Co staż daje pracodawcy? Przez okres co najmniej trzech miesięcy mamy możliwość sprawdzenia potencjalnego przyszłego pracownika, po czym możemy podjąć decyzję o ewentualnym zatrudnieniu. Co ważne przy stażu nie ponosimy żadnych kosztów związanych z jego organizacją, pokrywa je Powiatowy Urząd Pracy (PUP).
Jak zorganizować staż?
Przede wszystkim należy ustalić czy właściwy miejscowo PUP (według siedziby naszej firmy) dysponuje środkami finansowymi na organizację staży oraz w jaki sposób Urząd rozpatruje wnioski o staże dla bezrobotnych. Z reguły Urzędy organizują konkursy dla Organizatorów Stażu (pracodawców). Premiowane są Program Stażu - opis zakresu zadań jakie będzie wykonywał stażysta, a także deklaracja zatrudnienia stażysty już po odbytym stażu. Jeśli ustalimy, że trwa nabór wniosków, należy wypełnić tenże wniosek, kierując się kryteriami rozpatrywania wniosków, stosowanymi przez dany PUP.
Kto może być stażystą?
Staż może odbywać każda osoba zarejestrowana jako bezrobotna w Urzędzie Pracy. Co do zasady staż może trwać minimum 3 miesiące, maksymalnie 6 miesięcy, jednak osoby do 30 roku życia mogą odbyć nawet 12 miesięczny staż.
Wniosek rozpatrzony pozytywnie = umowa z PUP
W wypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku PUP zawiera z Organizatorem Stażu umowę cywilno-prawną o staż i skieruj osobę bezrobotną do odbycia staż. Natomiast w wypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku otrzymamy z Urzędu pisemną informację o sposobie rozpatrzenia wniosku, ze wskazaniem przyczyn, dla których nasz wniosek został odrzucony.
Ważne
W wypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku nie ma możliwości odwołania się, PUP nie wydaje bowiem w tej kwestii decyzji administracyjnej, a jedynie odpowiedź pisemną, wskazującą przyczyny odrzucenia wniosku, od której nie można wnieść odwołania. |
Zatem odrzucenie wniosku zamyka drogę do ubiegania się o staż, pozostaje nam jedynie występowanie do PUP z kolejnym wnioskiem przy następnym naborze.
Staż - minimalne nakłady, maksimum korzyści
Firma organizując staż nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów. Pokrywa je PUP, przede wszystkim wypłaca osobie bezrobotnej stypendium stażowe, w wysokości 120 proc. zasiłku dla bezrobotnych, odprowadza również składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Pracodawca natomiast jest obowiązany przeszkolić stażystę z zakresu bhp oraz na stanowisku pracy. Co więcej realizować staż zgodnie z jego Programem, wyznaczyć stażyście opiekuna, na wniosek osoby bezrobotnej udzielić 2 dni wolnych za każde 30 dni odbywania stażu. Po zakończonym stażu należy osobie bezrobotnej potwierdzić sprawozdanie oraz sporządzić opinię z przebiegu stażu i zatrudnić stażystę, jeśli składaliśmy taką deklarację we wniosku.
Podstawa prawna:
art. 53 ustawy z dnia 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz. U. z 2015 r. poz. 149 z późn. zm.)