Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Według przedsiębiorców oddalamy się od recesji

Według przedsiębiorców oddalamy się od recesji

 
Według przedsiębiorców oddalamy się od recesji

Sytuację naszej gospodarki w najbliższych miesiącach przedsiębiorcy chętniej nazywają stagnacją niż recesją. Większe zwolnienia – w tym grupowe – mamy już za sobą. Głównym trendem w postępowaniu pracodawców w tym półroczu będzie pozostawienie zatrudnienia na dotychczasowym poziomie – takie wnioski płyną z 17. edycji sondażu „Plany pracodawców”, przeprowadzonego przez Instytut badawczy Randstad i TNS.

Zwiększenia zatrudnienia można się spodziewać w prawie jednej piątej badanych firm (19 proc.), zaś ok. 15 proc. pracodawców musi jeszcze kontynuować uelastycznianie zatrudnienia, głównie – niestety – przez redukcje etatów. Dotyczy to przede wszystkim firm mniejszych, zatrudniających od 10 do 49 osób. W firmach większych (ponad 250 osób załogi) procesy restrukturyzacji w obliczu spodziewanego kryzysu są w zasadzie zakończone (najtrudniej było tam w drugiej połowie 2011 roku w początkach roku 2012). Być może właśnie dlatego od czasu poprzedniej edycji badania spadł odsetek przedsiębiorców spodziewających się recesji – z 32 proc. w listopadzie 2012 roku do 24 proc. w lutym 2013 roku. Ciekawe jest również to, że zdecydowana większość badanych (72 proc.) źródeł faktycznych lub potencjalnych trudności biznesowych upatruje nie wewnątrz swojej firmy, lecz w sytuacji zewnętrznej – wynika to zapewne z przekonania, że to, co trzeba, już w tych organizacjach zrobiono.

 

Badanie dowodzi, że na rynku pracy – mimo wzrostu stopy bezrobocia w styczniu br. – nie odnotowano jakiegoś drastycznego wstrząsu: redukcje etatów nastąpiły co prawda w prawie co trzeciej firmie (30 proc.), ale jednocześnie 25 proc badanych organizacji zatrudnienie zwiększyło. Dotyczy to zwłaszcza tych większych, zatrudniających ponad 250 osób (36 proc. pośród ankietowanych firm).

 

W ciągu minionego półrocza 67 proc. przedsiębiorców nie wprowadziła żadnych zmian – ani w górę, ani w dół – w wysokości wynagrodzeń. Natomiast w ponad jednej czwartej firm (26 proc.) miały nawet miejsce nieznaczne podwyżki, w tym przede wszystkim takie, które skorelowano ze stopą inflacji (31 proc. odpowiedzi), oraz takie, które nie przekroczyły 5 proc. dotychczasowego wynagrodzenia (35 proc. odpowiedzi).

 

Uelastycznianie i racjonalizacja zatrudnienia to w naszych firmach już tendencje stałe – trzeba się z tym liczyć i na wahania na rynku pracy patrzeć pod kątem potrzeb wynikających z aktualnej sytuacji gospodarczej. Z omawianego badania wynika na przykład, że dziś najmniej potrzeb kadrowych jest w działach produkcji i sprzedaży, a pracownicy i kandydaci do pracy w pionie IT oraz w marketingu wciąż mają swoją zawodową szansę.

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Herbud Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: pozyskiwanie klientów (firmy instalacyjne w branży HVAC/Industry) przygotowywanie ofert; monitorowanie bieżące rynku instalacji branż HVAC/Industry; raportowanie;
  • Pracownik Terenów Zewnętrznych

    Sodexo Polska Spółka z o. o.   Łódź, Retkinia    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: utrzymanie czystości terenów zewnętrznych, koszenie, grabienie liści, odśnieżanie w okresie zimowym, posypywanie solą / piachem, gospodarka odpadami. Wymagania: zaangażowanie i uczciwość, prawo jazdy kat. B, mile widziane doświadczenie w kierowaniu traktorem.
  • Menedżer / Menedżerka projektów IT

    Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Jakie zadania na Ciebie czekają? Planowanie i prowadzenie projektów IT w oparciu o przyjęte Zasady Zarządzania Projektami, od momentu ich zainicjowania do zakończenia; Analizowanie potrzeb w zakresie wdrażanych rozwiązań; Zarządzanie zespołem projektowym, budżetem, harmonogramem oraz...
  • REMAK-ENERGOMONTAŻ S.A.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    kontrola warunków pracy w zakresie BHP, organizacja i przeprowadzanie szkoleń wprowadzających, tworzenie dokumentacji w języku polskim i angielskim, koordynowanie realizacji zadań podwykonawców zapobiegających zagrożeniom bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, opracowywanie dokumentacji oraz...
  • Inżynier Mechanik Wydziału Piecowni

    Koksownia Częstochowa Nowa Sp. z o.o.   Częstochowa, (Zawodzie, ulica Odlewników)    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    współudział w przygotowywaniu planów remontów i przeglądów oraz nadzór nad ich terminową realizacją na Wydziale Piecowni, współudział w tworzeniu budżetu remontowego i nadzór nad jego realizacją, zapewnienie technicznej sprawności ciągów technologicznych, prowadzenie stałego...
  • Spedytor 

    Kronospan Mielec Sp. z o.o.   Mielec    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Przygotowywanie planów załadunków Nadzór nad stanami magazynowymi Nadzór nad prawidłowym przebiegiem załadunków i rozładunków Kontrola zabezpieczenia ładunków Organizacja pracy pakowaczy i operatorów wózków widłowych Dbałość o bezpieczeństwo i porządek na...

Najnowsze artykuły

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.