W tym roku święta majowe wypadają w niedzielę (1 maja) i we wtorek (3 maja). Dla pracujących od poniedziałku do piątku, gdzie soboty są wyznaczone jako dni wolne z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, oznacza to brak obowiązku wyznaczenia w zamian dodatkowych dni wolnych.
Konieczność taka wystąpiłaby jedynie wówczas, gdyby święto wypadło w dniu wolnym od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy (zwykle w Polsce jest nim sobota). Obowiązkiem pracodawcy jest bowiem nie tylko zapewnienie pracownikom dni wolnych od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, ale również wyznaczenie dnia wolnego z tytułu święta przypadającego w innym dniu niż niedziela.
W konsekwencji, jeśli święto przypadałoby w dniu wolnym od pracy wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy (np. w sobotę), niewystarczające byłoby samo obniżenie wymiaru czasu pracy (z tytułu święta, jak i 5-dniowego tygodnia pracy), gdyż pracownik miałby za mało dni wolnych od pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Ich suma musi bowiem odpowiadać co najmniej liczbie niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy przypadających w tym okresie.
Z tego względu, jeśli święto przypada w dzień wolny od pracy wyznaczony w celu zachowania przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, pracodawca zobowiązany jest udzielić w zamian pracownikom innego dnia wolnego od pracy do końca okresu rozliczeniowego. Taki obowiązek powstanie w odniesieniu do pracowników, dla których dniem wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy byłby wtorek. Należy bowiem pamiętać, iż pracodawca może wyznaczyć jako dzień wolny od pracy w celu zachowania zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy dowolny dzień roboczy, tj. spośród dni przypadających od poniedziałku do soboty włącznie. W firmach, w których tym dniem byłby wtorek, pracownikom należy się w zamian za przypadające w tym dniu święto 3 maja br. inny dzień wolny.