Przed pracodawcami otwierają się nowe możliwości, jeśli chodzi o szkolenie pracowników. Od 2016 roku środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na podnoszenie kwalifikacji zawodowych będzie można pozyskać niezależnie od ich wieku.
O zmianach poinformował Minister Pracy Władysław Kosiniak Kamysz na konferencji prasowej. Resort postanowił od nowego roku rozszerzyć tę formę wsparcia i skierować ją do wszystkich potrzebujących takiej pomocy. Dotychczas mogły z niej korzystać jedynie osoby w wieku powyżej 45 lat.
Priorytetem dla rządzących są jednak ludzie młodzi. To bowiem pracodawcy, którzy zdecydują się zatrudnić osoby poniżej 30 roku życia będą mogli skorzystać ze środków zgromadzonych w KFS w pierwszej kolejności.
Czym jest KFS?
Jak informuje Ministerstwo Pracy na psz.praca.gov.pl, wortalu poświęconym publicznych służbom zatrudnienia, celem Krajowego Funduszu Szkoleniowego, funkcjonującemu w ramach Funduszu Pracy, jest „dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą”.
- Kształcenie ustawiczne to jest ta dziedzina, w której musimy dużo nadrobić jako cały kraj. Nie ma już dzisiaj takiego uniwersytetu, takiej uczelni, takiej szkoły, która daje umiejętności na całe życie. Je po prostu trzeba podnosić w trakcie aktywności zawodowej – mówił minister Kosiniak Kamysz (cytat za PAP).
KFS ma przeciwdziałać utracie zatrudnienia przez osoby, których kwalifikacje zawodowe są niekompatybilne z aktualnym potrzebami naszej gospodarki i tym samym utrudniają poruszanie się na rynku pracy.
Aby otrzymać pomoc, pracodawca musi z własnej kieszeni pokryć 20% kosztów szkoleń (tzw. wkład własny), reszta będzie pochodzić właśnie z funduszu szkoleniowego. Jedynie najmniejszym podmiotom, czyli firmom zatrudniającym poniżej 10 osób, przysługuje 100% dofinansowania.
Otrzymane środki pracodawca może przeznaczyć m.in. na: określenie potrzeb firmy w zakresie kształcenia pracowników, kursy i studia podyplomowe dla personelu czy egzaminy umożliwiające im zdobycie nowych umiejętności i certyfikatów zawodowych.