W związku z rozwojem gospodarczym w Polsce w ostatnich latach pojawiły się nowe – nierzadko skomplikowane – produkty finansowe, nowe rozwiązania oszczędnościowe. Sami Polacy stają się coraz bardziej świadomi swoich codziennych decyzji dotyczących „budżetów domowych”.
Doradca finansowy – profesjonalista o szerokiej wiedzy na temat rynku, produktów, korzystnych opcji inwestowania – to idealna odpowiedź na bieżące potrzeby klientów.
Regulacje
Unia Europejska: na mocy dyrektywy o pośrednictwie finansowym uznaje „doradcę finansowego” jako zawód. W 1999 roku powstało FECIF (The European Federation of Financial Advisers and Financial Intermediaries), instytucja która zrzesza doradców z całej Europy oraz wyznacza standardy i dobre praktyki w wykonywaniu tego zawodu.
Polska: firmy i instytucje doradztwa finansowego dążą do porządku na naszym rynku poprzez wprowadzenie konkretnych regulacji i standardów wykonywania zawodu, jak również ustanawiają tzw. dobre praktyki w relacjach „doradca-klient”.
Szkolenia i certyfikaty
Szkolenia merytoryczne, produktowe i sprzedażowe.
Mimo tego, że nie ma jednolitej certyfikacji tego zawodu w Polsce, niektóre firmy posiadają wewnętrzny system szkoleń i certyfikacji swoich doradców. Szkolenia te obejmują w dużej części zakres materiałów wymaganych na poziomie europejskiej certyfikacji, są to szkolenia m.in. z rynków finansowych, podczas których uczestnicy szkoleń nabywają wiedzę na temat podstaw makroekonomii, zasad inwestowania, instrumentów finansowych, wskaźników rynkowych, cykli koniunkturalnych.
Szkolenia z zakresu kredytów hipotecznych.
Podstawowym dokumentem wyznaczającym standardy sprzedaży tych produktów jest rekomendacja dobrych praktyk dla doradców hipotecznych, która została przyjęta przez Zarząd Związku Banków Polskich 15 lipca 2014 roku i przez Walne Zgromadzenie Związku Firm Doradztwa Finansowego 2 czerwca 2014 roku. Związek Firm Doradztwa Finansowego skupia największe firmy polskiego rynku doradztwa finansowego. Celem ZFDF jest m.in. reprezentowanie interesów gospodarczych i społecznych branży, w szczególności wypracowywanie jednolitych standardów pracy firm doradztwa finansowego. Ponadto Związek stawia sobie za cel umacnianie pozytywnego wizerunku doradców oraz edukowanie społeczeństwa w zakresie zarządzania finansami.
Profesjonalne firmy doradztwa finansowego posiadają własne kodeksy pracy doradcy i standardy obsługi klienta, co gwarantuje jakość obsługi klienta na wysokim poziomie. Potwierdzeniem zdobycia odpowiedniej wiedzy na szkoleniach są egzaminy, które uprawniają danego pracownika do tego, żeby móc pracować z klientem.
To daje firmom możliwość sprawdzenia, czy podczas szkolenia dany pracownik zdobył wystarczającą wiedzę do pracy z klientami. Pamiętajmy, że zawód doradcy finansowego to zawód wymagający ciągłego poszerzania wiedzy nie tylko produktowej, ale i przede wszystkim wiedzy o rynku. Dlatego niektóre firmy stawiają na rozwój swoich pracowników, proponując im rozbudowany system szkoleń i ścieżkę kariery dla tego zawodu. To wszystko pokazuje, że na rynku istnieją firmy, które posiadają profesjonalnych doradców finansowych, a doradca finansowy jest potrzebny de facto każdemu.
Jeżeli ktoś rozważa podjęcie pracy na stanowisku doradcy finansowego, powinien zwrócić uwagę na certyfikację, a przede wszystkim na system szkoleń proponowanych przez pracodawcę.