Aktualnie, dzięki uproszczonym przepisom i procedurom, mającym ułatwić obywatelom ukrainy dostęp do polskiego rynku pracy, zatrudnienie Ukraińca nie wymaga wielu formalności. Niemniej, warto do tego kroku dobrze przygotować swoją firmę. W jaki sposób?
Dopełnij wszystkich formalności w Urzędzie Pracy
Dzięki specustawie o pomocy obywatelom Ukrainy wystarczy zgłosić nową osobę w firmie do Powiatowego Urzędu Pracy. Takie powiadomienie jest darmowe, przesyła się je elektronicznie przez praca.gov.pl. Pracodawca (lub jego pełnomocnik) ma na to 14 dni od podjęcia pracy przez cudzoziemca. Legalne zatrudnienie na podstawie powiadomienia jest możliwe dla Ukraińców, którzy mają nr PESEL i przebywają w Polsce legalnie.
W zgłoszeniu do PUP należy podać:
- informacje dotyczące podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi,
- dane osobowe cudzoziemca,
- informacje dotyczące wykonywanej pracy.
Zaplanuj rekrutację do pracy
Możesz zgłosić chęć zatrudnienia pracowników z Ukrainy w Powiatowym Urzędzie Pracy. PUP nie pobiera żadnych opłat od pracodawców, a oferta trafi do poszukujących zatrudnienia maksymalnie kolejnego dnia po jej rejestracji w systemie. Zgłoszenie można złożyć osobiście w PUP, wysłać listownie, bądź wypełnić online przez elektroniczne usługi Publicznych Służb Zatrudnienia.
Portal praca.pl także ułatwia poszukiwanie pracowników z Ukrainy. Zapraszamy wszystkich pracodawców, którzy są otwarci na zatrudnienie osób ukraińskojęzycznych do kontaktu z opiekunem klienta. Ukraińskojęzyczne wersje językowe ogłoszeń w języku polskim/angielskim zamieszczamy na naszej stronie bezpłatnie. Osoby szukające pracy, które nie znają języka polskiego, w wyszukiwarce ofert na praca.pl mogą wpisywać hasła po ukraińsku.
Pamiętaj o przetłumaczeniu umów
Zgodnie z prawem zawarcie umowy z cudzoziemcem wymaga przygotowania jej na piśmie i przedstawienia pracownikowi przed podpisaniem wersji tekstu w zrozumiałym dla niego języku. Jeśli nowa osoba biegle porozumiewa się po angielsku, nie jest wymagane tłumaczenie dokumentu na język ukraiński, wystarczy anglojęzyczna wersja.
Zatrudnij tłumacza
Nie zawsze będzie to konieczne, ale jeśli zatrudniasz osoby mówiące wyłącznie po ukraińsku i będą one stanowić sporą część Twojego zespołu, to bariera językowa, zwłaszcza na początku, może bardzo utrudnić i opóźnić wdrożenie w obowiązki. Zadbaj więc o płaszczyznę porozumienia. Być może najprostszym wyborem będzie dla Ciebie właśnie zatrudnienie tłumacza.
Warto już na początku współpracy wyjaśnić pracownikowi kwestie, które mogą być problematyczne, np. wynagrodzenie brutto/ netto. To, aby pracownik dobrze zrozumiał warunki umowy, leży w interesie obu stron. Nowa osoba w firmie nie będzie zaskoczona podczas podczas pierwszych dni pracy, a pracodawca zyska większą pewność, że pracownik świadomie wybrał firmę i nie zrezygnuje z pracy po krótkim czasie.
Zadbaj o wdrożenie nowego pracownika
Wprowadzenie nowego pracownika ma ogromne znaczenie w budowaniu lojalnego i zmotywowanego zespołu. Należy się więc do tego dobrze przygotować. Obcokrajowiec w firmie może mieć trudności z odnalezieniem się w nowej sytuacji. Warto też mieć na uwadze bardzo trudną sytuację Ukraińców. Codziennie zmagają się oni z niepewnością jutra, stresem. Trzeba więc wykazać się empatią, zrozumieniem.
Onboarding pracownika to proces złożony, trwający od kilku dni, do nawet kilku tygodni, w zależności od stanowiska pracy. Wyjaśnienie firmowych reguł, zasad pracy pracownikowi z Ukrainy powinno odbywać się w zrozumiałym dla pracownika języku. Należy wyznaczyć odpowiedzialną za wdrożenie osobę, która będzie odpowiadać na pojawiające się pytania i wykaże postawę otwartości.