Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Świadectwo pracy – definicja, komu przysługuje, podpis

Świadectwo pracy – definicja, komu przysługuje, podpis

 
Świadectwo pracy – definicja, komu przysługuje, podpis

Świadectwo pracy – definicja

 

Świadectwo pracy wydaje się pracownikowi odchodzącemu z firmy, któremu wygasła lub z którym została rozwiązana umowa o pracę. W dokumencie zawarte są najważniejsze informacje dotyczące zatrudnienia.

 

Okazanie zaświadczenia o pracy z poprzedniej firmy często jest wymagane w procesie rekrutacji, gdyż pozwala zweryfikować doświadczenie i kwalifikacje potencjalnego pracownika. Szczególny nacisk na ten dokument kładą instytucje publiczne.

 

Wydanie świadectwa pracy – przepisy

 

Treść świadectwa pracy nie może być dowolna. Kwestię tę regulują przepisy Kodeksu pracy.

 

Zgodnie z art. 97. §2. powinny znaleźć się w nim informacje dotyczące:
• okresu i rodzaju wykonywanej pracy,
• zajmowanych stanowisk,
• trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy,
• inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego,
• wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia za pracę w myśl przepisów o postępowaniu egzekucyjnym.

Na żądanie pracownika w dokumencie tym pracodawca podaje również informację o wynagrodzeniu (jego wysokości i składnikach), a także kwalifikacjach uzyskanych przez podwładnego w czasie pracy w firmie.

 

Sprostowanie świadectwa pracy

 

Jeśli treść dokumentu budzi wątpliwości pracownika, to w ciągu 14 dni od otrzymania dokumentu może zwrócić się do pracodawcy o sprostowanie zawartych w nim informacji.

 

Gdy wniosek zostanie odrzucony, zainteresowanemu przysługuje prawo do zwrócenia się w tej sprawie do sądu pracy. Pracownik również ma na to 14 dni. Podstawą do wniesienia sprawy do sądu może być też niezawiadomienie pracownika o odmowie sprostowania.

 

Warto też pamiętać, że jeśli w wyniku błędu w świadectwie pracy poniosło się szkodę, można później domagać się odszkodowania z tego tytułu.

 

Kto może podpisać świadectwo pracy?

 

Wydawanie świadectwa pracy jest obowiązkiem pracodawcy. Wręczane jest w ostatnim dniu trwania umowy do rąk własnych pracownika lub osoby przez niego upoważnionej. Gdy nie jest to możliwe, należy przesłać dokument pocztą lub przekazać w inny sposób w terminie do 7 dni po ustaniu stosunku pracy.

 

Jeśli pracodawca nie dotrzyma tego terminu, to naraża się na konieczność wypłaty odszkodowania na rzecz pracownika. Przysługuje ono w wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy (z powodu braku świadectwa), jednak nie dłużej niż za 6 tygodni (art. 99. Kodeksu pracy).

 

Świadectwo pracy – komu przysługuje?

 

Prawo do otrzymania świadectwa pracy mogą mieć nie tylko zatrudnieni na umowę o pracę na czas nieokreślony, ale także pracownicy, których wiążą umowy czasowe. Ustawa o zatrudnieniu pracowników tymczasowych (art. 18a) nakłada na agencję pracy tymczasowej obowiązek wystawienia i wydania świadectwa pracownikowi za łączny okres zatrudnienia i kolejne umowy, zawarte w czasie nie dłuższym niż 12 miesięcy.

 

Inaczej przedstawia się sytuacja osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych. Regulowane są one bowiem przez przepisy Kodeksu cywilnego, a nie Kodeksu pracy. Dlatego pracodawca nie podlega w tym przypadku obowiązkowi wystawienia świadectwa. Pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy-zlecenia czy o dzieło mogą się jednak zwrócić do przełożonego o wydanie zaświadczenia, które będzie potwierdzać fakt wykonywania pracy na rzecz danej firmy i zawierać inne istotne informacje.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Dom Pełen Energii Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: planowanie, organizowanie i nadzorowanie budów domów jednorodzinnych; kontrola jakości oraz terminowości prac zleconych firmom podwykonawczym,; współpraca z kierownikiem budowy; nadzorowanie prac, zgodnie z kosztorysem i zawartą a umową z Inwestorem; kontakt z Inwestorami.
  • Customer Service Specialist (Chat Support) with Ukrainian

    Concentrix   Katowice    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa zlecenie  pełny etat / część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Effective contact with the customer only via live chat - 100% back office; A positive, empathetic and professional approach to customers; Providing reliable and accurate information in response to customer questions and problems in the logistics industry; Active communication within the team;...
  • Wykończenie wnętrz, budowlanka, remont, produkcja

    CNC-Lab Piotr Szczepaniak   Pabianice    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Samodzielna praca Realizacja zadań / projektów budowlanych; Pomoc fizyczna przy realizacji naszej produkcji mechanicznej; Dbanie o narzędzia; Sprzątanie;
  • Customer Service Team Leader with English and Polish (automotive)

    Concentrix   Katowice    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Responsible for the day-to-day supervision of a group of call center associates including work and attendance monitoring in accordance with organization policy and applicable legal requirements. Effectively coach direct reports on their performance on a regular basis to ensure performance metrics...
  • Kucharz

    City 88 Sp. z o.o.   Poznań    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Doświadczenie na stanowisku Kucharza; Dyspozycyjność; Profesjonalizm i zaangażowanie; Stawiamy na osobowość kandydatów a doświadczenia nauczysz się u Nas;
  • Terapeuta / Therapist Spa

    Konkret Real Estate Sp. z o.o. Sp. kom.   Poznań, Grunwald    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Profesjonalne wykonanie zabiegu. Obsługa gościa SPA na najwyższym poziomie. Dbałość o utrzymanie czystości na stanowisku pracy tj. gabinet oraz w obrębie całego SPA. Zapewnienie wysokiej jakości świadczonych usług.

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?