Praca.pl Poradniki Finanse, bankowość
Bankowiec, czyli kto?

Bankowiec, czyli kto?

 
Bankowiec, czyli kto?

Kogo potrzebuje bankowość?


Bankowość to jeden z sektorów z największą liczbą ogłoszeń o pracę w 2017 roku. Wraz z pozostałymi ogłoszeniami z kategorii finansów (księgowość, controlling) była to najbardziej poszukująca pracowników branża po obszarze sprzedaży i obsługi klienta oraz IT. Jednocześnie bankowcy nie czują rynku pracownika, bo większość ofert kierowana jest do osób zainteresowanych sprzedażą bądź osób technicznych, które zajmują się rozwojem bankowych aplikacji. Kogo konkretnie szukają teraz banki?

„Patrząc na strategię mBanku (mobilność) i rozwój bankowości jako takiej, w najbliższych latach będziemy mieli duże zapotrzebowanie na specjalistów z szeroko pojętego IT (rozwiązania mobilne, e-commerce, media społecznościowe, Big Data, bezpieczeństwo i inne). W mBanku kluczowe przy tym jest i będzie połączenie wysokiego poziomu ekspertyzy z umiejętnością pracy w zespole i dbałością o klienta (myślenie klientem)” – Agnieszka Śmidowicz, koordynator zespołu rekrutacji w mBanku.

Nasi klienci w Nest Banku oczekują partnerskiego podejścia oraz wysokiej jakości obsługi. Taką przewagę mogą zapewnić wyłącznie specjaliści z doświadczeniem w sprzedaży, których pozyskanie na rynku pracy nie jest proste. Rekrutacja tych właśnie specjalistów to jedno z wyzwań rekrutacyjnych, jakie stoją przed Nest Bankiem w 2018 roku. Ze względu na realizację wielu nowych projektów poszukujemy również ekspertów z obszaru IT, budowania modeli statystycznych, analitycznych oraz scoringowych – Agnieszka Gosthorska, kierownik Wydziału Rekrutacji, Nest Bank S.A.

 

Studia z bankowości to za mało


Dynamicznie rozwijający się świat bankowości mobilnej, internetowej oraz obszaru bankowości korporacyjnej wymaga od pracowników czegoś więcej niż same studia z obszaru bankowości. Z jednej strony banki otwierają się na inne kierunki studiów, a z drugiej poszukują osób łączących kompetencje merytoryczne z technicznymi.


Bankowość to tylko jeden z wielu kierunków, które otwierają drzwi do instytucji finansowych. W każdym departamencie sprawdzą się inni specjaliści. W Nest Banku realizują się absolwenci m.in. takich kierunków jak: finanse, rachunkowość, IT, zarządzanie, marketing, statystyka, matematyka – wyjaśnia Agnieszka Gosthorska z Nest Banku.

 

Coraz bardziej wyrazista jest konieczność znajomości nowych technologii. Staje się ona niezbędna do pracy w bankowości. Warto zatem, aby przyszli bankowcy zaznajamiali się z podstawami programowania, zasadami działania aplikacji oraz możliwościami ich zastosowania – zwłaszcza w sprzedaży produktów bankowych – dodaje ekspert Nest Banku.

 

Bankowość korporacyjna i inwestycyjna


Szeroko otwarte dla pracowników drzwi ma bankowość korporacyjna i inwestycyjna. Poszukiwane są osoby, które interesuje finansowanie akwizycyjne, LBO, DCM, produkty skarbowe, trade finance. Zainteresowane pracą z klientem instytucjonalnym, przedsiębiorstwami. Specyfika pracy jest tu nieco inna niż z klientem indywidualnym. Wymaga wiedzy biznesowej i otwartości na ciągłą edukację. Ze względu na międzynarodowy charakter wielu inwestycji wymaga biegłej znajomości języka angielskiego.

 

Bankowość BPO/SSC


Kolejny obszar budowania kariery kierowany głównie do osób zainteresowanych finansami, ale jednocześnie posiadających umiejętności językowe. Polska jest jednym z głównych obszarów europejskich dla bankowego sektora BPO/SSC. Rozpoczęcie budowania kariery w tym sektorze (o ile zna się języki) jest dość łatwe, a pomagają w tym liczne staże i praktyki oferowane przez banki i instytucje finansowe.

Fintech


Według BusinessInsider polski rynek fintech wart jest 860 mln euro. Na tle Zachodu to jeszcze mało, dlatego wiadomo, że branża będzie się rozwijać. Fintech poszukuje osób z pogranicza – tych, które znają się na finansach i rozumieją nowe technologie. Coraz częściej też osoby z doświadczeniem w fintech zapraszają do siebie banki, oferując im pracę na takich stanowiskach jak ekspert ds. współpracy z fintech’ami czy fintech technology specialist.

 

AI w bankowości


Finanse i bankowość nie są branżą, którą ominie sztuczna inteligencja. Chatboty i analiza zachowania klienta dla lepszego zrozumienia jego potrzeb i poprawy jakości obsługi, systemy do przeciwdziałania wyłudzeniom i oszustwom, automatyzacja procesów, by przyspieszyć pracę na każdym etapie obsługi klienta, uczenie się sposobu, w jaki klienci korzystają z narzędzi i aplikacji, by projektować lepsze i bardziej intuicyjne aplikacje. To tylko kilka przykładów wykorzystania sztucznej inteligencji i Big Data w bankowości i finansach. Według raportu Banking Technology Vision 2017, przygotowanego przez Accenture, 79% bankowców wierzy, że AI zrewolucjonizuje sposób obsługi klienta w przyszłości.


Rozwój automatyzacji to z jednej strony zagrożenie, ale z drugiej szansa na pracę bardziej kreatywną, bo uwalniającą od powtarzalnych, żmudnych czynności.


Technologia i automatyzacja zlikwiduje 30% miejsc pracy w bankowości – Vikram Pandit, były szef Citigroup
Do obsługi tych procesów i rozwoju narzędzi będą potrzebne osoby zarówno techniczne, jak i te, które potrafią łączyć analitykę z wiedzą o człowieku i jego zachowaniach.

 

Agnieszka Śmidowicz, koordynator zespołu rekrutacji w mBanku, podkreśla: Warto rozwijać swoje umiejętności analityczne, poszerzać wiedzę na temat systemów i rozwiązań technologicznych wykorzystywanych w bankowości, śledzić trendy i rozwój nowych technologii. Te kompetencje zapewnią kandydatowi niezbędna przewagę konkurencyjną.

 

Kryptowaluty, bitcoiny


Pod koniec 2017 roku w Australii otworzona została pierwsza na świecie agencja rekrutacyjna specjalizująca się w pozyskiwaniu osób specjalizujących się w kryptowalutach i technologii łańcuchów blokowych (blockchain) służących księgowaniu transakcji. Jak na razie na świecie jest zaledwie kilkunastu uznanych specjalistów w tej dziedzinie, a zapotrzebowanie ogromne. To idealna nisza zarówno dla programistów, jak i osób nietechnicznych (account menedżerów, researcherów, projekt menedżerów).


Nie ma specjalistów od kryptowalut. Musimy zatrudniać osoby, które będzie można wszystkiego nauczyć – David Johnson, CEO Latium

W ciągu ostatnich 6 miesięcy rynek pracy dla osób znających się na kryptowalutach wzrósł o 100%. Nadal jest to niewiele stanowisk – zaledwie kilkaset na całym świecie, ale osoba, która teraz zainwestuje w swoją edukację w tym obszarze, za 2-3 lata będzie przebierać w ofertach pracy za bardzo dobre pieniądze. Według Angel List specjalista z obszaru kryptowalut otrzymuje o 10-20% wyższe wynagrodzenie niż jego kolega pracujący w tradycyjnych finansach. Co ważne, prawie co czwarta oferta pracy dopuszcza pracę w 100% zdalną, zatem jest to praca idealna dla osób pragnących zachować niezależność, podróżować i nie marnować czasu w korkach.

 

Kogo warto czytać?  


Bradley Leimer – Head of innovation at Santander
https://twitter.com/leimer
David Brear – Think Different Group
https://twitter.com/davidbrear
Jim Marous – The Financial Brand i Digital Banking Report
https://twitter.com/JimMarous
Chris Skinner – autor książki Digital Bank
https://twitter.com/Chris_Skinner
Ron Shevlin – The Financial Brand
https://twitter.com/rshevlin /
Simon Taylor – Co-Founder of @11FSTeam
https://twitter.com/sytaylor

 

Gdzie warto bywać?  


 - meetupy (np. NewFinance Warsaw, Warsaw Risk Management Group, FinTech Trends).
 - spotkania na uczelniach organizowane przez biura karier.
- dni otwarte w bankach.
- konkursy (np. BANRISK Liga Akademicka).

Więcej artykułów "Finanse, bankowość"

Polecane oferty

  • Product Governance Analyst

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    14 godz.
    How this opportunity is different The product governance team has undergone some exciting new changes which means that we are in the process of embedding the new framework and systems into our team. These processes will help Aon to cater for the varied range of products and services under our remit...
  • HC Controlling & Digital Specialist

    PwC   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    15 godz.
    Twoja przyszła rola: aktywny udział w procesie budżetowania i forecastowania kosztów ludzkich, monitorowanie realizacji budżetu – pełnienie funkcji kontrolingowej w tym zakresie, budowa wskaźników pozwalających na monitorowanie procesów oraz ich raportowanie, przygotowywanie raportów,...
  • Starszy Audytor Wewnętrzny

    NES Global Talent   Szczecin    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Główne obowiązki: Zarządzanie audytami wewnętrznymi w Spółce - planowanie, prowadzenie procesów audytowych; Prowadzenie dokumentacji związanych z czynnościami audytowymi oraz dokumentowanie i zabezpieczanie dowodów; Kontrola i weryfikacja nieprawidłowości - ustalanie przyczyn i...
  • Młodszy Specjalista ds. Windykacji / Fakturzysta

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    16 godz.
    Do głównych zadań należeć będzie: weryfikacja wniosków i wystawianie faktur sprzedaży w wewnętrznym systemie firmy; kontakt z klientem zewnętrznym oraz współpraca z innymi działami w celu kompleksowej obsługi danego zapytania; dbałość o rzetelność dokumentacji i terminowość;...
  • Księgowa / Księgowy

    Plukon Sieradz Sp. z o.o.   Gruszczyce, (gmina Błaszki)    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   4 300 - 5 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Firma Plukon Sieradz Sp. z o.o. poszukuje Księgowej/Księgowego, której/-ego praca polega m.in. na przyjmowanie, sprawdzanie oraz kwalifikowanie dowodów księgowych do ujęcia w księgach rachunkowych. Co będzie należało do Twoich obowiązków i zadań: przyjmowanie, sprawdzanie oraz...
  • Ekspert / Ekspertka ds. Raportowania i Narzędzi (Finanse + BI​)

    Medicover sp. z o.o.   Warszawa, Aleje Jerozolimskie 96    praca hybrydowa
    starszy specjalista (senior) / ekspert  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Forma zatrudnienia: preferowana umowa o pracę; Rekrutacja: zdalna; Model pracy: hybrydowy (1-2 razy w miesiącu – spotkania zespołowe w biurze). Do zadań osoby zatrudnionej na tym stanowisku należeć będzie: Ścisła współpraca z Pionem Finansów Kompleksowe projektowanie i wdrażanie...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?