Przypomnijmy, że aktualnie rodzic wychowujący przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat może korzystać z 2 dni wolnych od pracy w roku kalendarzowym, za które zachowuje prawo do wynagrodzenia (art. 188 k.p.). Bez znaczenia jest przy tym liczba dzieci w rodzinie oraz to, czy pracownik wychowuje dziecko samotnie, czy razem z małżonkiem.
Rzecznik Praw Dziecka zwrócił uwagę na fakt, iż potrzeby rodziców wychowujących różną liczbę dzieci są odmienne. Można tu zaobserwować prawidłowość polegającą na tym, że wychowywanie większej liczby dzieci oznacza jednocześnie więcej spraw z nimi związanych (np. konieczność przeprowadzenia szczepień ochronnych). W związku z tym 28 lipca 2011 r. wystąpił do MPiPS (pismo ZSS/500/11/2011/AB) z prośbą o rozważenie ewentualnych zmian legislacyjnych w powyższej materii. W efekcie tej inicjatywy powstał poselski projekt ustawy zmieniającej Kodeks pracy (druk nr 1028), która uzależnia wymiar zwolnienia na opiekę nad dziećmi od ich liczby. Ma ono wynosić:
- 2 dni jak dotychczas – jeżeli pracownik wychowuje tylko 1 dziecko,
- 3 dni – jeżeli 2 dzieci,
- 4 dni – jeżeli 3 lub więcej dzieci.
Powyższe wartości będą ulegały zwiększeniu o 1 dzień, jeżeli pracownik jest rodzicem samotnie wychowującym lub zmniejszeniu o 1 dzień, jeżeli drugi z rodziców nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym.
Projekt skrytykowali już jednak Pracodawcy RP, którzy podnoszą, że inne państwa UE nie stosują tego typu rozwiązań. Ich zdaniem obecne regulacje Kodeksu pracy przewidują szereg uprawnień związanych z rodzicielstwem, które w połączeniu z wprowadzeniem elastycznego czasu pracy umożliwiają godzenie życia zawodowego z prywatnym oraz wypełnianie obowiązków rodzicielskich. Pracodawcy są zaś przeciwni temu, by koszty polityki prorodzinnej przerzucać wyłącznie na nich.
Łukasz Prasołek