Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Wirtualne biuro – co to jest? jak założyć?

Wirtualne biuro – co to jest? jak założyć?

 
Wirtualne biuro – co to jest? jak założyć?

Współcześnie coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na outsourcing poszczególnych obszarów działalności. Zatrudnianie freelancerów czy zlecanie zadań zewnętrznym firmom pozwala na redukowanie kosztów związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Jedną z coraz częściej wykorzystywanych rozwiązań jest prowadzenie tzw. wirtualnego biura. Co to takiego?

 

Wirtualne biuro – definicja

 

Wirtualne biuro to nic innego jak outsourcing obsługi biurowej firmy. Wszystkie czynności związane z prowadzeniem dokumentów, korespondencji, przyjmowaniem i przekierowywaniem połączeń itp. prowadzone są poza przedsiębiorstwem. Pracownicy biurowi – sekretarki, asystentki, fakturzystki, księgowe itp. nie są obecne w siedzibie firmy – wszystkie ich zadania wykonywane są zdalnie, w e-biurowcu.

 

Wirtualne biuro czy też e-biuro oferuje usługę wynajmu adresu. Ma to ogromne znaczenie wizerunkowe szczególnie dla małych przedsiębiorstw, które mogą poszczycić się, że ich adres korespondencyjny znajduje się prestiżowym dla biznesu miejscu.

 

W biurze wirtualnym pracownik czy pracownicy wykonują wszystkie czynności charakterystyczne dla tradycyjnej jednostki tego typu, a więc:
• przyjmują połączenia,
• prowadzą korespondencję,
• planują grafik pracy,
• prowadzą kalendarz spotkań,
• obsługują logistykę spotkań, wyjazdów, delegacji,
• wystawiają i archiwizują dokumenty,
• wspierają obsługę prawno-podatkową przedsiębiorstwa,
• zamawiają materiały promocyjne,
• kontaktują się z klientami, kontrahentami itp.

 

Ponadto wirtualne biuro zapewnia utworzenie konta bankowego, skrytki pocztowej, a niekiedy wynajmuje również sale konferencyjne i biurka (np. w przestrzeni coworkingowej). Niektóre wirtualne biura prowadzą też doradztwo finansowe i inwestycyjne, pomagają w przygotowaniu biznesplanów czy oferują szkolenia.

 

Ile kosztuje wirtualne biuro?

 

Koszt skorzystania z usługi wirtualnego biura różni się w zależności od lokalizacji i wachlarza oferowanych usług. Najdroższe wirtualne biura w Polsce znajdują się w centrach biznesowych w Warszawie. Cena zdalnej obsługi biurowej waha się od 50 zł do nawet 400 zł miesięcznie.

 

Jak otworzyć wirtualne biuro?

 

Przedsiębiorca, który rezygnuje z tradycyjnej jednostki w firmie i chce otworzyć wirtualne biuro, musi jedynie dokonać kilku podstawowych decyzji. Na początek dobrze jest przejrzeć różne oferty w interesującej go lokalizacji. Można to zrobić oczywiście za pośrednictwem internetu – wirtualne biura dysponują witrynami, na których najczęściej podane są również ceny usług.

 

Dodatkowo często w ramach oferty można zdecydować się na droższy, ale bardziej prestiżowy adres dla firmy. Warto rozważyć, czy z punktu widzenia PR będzie miało to znaczenie dla przedsiębiorstwa.

 

Na koniec trzeba zastanowić się, czy przedsiębiorstwo będzie potrzebować np. przestrzeni biurowej do prowadzenia spotkań z klientami itp.

 

Po wybraniu oferty wystarczy skontaktować się z biurem w celu podpisania umowy na ustalony czas.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Farmaceuta

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Wykonywanie leków cytostatycznych, recepturowych, Zaopatrzenie zaspakajające optymalnie potrzeby jednostek organizacyjnych, Zapobiega ubytkom środków farmaceutycznych i materiałów medycznych, Przeprowadza kontrolę merytoryczną , sprawdza i podpisuje dokumenty obrotu towarowego i...
  • Asystent / Asystentka ds. Obsługi Pacjenta

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa, ul. Szturmowa 2    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    asystent  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat
    1 godz.
    Twoją rolą będzie:​ bezpośrednia obsługa Pacjentów w Centrum Medycznym, umawianie Pacjentów na konsultacje i badania, sprzedaż usług i pakietów medycznych. Nasze oczekiwania wobec Ciebie: doświadczenie zawodowe w obsłudze Klienta i sprzedaży, komunikatywna znajomość języka...
  • Księgowa / Księgowy

    KRKA Polska Sp. z o.o.   Warszawa, ul. Równoległa 5    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    CEL PRACY kontrola dokumentów księgowych pod względem formalnym i rachunkowym, a także zgodności z obowiązującymi procedurami wewnętrznymi; dekretacja i księgowanie dokumentów księgowych; analiza i uzgadnianie zapisów księgowych w zakresie poszczególnych kont księgowych, w tym w...
  • Technik Utrzymania Ruchu

    KRKA Polska Sp. z o.o.   Warszawa, ul. Równoległa 5    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    CEL PRACY nadzór nad parkiem maszynowym w zakresie bieżących napraw i usuwania awarii oraz regulacji i przezbrojeń; wykonywanie przeglądów okresowych oraz prac remontowo-konserwacyjnych; modernizacja maszyn pod kątem zwiększenia produktywności; prowadzenie cyklicznych konserwacji maszyn,...
  • Zastępca Kierownika Magazynu

    KRKA Polska Sp. z o.o.   Warszawa, ul. Równoległa 5    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    CEL PRACY organizacja i nadzór nad pracą podległego zespołu oraz optymalizacja procesów magazynowych; nadzór nad prawidłowym przepływem towarów, procesów i dokumentacji magazynowej; przestrzeganie i egzekwowanie przepisów p.poż. i BHP; organizacja i odpowiedzialność za wyniki...
  • Specjalista ds. wsparcia sprzedaży

    KRKA Polska Sp. z o.o.   Warszawa, ul. Równoległa 5    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    CEL PRACY obsługa klientów hurtowych w zakresie sprzedaży; wprowadzanie zamówień do systemu; rozliczanie zamówień przedstawicieli; przygotowywanie umów handlowych; prowadzenie, archiwizacja i kontrola pełnej dokumentacji sprzedażowej; współpraca z klientami i budowanie dobrych i...

Najnowsze artykuły

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.