Od 1 stycznia obowiązuje nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Wprowadziła ona premię dla pracodawców zatrudniających osoby do 30-go roku życia w postaci refundacji składek na ubezpieczenie społeczne.
Refundacja przy zatrudnieniu osób podejmujących pierwszą pracę
Pracodawca, który zatrudni osoby do 30 roku życia zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy (PUP), będzie mógł uzyskać refundację przez okres 12 miesięcy część kosztów poniesionych na ubezpieczenie społeczne nowych pracowników. Co istotne, refundację będzie można uzyskać jedynie przy zatrudnieniu osób podejmujących pierwszą pracę.
Zapamiętaj!
Kwota refundacji będzie określona w umowie między PUP a pracodawcą. Nie będzie wyższa niż połowa minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie obowiązującego w dniu zawarcia umowy.
Co ważne, pracodawca będzie obowiązany do utrzymania zatrudnienia bezrobotnego po 12 miesięcznej refundacji przez kolejne 6 miesięcy, zatem łącznie osoba bezrobotna zostanie naszym pracownikiem przez okres 18 miesięcy.
Niedotrzymanie warunku 18 miesięcznego zatrudnienia spowoduje obowiązek zwrotu całej uzyskanej pomocy wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od dnia otrzymania refundacji za pierwszy miesiąc, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania PUP.
Rozliczenie refundacji przy zwolnieniu bezrobotnego z pracy
- Przy niemożności utrzymania zatrudnienia młodego bezrobotnego możliwe są trzy formy rozliczenia refundacji: zwrot 50 proc. pomocy - w przypadku utrzymania zatrudnienia bezrobotnego przez okres uzyskiwania refundacji oraz przez co najmniej 3 miesiące po upływie okresu refundacji pracodawca jest obowiązany do zwrotu 50 proc. łącznej kwoty otrzymanej pomocy;
- zwrot całej pomocy - w przypadku gdy młody bezrobotny zwolni się z pracy, zostanie zwolniony dyscyplinarnie albo stosunek pracy wygaśnie przed upływem okresu 18 miesięcy, PUP skieruje w to miejsce kolejnego młodego bezrobotnego. Natomiast jeśli pracodawca odmówi zatrudnienia skierowanej osoby, będzie obowiązany do zwrotu całej uzyskanej pomocy wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od dnia otrzymania pierwszej refundacji, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania PUP;
- zatrzymanie otrzymanej pomocy- gdy to PUP nie będzie w stanie skierować osoby bezrobotnej na zwolnione stanowisko pracy. Wtedy bowiem pracodawca nie zwróci uzyskanej pomocy za okres, w którym uprzednio skierowany bezrobotny pozostawał w zatrudnieniu.
Podstawa prawna:
art. 60 c ustawy z dnia 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. (t.j. Dz. U. z 2015 r. poz. 149 z późn. zm.)