Resort pracy uważa, że nie można stosować weksli dla zabezpieczenia roszczeń pracodawców
Jakiś czas temu Państwowa Inspekcja Pracy zgłosiła propozycję legislacyjną zmierzającą do uregulowania zakazu stosowania weksli w stosunkach pracy. Niestety resort pracy nie widzi takiej potrzeby, uważając że przepisów nie trzeba zmieniać, gdyż już w obecnym stanie prawnym nie ma możliwości ich stosowania. MPiPS powołuje się przy tym na wyrok SN z dnia 26 stycznia 2011 r. (sygn. akt II PK 159/10), w którym przyjęto niedopuszczalność stosowania weksli wobec pracowników.
W ocenie resortu pracy przeciwko dopuszczalności stosowania weksli wobec zatrudnionych przemawia kilka argumentów. Po pierwsze, z formalnego punktu widzenia nie ma podstawy prawnej w kodeksie pracy, aby zastosować wobec zatrudnionych prawo wekslowe, które jest odrębną ustawą. Kodeks odsyła w sprawach nieuregulowanych tylko do kodeksu cywilnego Anie całego prawa cywilnego. Po drugie w prawie pracy wyraźnie uregulowano zasady odpowiedzialności pracownika wobec firmy na różnych płaszczyznach. Po trzecie działanie takie jest sprzeczne z ochronną funkcją prawa pracy.
Niestety stanowisko resortu nie zakończy z pewnością dyskusji na temat stosowania weksli, gdyż po pierwsze nie ma ono mocy wiążącej, a po drugie przywołuje tylko 1 wyrok Sądu Najwyższego, podczas gdy w świetle starszych wyroków stosowanie weksli dopuszczano. Również zdania ekspertów z zakresu prawa pracy są w tym temacie rozbieżne, tak więc dyskusja będzie trwała. Brak zmian w przepisach z pewnością nie spowoduje zakończenia praktyki stosowania weksli przez pracodawców, a brak wyraźnego przepisu w kodeksie pracy nie ułatwi kontroli wykonywanych przez PIP, gdyby inspektorzy chcieli negować dotychczasowe praktyki. Pamiętajmy, że zastosowanie weksla nie jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika, a więc nie grozi za to pracodawcy mandat od inspektora pracy.
Łukasz Prasołek