Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Złe wiadomości – jak je przekazywać w miejscu pracy?

Złe wiadomości – jak je przekazywać w miejscu pracy?

 
Złe wiadomości – jak je przekazywać w miejscu pracy?

Przekazywanie złych wiadomości, zarówno w sferze prywatnej, jaki izawodowej, nie jest łatwe. Mogą pojawić się wówczas emocje i reakcje, z którymi trudno sobie poradzić. Niemniej jako manager zespołu czy pracodawca musisz być przygotowany na to, że czasami będziesz musiał zakomunikować podwładnym coś, co im się nie spodoba, wywoła niezadowolenie, złość czy smutek. Jak sprostać tego typu stresującym konfrontacjom?

 

Złe informacje w pracy – dlaczego nie decydujemy się przekazywać ich osobiście?

 

Zacznijmy od tego, że w dobrze funkcjonującej firmie panują jasne reguły komunikacji między pracownikami, a także na linii podwładni-przełożeni. Zasady te opierają się na wzajemnym szacunku, ale i zaufaniu. Pracownicy mają poczucie, że kadra kierownicza jest wobec nich szczera, a empatyczny szef bierze pod uwagę nie tylko interes przedsiębiorstwa, ale też pamięta o tych, którzy codzienną pracą przyczyniają się do sukcesu firmy.

 

Szacunek i zaufanie to słowa-klucze w procesie komunikacji. W przypadku złych wiadomości – na przykład dotyczących zwolnień z powodu restrukturyzacji firmy, w wyniku sytuacji pandemicznej – pojawia się pokusa, by uciec przed stresującą sytuacją – zamiast zorganizować spotkanie lub, jeśli to niemożliwe, zadzwonić do pracownika i porozmawiać z nim osobiście – wysłać e-mail bądź wręcz zlecić przekazanie złej wiadomości posłańcowi, czyli jednemu z podwładnych. To duży błąd. Unikanie konfrontacji może zostać źle odebrane i pogłębić niezadowolenie u pracowników. To wyraz braku pewności siebie u szefa – a przełożony, który czuje się niepewnie w rozmowie z kadrą, nie budzi zaufania, traci też jej szacunek. W takiej sytuacji dalsze kierowanie zespołem może być problematyczne.

 

Złe wiadomości – jak się przygotować do ich zakomunikowania?

 

Jak się więc przygotować na zakomunikowanie pracownikom złych wieści? Warto zastanowić się, w jaki sposób można zminimalizować związany z tym stres. W wielu przypadkach – na przykład wówczas, gdy wiemy, że dany pracownik zmaga się z nadwrażliwością emocjonalną lub po prostu może żywo zareagować – lepsze od grupowego spotkania będą indywidualne rozmowy.

 

Nie warto owijać w bawełnę, przeciągać niepewności. Mówmy wprost o sytuacji. Pozwólmy także podwładnemu na wyrażenie emocji, nawet odruchowy płacz czy moment słabości. Pojawiają się one dość często – w końcu wszyscy jesteśmy ludźmi, a reakcje emocjonalne na złe wieści są czymś zupełnie naturalnym. Okażmy szacunek podwładnemu. Jeśli czujemy się skrępowani, możemy poinformować go, że zostawimy go na chwilę samego, by miał czas na uspokojenie nerwów.

 

Z kolei jeśli pracownik reaguje złością, zaczyna krzyczeć lub używać inwektyw – sami nie podnośmy głosu, pokażmy swój profesjonalizm. W skrajnych przypadkach warto wezwać ochronę lub poprosić kogoś z zewnątrz, by dołączył do rozmowy w charakterze świadka.

 

Przekazywanie złych wiadomości oznacza stres dla każdej ze stron. Ważne, by do takiej rozmowy się przygotować, a także niezależnie od przebiegu rozmowy – okazywać sobie szacunek i wyrozumiałość.

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Ocado Solutions Polska Sp. z o.o.   za 2 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Konserwacja i naprawa maszyn. Diagnozowanie awarii i rozwiązywanie problemów. Dokumentowanie napraw. Pomoc w wprowadzaniu usprawnień, analiza awarii. Dbanie o porządek i przestrzeganie zasad BHP. Praca na wysokości (platformy, podnośniki - do 3m) Praca zmianowa.
  • Rekruter / Specjalista ds. rekrutacji

    MIDAS HR SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ   Kraków    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: realizacja procesów rekrutacyjnych na rynek zagraniczny, głównie do Niemiec; budowanie oraz zarządzanie bazą kandydatów w wewnętrznym systemie rekrutacyjnym; kompleksowe działania rekrutacyjne, głównie na stanowiska niższego i średniego szczebla; praca nad...
  • Pracownik produkcji – branża spożywcza

    MIDAS HR SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ   Niemcy, okolice Stuttgartu    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: czynności produkcyjne przy taśmie; pakowanie; Oczekiwania: znajomość j. niemieckiego - min A2; własne auto na wyjazd;
  • Przedstawiciel Handlowy / Przedstawicielka Handlowa

    Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Jakie zadania na Ciebie czekają? aktywne pozyskiwanie klientów B2B oraz klienta indywidualnego na wyznaczonym obszarze geograficznym; budowanie relacji biznesowych z inwestorami oraz firmami z sektora budowlano-wykończeniowego; prowadzenie negocjacji handlowych; bieżąca współpraca z...
  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    GEODIS Road Network Sp. z o.o.   Błonie, ul. Spedycyjna 1    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków Kompleksowa obsługa Klientów GEODIS (telefoniczna i mailowa) Udzielanie informacji nt. usług, obsługa posprzedażowa i operacyjna; Przyjmowanie zamówień, wykonywanie wycen, przygotowywanie ofert, kontakt z Klientem podczas realizacji zamówień) Kształtowanie i...
  • Główny Specjalista

    specjalista mid / senior  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat
    1 godz.
    Wymiar etatu: 1 Wykształcenie: wyższe techniczne, specjalizacja konstrukcyjno-budowlana Zakres obowiązków: wykonywanie czynności inspektora nadzoru inwestorskiego robót budowlanych wynikających z przepisów Prawa budowlanego; wsparcie merytoryczne i współpraca z samorządowymi jednostkami...

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.