Praca.pl Poradniki Finanse, bankowość
Bankowiec, czyli kto?

Bankowiec, czyli kto?

 
Bankowiec, czyli kto?

Kogo potrzebuje bankowość?


Bankowość to jeden z sektorów z największą liczbą ogłoszeń o pracę w 2017 roku. Wraz z pozostałymi ogłoszeniami z kategorii finansów (księgowość, controlling) była to najbardziej poszukująca pracowników branża po obszarze sprzedaży i obsługi klienta oraz IT. Jednocześnie bankowcy nie czują rynku pracownika, bo większość ofert kierowana jest do osób zainteresowanych sprzedażą bądź osób technicznych, które zajmują się rozwojem bankowych aplikacji. Kogo konkretnie szukają teraz banki?

„Patrząc na strategię mBanku (mobilność) i rozwój bankowości jako takiej, w najbliższych latach będziemy mieli duże zapotrzebowanie na specjalistów z szeroko pojętego IT (rozwiązania mobilne, e-commerce, media społecznościowe, Big Data, bezpieczeństwo i inne). W mBanku kluczowe przy tym jest i będzie połączenie wysokiego poziomu ekspertyzy z umiejętnością pracy w zespole i dbałością o klienta (myślenie klientem)” – Agnieszka Śmidowicz, koordynator zespołu rekrutacji w mBanku.

Nasi klienci w Nest Banku oczekują partnerskiego podejścia oraz wysokiej jakości obsługi. Taką przewagę mogą zapewnić wyłącznie specjaliści z doświadczeniem w sprzedaży, których pozyskanie na rynku pracy nie jest proste. Rekrutacja tych właśnie specjalistów to jedno z wyzwań rekrutacyjnych, jakie stoją przed Nest Bankiem w 2018 roku. Ze względu na realizację wielu nowych projektów poszukujemy również ekspertów z obszaru IT, budowania modeli statystycznych, analitycznych oraz scoringowych – Agnieszka Gosthorska, kierownik Wydziału Rekrutacji, Nest Bank S.A.

 

Studia z bankowości to za mało


Dynamicznie rozwijający się świat bankowości mobilnej, internetowej oraz obszaru bankowości korporacyjnej wymaga od pracowników czegoś więcej niż same studia z obszaru bankowości. Z jednej strony banki otwierają się na inne kierunki studiów, a z drugiej poszukują osób łączących kompetencje merytoryczne z technicznymi.


Bankowość to tylko jeden z wielu kierunków, które otwierają drzwi do instytucji finansowych. W każdym departamencie sprawdzą się inni specjaliści. W Nest Banku realizują się absolwenci m.in. takich kierunków jak: finanse, rachunkowość, IT, zarządzanie, marketing, statystyka, matematyka – wyjaśnia Agnieszka Gosthorska z Nest Banku.

 

Coraz bardziej wyrazista jest konieczność znajomości nowych technologii. Staje się ona niezbędna do pracy w bankowości. Warto zatem, aby przyszli bankowcy zaznajamiali się z podstawami programowania, zasadami działania aplikacji oraz możliwościami ich zastosowania – zwłaszcza w sprzedaży produktów bankowych – dodaje ekspert Nest Banku.

 

Bankowość korporacyjna i inwestycyjna


Szeroko otwarte dla pracowników drzwi ma bankowość korporacyjna i inwestycyjna. Poszukiwane są osoby, które interesuje finansowanie akwizycyjne, LBO, DCM, produkty skarbowe, trade finance. Zainteresowane pracą z klientem instytucjonalnym, przedsiębiorstwami. Specyfika pracy jest tu nieco inna niż z klientem indywidualnym. Wymaga wiedzy biznesowej i otwartości na ciągłą edukację. Ze względu na międzynarodowy charakter wielu inwestycji wymaga biegłej znajomości języka angielskiego.

 

Bankowość BPO/SSC


Kolejny obszar budowania kariery kierowany głównie do osób zainteresowanych finansami, ale jednocześnie posiadających umiejętności językowe. Polska jest jednym z głównych obszarów europejskich dla bankowego sektora BPO/SSC. Rozpoczęcie budowania kariery w tym sektorze (o ile zna się języki) jest dość łatwe, a pomagają w tym liczne staże i praktyki oferowane przez banki i instytucje finansowe.

Fintech


Według BusinessInsider polski rynek fintech wart jest 860 mln euro. Na tle Zachodu to jeszcze mało, dlatego wiadomo, że branża będzie się rozwijać. Fintech poszukuje osób z pogranicza – tych, które znają się na finansach i rozumieją nowe technologie. Coraz częściej też osoby z doświadczeniem w fintech zapraszają do siebie banki, oferując im pracę na takich stanowiskach jak ekspert ds. współpracy z fintech’ami czy fintech technology specialist.

 

AI w bankowości


Finanse i bankowość nie są branżą, którą ominie sztuczna inteligencja. Chatboty i analiza zachowania klienta dla lepszego zrozumienia jego potrzeb i poprawy jakości obsługi, systemy do przeciwdziałania wyłudzeniom i oszustwom, automatyzacja procesów, by przyspieszyć pracę na każdym etapie obsługi klienta, uczenie się sposobu, w jaki klienci korzystają z narzędzi i aplikacji, by projektować lepsze i bardziej intuicyjne aplikacje. To tylko kilka przykładów wykorzystania sztucznej inteligencji i Big Data w bankowości i finansach. Według raportu Banking Technology Vision 2017, przygotowanego przez Accenture, 79% bankowców wierzy, że AI zrewolucjonizuje sposób obsługi klienta w przyszłości.


Rozwój automatyzacji to z jednej strony zagrożenie, ale z drugiej szansa na pracę bardziej kreatywną, bo uwalniającą od powtarzalnych, żmudnych czynności.


Technologia i automatyzacja zlikwiduje 30% miejsc pracy w bankowości – Vikram Pandit, były szef Citigroup
Do obsługi tych procesów i rozwoju narzędzi będą potrzebne osoby zarówno techniczne, jak i te, które potrafią łączyć analitykę z wiedzą o człowieku i jego zachowaniach.

 

Agnieszka Śmidowicz, koordynator zespołu rekrutacji w mBanku, podkreśla: Warto rozwijać swoje umiejętności analityczne, poszerzać wiedzę na temat systemów i rozwiązań technologicznych wykorzystywanych w bankowości, śledzić trendy i rozwój nowych technologii. Te kompetencje zapewnią kandydatowi niezbędna przewagę konkurencyjną.

 

Kryptowaluty, bitcoiny


Pod koniec 2017 roku w Australii otworzona została pierwsza na świecie agencja rekrutacyjna specjalizująca się w pozyskiwaniu osób specjalizujących się w kryptowalutach i technologii łańcuchów blokowych (blockchain) służących księgowaniu transakcji. Jak na razie na świecie jest zaledwie kilkunastu uznanych specjalistów w tej dziedzinie, a zapotrzebowanie ogromne. To idealna nisza zarówno dla programistów, jak i osób nietechnicznych (account menedżerów, researcherów, projekt menedżerów).


Nie ma specjalistów od kryptowalut. Musimy zatrudniać osoby, które będzie można wszystkiego nauczyć – David Johnson, CEO Latium

W ciągu ostatnich 6 miesięcy rynek pracy dla osób znających się na kryptowalutach wzrósł o 100%. Nadal jest to niewiele stanowisk – zaledwie kilkaset na całym świecie, ale osoba, która teraz zainwestuje w swoją edukację w tym obszarze, za 2-3 lata będzie przebierać w ofertach pracy za bardzo dobre pieniądze. Według Angel List specjalista z obszaru kryptowalut otrzymuje o 10-20% wyższe wynagrodzenie niż jego kolega pracujący w tradycyjnych finansach. Co ważne, prawie co czwarta oferta pracy dopuszcza pracę w 100% zdalną, zatem jest to praca idealna dla osób pragnących zachować niezależność, podróżować i nie marnować czasu w korkach.

 

Kogo warto czytać?  


Bradley Leimer – Head of innovation at Santander
https://twitter.com/leimer
David Brear – Think Different Group
https://twitter.com/davidbrear
Jim Marous – The Financial Brand i Digital Banking Report
https://twitter.com/JimMarous
Chris Skinner – autor książki Digital Bank
https://twitter.com/Chris_Skinner
Ron Shevlin – The Financial Brand
https://twitter.com/rshevlin /
Simon Taylor – Co-Founder of @11FSTeam
https://twitter.com/sytaylor

 

Gdzie warto bywać?  


 - meetupy (np. NewFinance Warsaw, Warsaw Risk Management Group, FinTech Trends).
 - spotkania na uczelniach organizowane przez biura karier.
- dni otwarte w bankach.
- konkursy (np. BANRISK Liga Akademicka).

Więcej artykułów "Finanse, bankowość"

Polecane oferty

  • Securities and Funds Settlements Specialist

    Cognizant Technology Solutions Poland Sp. z o.o.   Wrocław    praca hybrydowa   za 2 dni wygasa
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Responsibilities: Securities settlements Provide settlement services in our role as a global custodian for our clients, Ensure securities portfolios are transferred between other financial institutions, Guarantee timely settlement of transactions in global markets and play an active role in looking...
  • Starszy analityk (zespół rozwoju platform analityki offline ryzyka i bezpieczeństwa)

    PKO Bank Polski   Warszawa, Chmielna 89    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:budujemy procesy zasilania operacyjnej składnicy danych,projektujemy i realizujemy rozwiązania informatyczne w obszarze zasilania danych,analizujemy dane oraz przygotowujemy dla nich modeli logiczne i fizyczne,stroimy zapytania SQL na bazie Oracle, GCP Big...
  • Doradca klienta zamożnego

    PKO Bank Polski   Zielonka, Ks.Pr.Z. Abramskiego 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:dbasz o dobry wizerunek PKO Banku Polskiego S.A,identyfikujesz potrzeby klientów w zakresie inwestowania, oszczędzania, kredytowania oraz ubezpieczeń,nawiązujesz współpracę z klientami zamożnymi poprzez ich samodzielne pozyskiwanie i budowanie z nimi trwałych...
  • Specjalista ds. oceny ryzyka

    Monevia sp. z o.o.   Bydgoszcz    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Na czym będzie polegać Twoja praca? ocena ryzyka transakcji w oparciu o dostępne narzędzia pracy; negocjacje dotyczące spłat należności, wyjaśnianie spraw reklamacyjnych; kontakty telefoniczne oraz mailowe z dłużnikami; weryfikacja merytoryczna dokumentów transakcyjnych;
  • mBank S.A.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    forma współpracy: umowa o pracę tryb działania: praca hybrydowa, raz w tyg spotkamy sie w biurze w Łodzi lub Warszawie​ Zespół: Departament Zarządzania Zabezpieczeniami​ Zajmujemy się aktualizacją wartości zabezpieczeń w postaci nieruchomości i ruchomości w procesie detalicznym i...
  • Referent ds. księgowości

    Morad Sp. z o.o.   Kartuzy    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Księgowanie dokumentów zakupu i sprzedaży (w tym rozliczeń międzyokresowych), Prowadzenie rozrachunków (rozliczanie, uzgadnianie, kompensowanie), Znajomość przepisów podatkowych w szczególności dotyczących usług budowlano-montażowych, księgowanie wyciągów bankowych, przygotowywanie...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?