Praca.pl Poradniki Finanse, bankowość
Geodeta i chemiczka w bankowści

Geodeta i chemiczka w bankowści

 
Geodeta i chemiczka w bankowści

Kto najczęściej pracuje w bankach?

 

Z analizy ofert pracy w bankowości, zamieszczonych w serwisie Praca.pl wynika, że na takie stanowiska, jak opiekun klienta, doradca klienta (w tym klienta zamożnego), doradca kredytowy czy nawet menedżer oddziału bankowego jest wprawdzie wymagane wykształcenie wyższe, ale niekoniecznie musi to być
wykształcenie kierunkowe związane z finansami i bankowością. Banki są otwarte na osoby z doświadczeniem w kontakcie z klientem i w sprzedaży.

 

„Większość osób pracujących w banku BNP Paribas ukończyła kierunki ekonomiczne lub finansowe, ale mamy też pracowników którzy z wykształcenia są teologami, geodetami, chemikami, psychologami, historykami czy lingwistami. Nie ograniczamy się do konkretnych uczelni, ważniejsze są posiadane umiejętności, zdobyta wiedza oraz aktywności podejmowane w trakcie studiów” – Agnieszka Krawczyk, menedżer ds. HR w BNP Paribas Banku

 

W trakcie pracy w bankowości można też z powodzeniem rozwijać swoją karierę i zdobywać wiedzę mimo braku kierunkowego wykształcenia. Agnieszka Krawczyk z banku BNP Paribas podkreśla Fakt, iż na niektórych stanowiskach eksperckich mogą mieć znaczenie certyfikaty, takie jak np. ACCA, CIMA czy CIA (o których więcej przeczytasz w naszym poradniku w sekcji poświęconej doradztwu). Można się o nie starać niezależnie od wykształcenia – wiedza, którą trzeba przyswoić, aby je zdobyć, jest znacznie szersza niż to, co wynosi się ze studiów.

 

Oczywiście, są stanowiska, na które wykształcenie kierunkowe jest niezbędne – należą do nich stanowiska analityka kredytowego, eksperta w obszarze ryzyka, doradcy inwestycyjnego.

 

Kobiety w bankowości

 

Już dwie kobiety zasiadają w Polsce na stanowisku prezesa dużego banku – Małgorzata Kołakowska w ING Banku Śląskim S.A. oraz Monika Nachyła – wiceprezes BGŻ. Na 13 notowanych w WIG na GPW banków w Polsce nie jest to może duży odsetek kobiet-prezesek – nadal najwyższe stanowiska kierownicze w bankowości piastują mężczyźni, ale powoli kobietom w tej branży jest coraz łatwiej. Widać to również po przykładzie banków spółdzielczych: w ciągu ostatnich 7 lat w Grupie BPS i Spółdzielczej Grupie Bankowej prezesami banków spółdzielczych zostawały częściej kobiety niż mężczyźni. Obecnie na 1240 członków zarządów banków spółdzielczych Grupy BPS przypadają 753 kobiety.

 

Analizując stanowiska kierownicze, można zauważyć, że bankowość to branża pozwalająca kobietom na osiąganie sukcesów zawodowych. W wielu bankach kobiety stanowią połowę bądź prawie połowę kadry menedżerskiej średniego szczebla.

 

„Ponad 60 proc. pracowników banku to kobiety. Na stanowiskach kierowniczych średniego szczebla w BNP Paribas pracuje 52 proc. kobiet a na stanowiskach kierowniczych wyższego szczebla 30 proc. kobiet” – Agnieszka Krawczyk, menedżer ds. HR BNP Paribas Banku.

 

Nierówności płacowe

 

Niestety bankowość jest tym sektorem, w którym mocno widać różnice między wynagrodzeniem kobiet a mężczyzn. Na stanowisku doradcy w banku różnice mogą sięgać nawet 12 proc. Sytuacji tej sprzyja obecna w Polsce tajność płac. Winne jednak za ten stan rzeczy są również kobiety, które często mają po prostu niższe oczekiwania finansowe niż mężczyźni.

 

Kierunek „finanse” pomaga kobietom

 

Warto również zaznaczyć, że wykształcenie w zakresie finansów mocno pomaga kobietom w rozwoju kariery. W największych spółkach notowanych na giełdzie londyńskiej, wchodzących w skład ±TSE 100, kobiety stanowią prawie połowę (45 proc.) pracowników dyrektorskiego szczebla. Jak udało się im przebić przez szklany sufit? Według ekspertów powodem jest postrzeganie studiów w zakresie finansów jako trudnych i dających nie tylko ogólną wiedzę ekonomiczną, ale również uczących zarządzania oraz biznesowego spojrzenia na organizację. Zatem kobiety z takim wykształceniem kierunkowym są – na zdominowanym przez mężczyzn, menedżerskim rynku pracy – traktowane jako partnerki w biznesie.

Więcej artykułów "Finanse, bankowość"

Polecane oferty

  • PGE Obrót S.A.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    10 godz.
    Twój zakres obowiązków: monitorowanie stanu wierzytelności Spółki, przypominanie dłużnikom o terminach zapłaty kanałami telefonicznymi i elektronicznymi, kierowanie do dłużników wezwań do zapłaty, generowanie zleceń wstrzymania oraz wznowienia dostaw energii elektrycznej,...
  • Analityk procesów sprzedażowych

    KRONOSPAN OSB Sp. z o.o   Strzelce Opolskie    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    15 godz.
    Twój zakres obowiązków: Przygotowywanie raportów i analiza na potrzeby Zarządu, Przygotowanie i analiza statystyk sprzedaży, Wsparcie działu handlowego w ustalaniu właściwych warunków współpracy, Kontrola przedziałów cenowych w poszczególnych grupach asortymentu, Przygotowanie i...
  • Konsultant / Konsultantka - Doradztwo Księgowe i Rynki Kapitałowe (Usługi Atestacyjne)

    PwC   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Twoja przyszła rola: koordynacja i samodzielne prowadzenie niektórych projektów atestacyjnych dla: dużych podmiotów notowanych na GPW, a także spółek operujących w różnych rynkach, zarówno międzynarodowych koncernów, jak i lokalnych przedsiębiorstw, realizacja różnych typów...
  • Doradca klienta indywidualnego

    PKO Bank Polski   Dynów    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    19 godz.
    Na co dzień w naszym zespole: masz bezpośredni kontakt z naszymi klientami zapewniając im kompleksową obsługę, jesteś profesjonalny/a i budujesz przyjazne relacje z klientami, pracujesz na swoją premię, prowadząc aktywną sprzedaż produktów oraz usług bankowych i ubezpieczeniowych,...
  • Zastępca Kierownika Działu Księgowości

    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Obowiązki: Wsparcie przełożonego oraz kancelarii podatkowej w wykonywanych obowiązkach; Ewidencja i kontrola dokumentacji finansowo-księgowej; Analiza kont księgowych; Asystowanie w sporządzaniu sprawozdań finansowych/statystycznych; Tworzenie wybranych deklaracji podatkowych; Uzgodnienia...
  • BEST S.A.
    specjalista mid / senior  umowa zlecenie / kontrakt B2B
    1 dni
    windykacja należności poprzez aktywne poszukiwanie i utrzymywanie kontaktu z Klientami, analiza sytuacji zadłużenia, dobór najlepszych produktów i rozwiązań prowadzących do spłaty, wsparcie sprzedaży zabezpieczenia wierzytelności, raportowanie dotyczące wykonanej pracy.

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.