Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Staż dla osoby bezrobotnej to szereg korzyści dla pracodawcy

Staż dla osoby bezrobotnej to szereg korzyści dla pracodawcy

 
Staż dla osoby bezrobotnej to szereg korzyści dla pracodawcy

Co staż daje pracodawcy? Przez okres co najmniej trzech miesięcy mamy możliwość sprawdzenia potencjalnego przyszłego pracownika, po czym możemy podjąć decyzję o ewentualnym zatrudnieniu. Co ważne przy stażu nie ponosimy żadnych kosztów związanych z jego organizacją, pokrywa je Powiatowy Urząd Pracy (PUP).

 

Jak zorganizować staż?

 

Przede wszystkim należy ustalić czy właściwy miejscowo PUP (według siedziby naszej firmy) dysponuje środkami finansowymi na organizację staży oraz w jaki sposób Urząd rozpatruje wnioski o staże dla bezrobotnych. Z reguły Urzędy organizują konkursy dla Organizatorów Stażu (pracodawców). Premiowane są Program Stażu - opis zakresu zadań jakie będzie wykonywał stażysta, a także deklaracja zatrudnienia stażysty już po odbytym stażu.  Jeśli ustalimy, że trwa nabór wniosków, należy wypełnić tenże wniosek, kierując się kryteriami rozpatrywania wniosków, stosowanymi przez dany PUP.

 

Kto może być stażystą?

 

Staż może odbywać każda osoba zarejestrowana jako bezrobotna w Urzędzie Pracy. Co do zasady staż może trwać minimum 3 miesiące, maksymalnie 6 miesięcy, jednak osoby do 30 roku życia mogą odbyć nawet 12 miesięczny staż.

 

Wniosek rozpatrzony pozytywnie = umowa z PUP

 

W wypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku PUP zawiera z Organizatorem Stażu  umowę cywilno-prawną o staż i skieruj osobę bezrobotną do odbycia staż. Natomiast w wypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku otrzymamy z Urzędu pisemną informację o sposobie rozpatrzenia wniosku, ze wskazaniem przyczyn, dla których nasz wniosek został odrzucony.

 

Ważne

W wypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku nie ma możliwości odwołania się, PUP nie wydaje bowiem w tej kwestii decyzji administracyjnej, a jedynie odpowiedź pisemną, wskazującą przyczyny odrzucenia wniosku, od której nie można wnieść odwołania.

 

Zatem odrzucenie wniosku zamyka drogę do ubiegania się o staż, pozostaje nam jedynie występowanie do PUP z kolejnym wnioskiem przy następnym naborze.

 

Staż - minimalne nakłady, maksimum korzyści

Firma organizując staż nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów. Pokrywa je PUP, przede wszystkim wypłaca osobie bezrobotnej stypendium stażowe, w wysokości 120 proc. zasiłku dla bezrobotnych, odprowadza również składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Pracodawca natomiast jest obowiązany przeszkolić stażystę z zakresu bhp oraz na stanowisku pracy. Co więcej realizować staż zgodnie z jego Programem, wyznaczyć stażyście opiekuna, na wniosek osoby bezrobotnej udzielić 2 dni wolnych za każde 30 dni odbywania stażu. Po zakończonym stażu należy osobie bezrobotnej potwierdzić sprawozdanie oraz sporządzić opinię z przebiegu stażu i zatrudnić stażystę, jeśli składaliśmy taką deklarację we wniosku.

 

Podstawa prawna:

art. 53 ustawy z dnia 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz. U. z 2015 r. poz. 149 z późn. zm.)

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Drukarz offsetowy (m/k)

    Trenkwalder   Ożarów Mazowiecki    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Zakres zadań: przygotowanie maszyny do druku, druk etykiet w jakości oraz nakładzie zgodnym z wymaganiami, przeprowadzanie testów druków w trakcie drukowania, wypełnianie dokumentacji związanej z drukiem, rejestracja czasu pracy na maszynie.
  • Drukarz fleksograficzny (m/k)

    Trenkwalder   Swadzim    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Zakres zadań: przygotowanie maszyny do druku, druk etykiet w jakości oraz nakładzie zgodnym z wymaganiami, przeprowadzanie testów druku w trakcie drukowania, wypełnianie dokumentacji związanej z drukiem, rejestracja czasu pracy na maszynie.
  • Operator produkcji (m/k)

    Trenkwalder   Świdnik    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  pełny etat
    1 godz.
    Obowiązki: prace produkcyjne polegające na montażu struktur i podzespołów z gotowych elementów, w zależności od działu będzie to: łączenie elementów, wiercenie, rozwiercanie, nitowanie.
  • Tokarz / frezer (m/k)

    Trenkwalder   Świdnik    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  pełny etat
    1 godz.
    Obowiązki: praca na tokarkach uniwersalnych, przygotowywanie materiału do obróbki, dobór odpowiednich narzędzi oraz strategii obróbki, utrzymywanie porządku na stanowisku pracy, przestrzeganie obowiązujących procedur bezpieczeństwa i zasad BHP obowiązujących na terenie zakładu.
  • Pracownik ogólnobudowlany

    MULTiSERWIS Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: wykonywanie prac ogólnobudowlanych; pogłębianie wiedzy i kwalifikacji związanych z budownictwem; współpraca z innymi specjalistami na terenie budowy;
  • Customer Service Specialist with Czech and English

    Foundever   Warszawa    praca zdalna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Location: Remote from any place in Poland Job Description: As a Customer Service Specialist, you will be responsible for delivering exceptional customer service to customers of a global healthcare technology company specialising in the development and manufacturing of medical devices. You will...

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.