wyzwaniem takiego rozwijania i łączenia produktów, by wejść w nowe rynki zbytu i zwiększyć zasięg dotarcia do klientów. A do tego potrzebni są ludzie o świeżych umysłach i innowacyjnym sposobie myślenia.

Art banking
Ten sektor bankowości koncentruje się na inwestowaniu w sztukę – zadaniem specjalizujących się w art bankowości doradców jest zadbanie o odpowiednie zainwestowanie środków klienta w sztukę. Osoby te muszą zatem potrafić wycenić dzieło (lub znać odpowiedniego rzeczoznawcę), przewidzieć wahania wartości dzieła na rynku, by inwestycja mogła się zwrócić z zyskiem, doradzić w zakresie kredytowania zakupu dzieła sztuki lub innej inwestycji pod jego zastaw, znać się na funduszach inwestycyjnych opierających się na inwestowaniu w tym sektorze. To część branży, w której świetnie poradzą sobie osoby z wykształceniem w zakresie historii sztuki, znające najnowsze trendy a przede wszystkim o kosmopolitycznym nastawieniu, bo największe inwestycje w sztukę to jednak nadal rejony poza naszym krajem.

 

Art banking to w Polsce wciąż obszar niszowy – za mało mamy osób zamożnych, zdolnych do zainwestowania kilkuset tysięcy w fundusz o wysokiej stopie wejścia i za tanią mamy sztukę w Polsce. Stopniowo jednak ten rynek będzie się rozwijał, bo inwestorzy poszukują alternatywnych możliwości pomnażania majątku wobec niestabilnej giełdy.

Big Data
Zadowolony klient to klient lojalny – ta zasada działa również w bankowości. Niestety, z danych przeprowadzonych przez Capgemini w USA wynika, że tylko 37% klientów uważa, że ich bank rozumie ich potrzeby. Brak analizowania portfela klienta, struktury jego wydatków, sposobu, w jaki, na co i gdzie wydaje pieniądze, jakich płatności dokonuje online, kiedy i jak korzysta z bankowości elektronicznej – to ogrom danych, które każdy bank o swoim kliencie posiada, ale najczęściej z nich nie korzysta.

 

Efektem są nietrafione telefony z próbą sprzedaży karty kredytowej osobie bezrobotnej lub kredytu na wakacje osobie, która na raty nie kupuje nic, a na wakacje może sobie pozwolić bez wyrzeczeń. Analitycy Big Data mają sporą przyszłość w bankowości, bo kwestia silniejszego dopasowania się do klienta jest dla banków koniecznością.

Więcej artykułów "Finanse, bankowość"

Polecane oferty

  • Treasury Specialist

    JTI GBS   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    10 godz.
    What this position is about - Purpose: Executing daily Treasury Accounting/Back Office activities; Taking part and delivering corporate global period closing process from Treasury side; Contributing to system improvements by proposing optimization, simplification and performing user acceptance...
  • Pracownik ds. analiz ekonomiczno-finansowych i sprawozdawczości inwestycyjnej

    PKP Polskie Linie Kolejowe S.A   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat   5 000 - 6 000 zł brutto/mies.
    10 godz.
    Zakres zadań wykonywanych na stanowisku: weryfikacja i opiniowanie opracowań projektowych w części ekonomiczo - finansowej, sprawozdawczość z zakresu środków własnych inwestycyjnych, udział w sporządzaniu informacji i sprawozdań z realizacji w Regionie planu działalności inwestycyjnej...
  • POLAQUA Sp. z o.o.
    specjalista (mid)
    11 godz.
    ZADANIA: nadzór nad rozliczeniami finansowymi budowy, w tym z podwykonawcami oraz dostawcami; efektywne i terminowe księgowanie dokumentów pod względem poprawności z zapisami umów oraz przepisami podatkowymi; odpowiedzialność za prawidłowy obieg dokumentów księgowych zgodnie z...
  • Specjalista ds. Projektów

    Polski Komitet Paralimpijski   Warszawa, ul. Konwiktorska 9/2    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Polski Komitet Paralimpijski poszukuje Specjalisty do Działu projektów wspierającego sportowców z niepełnosprawnościami. Co będziesz robić: Realizować i nadzorować projekty współfinansowane ze środków publicznych (m.in. PFRON, MSiT). Tworzyć dokumentację projektową, w tym umowy,...
  • Specjalista / Starszy Specjalista / Główny Specjalista w Departamencie Wdrożeń Innowacji w Przedsiębiorstwach (Sekcja Wdrażania)

    Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / ekspert  umowa o pracę  pełny etat
    11 godz.
    Główne zadania: obsługa zawartych umów o dofinansowanie; weryfikacja wniosków o płatność; weryfikacja wniosków o aneks; sprawozdawczość, w tym monitorowanie trwałości w ramach działania 1.1 FENG, Ścieżka SMART.
  • Specjalista ds. Księgowości

    ArMa Biuro Rachunkowe Artur Janikowski   Szczecin, Kijewo    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Opis stanowiska: Obsługa księgowa, w tym prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz KPiR; Gromadzenie i wprowadzanie danych do systemu (faktury, wyciągi bankowe, raporty, dokumenty kadrowe) Analiza zapisów księgowych; Obsługa oprogramowania kadrowo-płacowego po przeszkoleniu; Stały kontakt z...

Najnowsze artykuły

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?