Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wprowadza zmiany w przepisach. Kodeks pracy będzie bardziej skomplikowany, za to zniknąć mają dodatkowe rozporządzenia.
Obecnie kwestie urlopów proporcjonalnych, ekwiwalentów urlopowych i wynagrodzenia za wolne reguluje rozporządzenie ministra. Takie rozwiązanie może być zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny - dlatego też resort zdecydował się na przeniesienie tych ustaleń bezpośrednio do ustawy. Takie rozwiązanie zmniejszy możliwość dokonywania zmian w regulacjach, obecnie mogą być zmieniane samą decyzją ministra.
Do Kodeksu pracy w pierwszej kolejności trafić mają zasady udzielania urlopów proporcjonalnych w przypadku, gdy pracownik w ciągu roku uzyska prawa do dłuższego płatnego wypoczynku. Urlop płatny w wymiarze 26 dni roboczych rocznie przysługuje zatrudnionym, których staż pracy wynosi co najmniej 10 lat. Pracownicy młodsi stażem mają prawo do 20 dni wolnego. Do stażu pracy wlicza się czas nauki, w wymiarze nie wyższym niż 8 lat za dyplom ukończenia studiów, do 6 lat za szkołę policealną, do 5 - za średnią zawodową, do 4 - za liceum i do 3 lat za zasadniczą zawodową.
Urlopu proporcjonalnego udziela się pracownikowi w przypadku, gdy pracował w danym zakładzie tylko przez część roku. Jeśli na ten właśnie rok przypadnie moment uzyskania stażu pracy uprawniającego do 26 dni płatnego odpoczynku, urlop proporcjonalny należy się w wyższym wymiarze. Przykładowo, jeśli pracownik zatrudniony był od 1 stycznia do 30 czerwca, czyli przez 6 miesięcy - przysługuje mu urlop 13-dniowy.
Z rozporządzenia do Kodeksu pracy trafić mają także zasady udzielania urlopów przesuniętych na inny termin. Pracodawca ma prawo w ważnych dla firmy wypadkach przerwać urlop pracownika. W takim wypadku wolnego udziela się w innym, uzgodnionym z zatrudnionym, terminie. Obecnie ta regulacja znajduje się w rozporządzeniu ministra pracy, po zmianach trafić ma do ustawy.
W Kodeksie pracy ma się znaleźć także lista składników wynagrodzenia, które są podstawą do obliczania wypłaty za urlop oraz ekwiwalentu urlopowego w przypadku rozwiązania stosunku pracy.