Praca.pl Poradniki Finanse, bankowość
Certyfikowany finansista

Certyfikowany finansista

 
Certyfikowany finansista

W Polsce najpopularniejsze obecnie stowarzyszenia przyznające międzynarodowe certyfikaty to ACCA (Association of Chartered Certified Accountants) oraz CIMA (Chartered Institute of Management Accountants). Każde z tych stowarzyszeń ma po kilka tysięcy aktywnych członków (inaczej absolwentów) i studentów (osób w trakcie realizacji kwalifikacji).

 

Coraz częściej posiadanie jednego z tych certyfikatów jest jednym z wymagań na stanowiskach związanych z rachunkowością lub controllingiem. Szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę stanowiska menedżerskie.
Studia to na rynku pracy często warunek oczywisty dla pracodawców, jednak dopiero posiadanie kwalifikacji profesjonalnej pozwala na zdobycie przewagi na rynku pracy. Wynika to ze specyfiki kwalifikacji profesjonalnych, które kładą nacisk na zdobywanie umiejętności praktycznych.

 

Posiadanie renomowanych certyfikatów w finansach to prestiż, ale też wiele korzyści. Jakich?


To przede wszystkim wspomniane już umiejętności praktyczne, które można bezpośrednio zastosować w codziennej pracy. To także możliwość ciągłego rozwoju nawet po zdobyciu pełnej kwalifikacji. Dzięki licznym spotkaniom i szkoleniom organizowanym przez oba stowarzyszenia dla swoich członków i studentów można doskonalić swoje kompetencje, jednocześnie zdobywając szeroką sieć kontaktów.
Certyfikaty ACCA i CIMA to oczywiście także wynagrodzenie, które wzrasta średnio o około 70% do 100% w przeciągu 10 lat od zdobycia pełnej kwalifikacji.

 

Jak dużym wyzwaniem jest zdobycie takich certyfikatów?


Zdobycie certyfikatu ACCA lub CIMA to niewątpliwie duże wyzwanie – nie tylko biorąc pod uwagę koszty realizacji całej kwalifikacji, ale także, a może przede wszystkim, czas niezbędny do przygotowania się i zdania wszystkich egzaminów. Kilkanaście egzaminów, to średnio 4 lata systematycznej i rzetelnej nauki.


Koszty zależą przede wszystkim od sposobu nauki, na który zdecyduje się student – obecnie jest to wydatek rzędu 10-40 tysięcy złotych. BPP, jako firma szkoleniowa, dba, aby pieniądze wydane na szkolenia przełożyły się na sukces na egzaminach oraz, co równie ważne, pozwoliły nabyć praktyczne umiejętności, na które obecnie coraz bardziej liczą pracodawcy.

Średnia zdawalność na egzaminach ACCA i CIMA to około 40-50%, studenci BPP mogą się natomiast pochwalić około 20% wyższymi rezultatami. Potwierdza to także częsta i liczna obecność naszych studentów na listach z najlepszymi wynikami w Polsce.

Kwalifikacje profesjonalne to inwestycja czasu, wysiłku i pieniędzy w swoją przyszłość. Historie naszych studentów potwierdzają, że certyfikaty są rozpoznawalne na całym świecie, przez co otwierają mnóstwo możliwości nie tylko w Polsce, ale także za granicą.

 

Od lat zajmują się Państwo certyfikacją zawodową w finansach. Czy zauważają Państwo wzrost czy spadek

zainteresowania tego typu certyfikatami?


Zdecydowany wzrost. Stowarzyszenia ACCA i CIMA w Polsce od wielu lat pracują nad rozpoznawalnością swoich kwalifikacji, a to skutkuje wzrostem świadomości u pracodawców. Coraz bardziej doceniają oni pracowników posiadających certyfikaty międzynarodowe, bo wiedzą, że jest to obiektywne potwierdzenie wiedzy i umiejętności, co przekłada się bezpośrednio na efektywność ich pracy.

 

Dyplom ACCA lub CIMA to także szersza perspektywa i ukierunkowanie na biznes, dzięki czemu pracodawca zyskuje partnera do podejmowania decyzji, a nie tylko kompetentnego podwładnego.


Wszystkie te czynniki powodują, że coraz młodsze osoby decydują się na rozpoczęcie kwalifikacji profesjonalnych.

 

Państwa trenerzy to praktycy z wieloletnim doświadczeniem, jaką radę daliby studentom dopiero rozpoczynającym swoją edukację na studiach ekonomicznych?


Przede wszystkim zachęcają do łączenia, już na etapie studiów, edukacji uniwersyteckiej z nabywaniem umiejętności praktycznych. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie ze specjalnych programów przygotowanych przez uczelnie wspólnie z CIMA i ACCA. Łączone kierunki studiów licencjackich i magisterskich pojawiają się w ofercie coraz większej liczby uczelni wyższych w Polsce. Dzięki takim studiom absolwenci opuszczają uczelnię, mając już zaliczone kilka egzaminów ACCA lub CIMA, dlatego dużo łatwiej jest im kontynuować zdobywanie certyfikatu po studiach, a co za tym idzie, osiągać swoje cele zawodowe. Tego wszystkim studentom serdecznie życzymy!

Eliza Rzepecka, Key Clients and Marketing Executive
BPP PROFESSIONAL EDUCATION

Więcej artykułów "Finanse, bankowość"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. oceny ryzyka

    Monevia sp. z o.o.   Bydgoszcz    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Na czym będzie polegać Twoja praca? ocena ryzyka transakcji w oparciu o dostępne narzędzia pracy; negocjacje dotyczące spłat należności, wyjaśnianie spraw reklamacyjnych; kontakty telefoniczne oraz mailowe z dłużnikami; weryfikacja merytoryczna dokumentów transakcyjnych;
  • Securities and Funds Settlements Specialist

    Cognizant Technology Solutions Poland Sp. z o.o.   Wrocław    praca hybrydowa   za 2 dni wygasa
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Responsibilities: Securities settlements Provide settlement services in our role as a global custodian for our clients, Ensure securities portfolios are transferred between other financial institutions, Guarantee timely settlement of transactions in global markets and play an active role in looking...
  • Księgowa / Pracownik ds. księgowości

    Nowak-Mosty Sp. z o.o.   Dąbrowa Górnicza    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    prawidłowe i terminowe wprowadzanie dokumentów zakupu, wystawianie faktur sprzedażowych oraz not, obsługa programu księgowego Comarch Optima, obsługa wewnętrznego programu obiegu dokumentów, kontrola poprawności dokumentów księgowych, przygotowywanie listy płatności, rozliczanie...
  • Specjalista ds. Compilance i Dotacji

    BADAJ.TO SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ   Świętochłowice    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: Wyszukiwanie, aplikowanie oraz rozliczanie projektów dofinansowanych z Funduszy Europejskich. Prowadzenie dokumentacji formalnej w zakresie dotacji. Współdziałanie z pracownikami Spółki w celu skutecznego zarządzania zgodnością oraz prowadzenia projektów dofinansowanych z...
  • Starszy analityk (zespół rozwoju platform analityki offline ryzyka i bezpieczeństwa)

    PKO Bank Polski   Warszawa, Chmielna 89    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:budujemy procesy zasilania operacyjnej składnicy danych,projektujemy i realizujemy rozwiązania informatyczne w obszarze zasilania danych,analizujemy dane oraz przygotowujemy dla nich modeli logiczne i fizyczne,stroimy zapytania SQL na bazie Oracle, GCP Big...
  • Doradca klienta zamożnego

    PKO Bank Polski   Zielonka, Ks.Pr.Z. Abramskiego 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:dbasz o dobry wizerunek PKO Banku Polskiego S.A,identyfikujesz potrzeby klientów w zakresie inwestowania, oszczędzania, kredytowania oraz ubezpieczeń,nawiązujesz współpracę z klientami zamożnymi poprzez ich samodzielne pozyskiwanie i budowanie z nimi trwałych...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?