Wigilia firmowa to wydarzenie wyczekiwane przez wielu pracowników – okazja do wystawnej zabawy, rozluźnienia atmosfery, poznania się lepiej. Świąteczny klimat i wspólne jedzenie smakołyków sprzyjają budowaniu więzi, a jak wiadomo zgrany zespół to połowa sukcesu firmy. Żeby impreza odbyła się bez zakłóceń, warto ustalić klarowne zasady i zawczasu poinformować o nich podwładnych, np. w mailu lub w formie ogłoszenia. Jedną z kwestii, jaką trzeba poruszyć, jest to, czy na wigilię w pracy zatrudnieni mogą zabrać członków rodziny.
Wigilia w pracy – kiedy nie zapraszać rodzin pracowników?
W każdym przedsiębiorstwie czy instytucji panują inne zwyczaje. Istotne jest to, by były one jasno określone i nie pozostawiały pola do wątpliwości. W części firm wigilia pracownicza ma formę małego bankietu w godzinach pracy. Co więcej, jest ona wtedy często połączona z prezentacją wyników podsumowujących rok, zarysowaniem planów na kolejny, przyznaniem premii uznaniowych. Sam poczęstunek ogranicza się wówczas do lekkich przekąsek, ciast czy ciastek. Taka wigilia wlicza się też zwykle do czasu pracy, za który podwładni otrzymują wynagrodzenie.
Nawet jeśli zachęcamy pracowników, by na tego typu skromniejszą wigilię założyli np. gwiazdkowe swetry i inne gadżety, zadbamy o świąteczny wystrój – spotkanie ma raczej charakter wewnętrzny. Przyprowadzenie osób postronnych – współmałżonków, dzieci – na wydarzenie, w czasie którego będą prezentowane kwestie związane z działalnością firmy, a nawet informacje stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa – byłoby nie na miejscu.
Jeśli planujemy krótkie, formalne spotkanie, skupiające się na roli pracowników firmie, ewentualnie wzbogacone o catering – wówczas oczywiste jest, że udział w imprezie mogą wziąć wyłącznie osoby zatrudnione.
Wigilia firmowa – kiedy zapraszać rodziny pracowników?
Wystawny bankiet gwiazdkowy lub noworoczny to dobry pomysł, kiedy np. chcemy pochwalić się sukcesami przedsiębiorstwa w danym roku, wzmocnić jego prestiż. W tym wypadku w czasie spotkania nie będą omawiane szczegóły dotyczące pracy poszczególnych działów, a jedynie prezentowane osiągnięcia. Możemy zaprosić do wygłoszenia krótkich mów podsumowujących kilku dyrektorów działów. Po części oficjalnej następuje część główna, czyli kolacja, a niekiedy również tańce.
Tego typu wigilia firmowa planowana jest zwykle ze znacznym wyprzedzeniem, na wieczór lub weekend. Obowiązują stroje wieczorowe. Jeśli planujemy podobną imprezę, zadbajmy o eleganckie zaproszenia (mogą mieć formę elektroniczną) wraz z potwierdzeniem obecności.
Czy zapraszać współmałżonków/partnerów na taką zabawę? Wiele zależy od wielkości przedsiębiorstwa. W przypadku mniejszych zakładów pracy często mile widziani są nie tylko pracownicy z.osobami towarzyszącymi, ale też np. kluczowi kontrahenci.
Kiedy natomiast pracowników jest kilkuset lub więcej, z powodów logistycznych trudno będzie zapewnić miejsce także dla partnerów i współmałżonków. Rozwiązaniem może być ograniczenie listy gości bankietu bądź zorganizowanie kilku imprez dla poszczególnych działów.
W zaproszeniu warto również zaznaczyć, czy dzieci także są mile widziane (np. będą miały zapewnioną opiekę animatora podczas zabawy).