Praca.pl Poradniki Finanse, bankowość
Geodeta i chemiczka w bankowści

Geodeta i chemiczka w bankowści

 
Geodeta i chemiczka w bankowści

Kto najczęściej pracuje w bankach?

 

Z analizy ofert pracy w bankowości, zamieszczonych w serwisie Praca.pl wynika, że na takie stanowiska, jak opiekun klienta, doradca klienta (w tym klienta zamożnego), doradca kredytowy czy nawet menedżer oddziału bankowego jest wprawdzie wymagane wykształcenie wyższe, ale niekoniecznie musi to być
wykształcenie kierunkowe związane z finansami i bankowością. Banki są otwarte na osoby z doświadczeniem w kontakcie z klientem i w sprzedaży.

 

„Większość osób pracujących w banku BNP Paribas ukończyła kierunki ekonomiczne lub finansowe, ale mamy też pracowników którzy z wykształcenia są teologami, geodetami, chemikami, psychologami, historykami czy lingwistami. Nie ograniczamy się do konkretnych uczelni, ważniejsze są posiadane umiejętności, zdobyta wiedza oraz aktywności podejmowane w trakcie studiów” – Agnieszka Krawczyk, menedżer ds. HR w BNP Paribas Banku

 

W trakcie pracy w bankowości można też z powodzeniem rozwijać swoją karierę i zdobywać wiedzę mimo braku kierunkowego wykształcenia. Agnieszka Krawczyk z banku BNP Paribas podkreśla Fakt, iż na niektórych stanowiskach eksperckich mogą mieć znaczenie certyfikaty, takie jak np. ACCA, CIMA czy CIA (o których więcej przeczytasz w naszym poradniku w sekcji poświęconej doradztwu). Można się o nie starać niezależnie od wykształcenia – wiedza, którą trzeba przyswoić, aby je zdobyć, jest znacznie szersza niż to, co wynosi się ze studiów.

 

Oczywiście, są stanowiska, na które wykształcenie kierunkowe jest niezbędne – należą do nich stanowiska analityka kredytowego, eksperta w obszarze ryzyka, doradcy inwestycyjnego.

 

Kobiety w bankowości

 

Już dwie kobiety zasiadają w Polsce na stanowisku prezesa dużego banku – Małgorzata Kołakowska w ING Banku Śląskim S.A. oraz Monika Nachyła – wiceprezes BGŻ. Na 13 notowanych w WIG na GPW banków w Polsce nie jest to może duży odsetek kobiet-prezesek – nadal najwyższe stanowiska kierownicze w bankowości piastują mężczyźni, ale powoli kobietom w tej branży jest coraz łatwiej. Widać to również po przykładzie banków spółdzielczych: w ciągu ostatnich 7 lat w Grupie BPS i Spółdzielczej Grupie Bankowej prezesami banków spółdzielczych zostawały częściej kobiety niż mężczyźni. Obecnie na 1240 członków zarządów banków spółdzielczych Grupy BPS przypadają 753 kobiety.

 

Analizując stanowiska kierownicze, można zauważyć, że bankowość to branża pozwalająca kobietom na osiąganie sukcesów zawodowych. W wielu bankach kobiety stanowią połowę bądź prawie połowę kadry menedżerskiej średniego szczebla.

 

„Ponad 60 proc. pracowników banku to kobiety. Na stanowiskach kierowniczych średniego szczebla w BNP Paribas pracuje 52 proc. kobiet a na stanowiskach kierowniczych wyższego szczebla 30 proc. kobiet” – Agnieszka Krawczyk, menedżer ds. HR BNP Paribas Banku.

 

Nierówności płacowe

 

Niestety bankowość jest tym sektorem, w którym mocno widać różnice między wynagrodzeniem kobiet a mężczyzn. Na stanowisku doradcy w banku różnice mogą sięgać nawet 12 proc. Sytuacji tej sprzyja obecna w Polsce tajność płac. Winne jednak za ten stan rzeczy są również kobiety, które często mają po prostu niższe oczekiwania finansowe niż mężczyźni.

 

Kierunek „finanse” pomaga kobietom

 

Warto również zaznaczyć, że wykształcenie w zakresie finansów mocno pomaga kobietom w rozwoju kariery. W największych spółkach notowanych na giełdzie londyńskiej, wchodzących w skład ±TSE 100, kobiety stanowią prawie połowę (45 proc.) pracowników dyrektorskiego szczebla. Jak udało się im przebić przez szklany sufit? Według ekspertów powodem jest postrzeganie studiów w zakresie finansów jako trudnych i dających nie tylko ogólną wiedzę ekonomiczną, ale również uczących zarządzania oraz biznesowego spojrzenia na organizację. Zatem kobiety z takim wykształceniem kierunkowym są – na zdominowanym przez mężczyzn, menedżerskim rynku pracy – traktowane jako partnerki w biznesie.

Więcej artykułów "Finanse, bankowość"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. procesu zarządzania kapitałem

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 dni
    Twój zakres obowiązków udział w realizacji procesów wewnętrznych związanych z zarządzaniem kapitałem i procesem ICAAP; udział w wyliczaniu miar adekwatności kapitałowej i MREL; realizacja testów warunków skrajnych; udział w aktualizacji Planu Naprawy; dokonywanie analiz oraz...
  • Bank Pocztowy S.A.
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat
    2 dni
    Twój zakres obowiązków Diagnozowanie potrzeb i oczekiwań Klientów; Aktywne pozyskiwanie Klientów i utrzymywanie z nimi pozytywnych relacji; Realizacja celów sprzedażowych; Kształtowanie pozytywnego wizerunku Banku poprzez wysoką jakość obsługi; Operacyjna obsługa Klientów...
  • Bank Pocztowy S.A.
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat
    2 dni
    Twój zakres obowiązków Diagnozowanie potrzeb i oczekiwań Klientów; Aktywne pozyskiwanie Klientów i utrzymywanie z nimi pozytywnych relacji; Realizacja celów sprzedażowych; Kształtowanie pozytywnego wizerunku Banku poprzez wysoką jakość obsługi; Operacyjna obsługa Klientów...
  • Bank Pocztowy S.A.   za 2 dni wygasa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    3 dni
    Twój zakres obowiązków diagnozowanie potrzeb i oczekiwań Klientów; nawiązywanie i utrzymywanie relacji z Klientami i aktywną sprzedaż produktów hipotecznych; realizacja celów sprzedażowych; kształtowanie pozytywnego wizerunku Banku poprzez wysoką jakość obsług;
  • Młodszy Informatyk

    Bank Pocztowy S.A.   Bydgoszcz    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    3 dni
    Twój zakres obowiązków wsparcie w ramach problemów technicznych, sprzętowych i systemowych zgłaszanych przez Pracowników; diagnoza oraz rozwiązywanie bieżących problemów z oprogramowaniem i sprzętem; udzielanie informacji o statusie zgłoszeń; przygotowywanie sprzętu komputerowego dla...
  • Specjalista ds. AIX

    Bank Pocztowy S.A.   Bydgoszcz    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    3 dni
    Twój zakres obowiązków Administracja i utrzymanie infrastruktury serwerów Power i systemów AIX Banku; Prace rozwojowe i utrzymanie dokumentacji w ramach zarządzanego środowiska; Udział w projektach biznesowych realizowanych przez Bank; Współpraca z firmami zewnętrznymi;

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.