Kto najczęściej pracuje w bankach?
Z analizy ofert pracy w bankowości, zamieszczonych w serwisie Praca.pl wynika, że na takie stanowiska, jak opiekun klienta, doradca klienta (w tym klienta zamożnego), doradca kredytowy czy nawet menedżer oddziału bankowego jest wprawdzie wymagane wykształcenie wyższe, ale niekoniecznie musi to być
wykształcenie kierunkowe związane z finansami i bankowością. Banki są otwarte na osoby z doświadczeniem w kontakcie z klientem i w sprzedaży.
„Większość osób pracujących w banku BNP Paribas ukończyła kierunki ekonomiczne lub finansowe, ale mamy też pracowników którzy z wykształcenia są teologami, geodetami, chemikami, psychologami, historykami czy lingwistami. Nie ograniczamy się do konkretnych uczelni, ważniejsze są posiadane umiejętności, zdobyta wiedza oraz aktywności podejmowane w trakcie studiów” – Agnieszka Krawczyk, menedżer ds. HR w BNP Paribas Banku
W trakcie pracy w bankowości można też z powodzeniem rozwijać swoją karierę i zdobywać wiedzę mimo braku kierunkowego wykształcenia. Agnieszka Krawczyk z banku BNP Paribas podkreśla Fakt, iż na niektórych stanowiskach eksperckich mogą mieć znaczenie certyfikaty, takie jak np. ACCA, CIMA czy CIA (o których więcej przeczytasz w naszym poradniku w sekcji poświęconej doradztwu). Można się o nie starać niezależnie od wykształcenia – wiedza, którą trzeba przyswoić, aby je zdobyć, jest znacznie szersza niż to, co wynosi się ze studiów.
Oczywiście, są stanowiska, na które wykształcenie kierunkowe jest niezbędne – należą do nich stanowiska analityka kredytowego, eksperta w obszarze ryzyka, doradcy inwestycyjnego.
Kobiety w bankowości
Już dwie kobiety zasiadają w Polsce na stanowisku prezesa dużego banku – Małgorzata Kołakowska w ING Banku Śląskim S.A. oraz Monika Nachyła – wiceprezes BGŻ. Na 13 notowanych w WIG na GPW banków w Polsce nie jest to może duży odsetek kobiet-prezesek – nadal najwyższe stanowiska kierownicze w bankowości piastują mężczyźni, ale powoli kobietom w tej branży jest coraz łatwiej. Widać to również po przykładzie banków spółdzielczych: w ciągu ostatnich 7 lat w Grupie BPS i Spółdzielczej Grupie Bankowej prezesami banków spółdzielczych zostawały częściej kobiety niż mężczyźni. Obecnie na 1240 członków zarządów banków spółdzielczych Grupy BPS przypadają 753 kobiety.
Analizując stanowiska kierownicze, można zauważyć, że bankowość to branża pozwalająca kobietom na osiąganie sukcesów zawodowych. W wielu bankach kobiety stanowią połowę bądź prawie połowę kadry menedżerskiej średniego szczebla.
„Ponad 60 proc. pracowników banku to kobiety. Na stanowiskach kierowniczych średniego szczebla w BNP Paribas pracuje 52 proc. kobiet a na stanowiskach kierowniczych wyższego szczebla 30 proc. kobiet” – Agnieszka Krawczyk, menedżer ds. HR BNP Paribas Banku.
Nierówności płacowe
Niestety bankowość jest tym sektorem, w którym mocno widać różnice między wynagrodzeniem kobiet a mężczyzn. Na stanowisku doradcy w banku różnice mogą sięgać nawet 12 proc. Sytuacji tej sprzyja obecna w Polsce tajność płac. Winne jednak za ten stan rzeczy są również kobiety, które często mają po prostu niższe oczekiwania finansowe niż mężczyźni.
Kierunek „finanse” pomaga kobietom
Warto również zaznaczyć, że wykształcenie w zakresie finansów mocno pomaga kobietom w rozwoju kariery. W największych spółkach notowanych na giełdzie londyńskiej, wchodzących w skład ±TSE 100, kobiety stanowią prawie połowę (45 proc.) pracowników dyrektorskiego szczebla. Jak udało się im przebić przez szklany sufit? Według ekspertów powodem jest postrzeganie studiów w zakresie finansów jako trudnych i dających nie tylko ogólną wiedzę ekonomiczną, ale również uczących zarządzania oraz biznesowego spojrzenia na organizację. Zatem kobiety z takim wykształceniem kierunkowym są – na zdominowanym przez mężczyzn, menedżerskim rynku pracy – traktowane jako partnerki w biznesie.