W sprawozdaniu ze swej działalności za 2013 r. PIP podniosła, iż brak informacji o godzinie rozpoczęcia i zakończenia pracy w poszczególnych dobach utrudnia inspektorom pracy weryfikację, czy pracodawca przestrzega przepisów o czasie pracy (tj. o dobie pracowniczej oraz o minimalnych odpoczynkach dobowych i tygodniowych.
W odpowiedzi MPiPS zobowiązało się przeanalizować konieczność modyfikacji zasad prowadzenia ewidencji czasu pracy. Aktualnie wskazuje się w niej jedynie liczbę godzin przepracowanych w danej dobie, po zmianach zaś miałaby ona ponadto zawierać informację o godzinie rozpoczęcia i zakończenia pracy.
Z kolei Komisja Europejska wymusiła niejako prace nad zmianą przepisów dotyczących prac, przy których nie wolno zatrudniać kobiet oraz okresowych badań pracowników. W związku z czym w komisji trójstronnej prowadzone są już konsultacje nad projektem zmian w kodeksie pracy w tym zakresie. Oba ww. zagadnienia regulowane są rozporządzeniami wydanymi na podstawie delegacji ustawowej. Problem w tym, że zarówno upoważnienie do wydania rozporządzenia w sprawie wykazu prac wzbronionych kobietom, jak i w sprawie profilaktycznych badań lekarskich nie zawierało wytycznych co do treści tych aktów. Projekt przewiduje więc, że upoważnienie do wydania rozporządzenia w sprawie prac wzbronionym kobietom określi, iż wzbronione są prace związane z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, w tym ręcznym transportem ciężarów, które mogą być zagrożeniem dla zdrowia kobiet lub mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie i przebieg ciąży lub karmienie piersią. Natomiast upoważnienie do wydania rozporządzenia w sprawie badań lekarskich będzie określać przypadki, w których okresowe badania lekarskie mogą być przeprowadzone poza terminami wynikającymi z częstotliwości tych badań, wzory dokumentów stosowanych w związku z realizacją profilaktycznej opieki zdrowotnej itp.