Naliczanie odsetek od zaległości składkowych na ubezpieczenie zdrowotne musiało budzić dość znaczne kontrowersje, skoro jedynie w ciągu ostatnich dwóch miesięcy ZUS aż dwukrotnie zajmował stanowisko w tym temacie.
Problem polegał na tym, że w sprawach nieopłaconych w terminie składek na ubezpieczenie zdrowotne przepisy z jednej strony przewidywały obowiązek pobierania odsetek za zwłokę na zasadach i w wysokości określonych dla zaległości podatkowych. Z drugiej zaś strony, odsyłały do odpowiedniego stosowania do składek na ubezpieczenie zdrowotne w zakresie między innymi wymierzania odsetek za zwłokę, przepisów dotyczących składek na ubezpieczenia społeczne. To w konsekwencji powodowało duży zamęt co do tego, jakie ostatecznie przepisy należy w tym wypadku zastosować.
Powyższe wątpliwości rozstrzygnął definitywnie ZUS, w wydanych przez siebie w ostatnim czasie dwóch stanowiskach. Uznał w nich, że pomimo, iż ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w sprawach dotyczących pobierania odsetek od nieopłaconych w terminie składek na ubezpieczenie zdrowotne, odsyła do stosowania przepisów podatkowych, to należy je stosować z uwzględnieniem regulacji zawartych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, jako przepisów szczególnych.
W konsekwencji więc odsetek za zwłokę nie nalicza się, jeżeli ich wysokość nie przekraczałaby kwoty 6,60 zł – jak to przewidują przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zaś nie stosuje się przepisów ordynacji podatkowej, która zawiera enumeratywne wyliczenie przepisów jakie należy odpowiednio zastosować do należności z tytułu składek.