Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Zatrudniając osobę do 30-go roku życia możesz zaoszczędzić!

Zatrudniając osobę do 30-go roku życia możesz zaoszczędzić!

 
Zatrudniając osobę do 30-go roku życia możesz zaoszczędzić!

Od 1 stycznia obowiązuje nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Wprowadziła ona premię dla pracodawców zatrudniających osoby do 30-go roku życia w postaci refundacji składek na ubezpieczenie społeczne.


Refundacja przy zatrudnieniu osób podejmujących pierwszą pracę


Pracodawca, który zatrudni osoby do 30 roku życia zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy (PUP), będzie mógł uzyskać refundację przez okres 12 miesięcy część kosztów poniesionych na ubezpieczenie społeczne nowych pracowników. Co istotne, refundację będzie można uzyskać jedynie przy zatrudnieniu osób podejmujących pierwszą pracę.


Zapamiętaj!


Kwota refundacji będzie określona w umowie między PUP a pracodawcą. Nie będzie wyższa niż połowa minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie obowiązującego w dniu zawarcia umowy.

 

Co ważne, pracodawca będzie obowiązany do utrzymania zatrudnienia bezrobotnego po 12 miesięcznej refundacji przez kolejne 6 miesięcy, zatem łącznie osoba bezrobotna zostanie naszym pracownikiem przez okres 18 miesięcy.
Niedotrzymanie warunku 18 miesięcznego zatrudnienia spowoduje obowiązek zwrotu całej uzyskanej pomocy wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od dnia otrzymania refundacji za pierwszy miesiąc, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania PUP.


Rozliczenie refundacji przy zwolnieniu bezrobotnego z pracy

  • Przy niemożności utrzymania zatrudnienia młodego bezrobotnego możliwe są trzy formy rozliczenia refundacji: zwrot 50 proc. pomocy - w przypadku utrzymania zatrudnienia bezrobotnego przez okres uzyskiwania refundacji oraz przez co najmniej 3 miesiące po upływie okresu refundacji pracodawca jest obowiązany do zwrotu 50 proc. łącznej kwoty otrzymanej pomocy;
  • zwrot całej pomocy - w przypadku gdy młody bezrobotny zwolni się z pracy, zostanie zwolniony dyscyplinarnie albo stosunek pracy wygaśnie przed upływem okresu 18 miesięcy, PUP skieruje w to miejsce kolejnego młodego bezrobotnego. Natomiast jeśli pracodawca odmówi zatrudnienia skierowanej osoby, będzie obowiązany do zwrotu całej uzyskanej pomocy wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od dnia otrzymania pierwszej refundacji, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania PUP;
  • zatrzymanie otrzymanej pomocy- gdy to PUP nie będzie w stanie skierować osoby bezrobotnej na zwolnione stanowisko pracy. Wtedy bowiem pracodawca nie zwróci uzyskanej pomocy za okres, w którym uprzednio skierowany bezrobotny pozostawał w zatrudnieniu.

Podstawa prawna:
art. 60 c ustawy z dnia 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. (t.j. Dz. U. z 2015 r. poz. 149 z późn. zm.)


Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. BHP

    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: Osoba zatrudniona na stanowisku specjalista ds. bhp będzie wykonywać prace z zakresu kontroli warunków pracy oraz przestrzegania zasad i przepisów bhp, monitorować poziom bezpieczeństwa na stanowiskach pracy, wykonywać okresowe analizy stanu bhp, opiniować instrukcje...
  • JSW Logistics Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna m.in. za kierowanie obsługą bocznic kolejowych w sposób zabezpieczający wymogi zleceniodawców, nadzór nad organizowaniem i koordynowaniem pracy na terenie bocznic kolejowych, nadzór na zabezpieczeniem prawidłowych warunków...
  • Kierownik ds. obsługi bocznicy

    JSW Logistics Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością   Ornontowice, bocznica KWK Budryk    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna m.in. za kierowanie obsługą bocznicy kolejowej KWK Budryk w sposób zabezpieczający wymogi zleceniodawców zawarte w stosownych umowach/zleceniach, nadzór nad koordynowaniem pracy na terenie bocznicy KWK Budryk (tj. stacji Budryk...
  • JSW Logistics Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna m.in. za organizowanie i koordynowanie pracy przewozowej na ternie bocznicy KWK Knurów lub Ruch Knurów Szczygłowice, opracowanie operatywnego zmianowego planu pracy przewozowej ze szczególnym uwzględnieniem przyjmowania przewozów...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Kierowca wywrotki CE

    TMG Spedition GmbH   Niemcy    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Co oferujemy? flotę pojazdów marki Mercedes i MAN; rejestrację pracowników w niemieckich kasach chorych, urzędach skarbowych oraz wsparcie w kwestiach takich jak zasiłek rodzinny itp. terminowe wypłaty; system premiowy; szkolenie przed rozpoczęciem pracy; możliwość pracy w różnych...

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.