Osoby pracujące w biurze często skarżą się na bóle kręgosłupa, tzw. tech-neck i inne dolegliwości wynikające z wielogodzinnego siedzenia przed komputerem. Z drugiej strony nierzadko trudno im się zmobilizować do regularnego uprawiania sportu. Idealnym rozwiązaniem jest siłownia w miejscu pracy. Jakie przynosi korzyści i jak ją zorganizować w firmie?
Spis treści
Siłownia w pracy – zalety
Zakładowa siłownia to pomysł, który z pewnością spodoba się pracownikom. Dzięki niej będą mogli wykonać trening przed lub po pracy. Siłownia na miejscu pomoże im się zmobilizować, zniknie wymówka o braku czasu, konieczności dojazdów. To bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu pracownicy zadbają o sprawność i zdrowie, lepsze samopoczucie.
Siłownia w firmie oznacza także liczne korzyści nie tylko dla trenujących, ale też dla pracodawcy. Po pierwsze, wypoczęty, zdrowy pracownik jest bardziej produktywny, potrafi się lepiej skoncentrować. Regularny sport prowadzi do redukcji stresu, a także pozytywnie wpływa na zdolności poznawcze, kreatywność.
Po drugie, siłownia w firmie pomoże w integracji pracowników. Wiele osób z pewnością będzie ćwiczyć w tym samym czasie. Wspólne treningi zbudują ducha zespołu, pomogą się bliżej poznać i zrozumieć. To przełoży się na lepszą komunikację także w czasie pracy.
Po trzecie, siłownia to bardzo cenny benefit pozapłacowy! Zwiększy zadowolenie z pracy, lojalność podwładnych, ich przywiązanie do firmy. Co więcej, pomoże przyciągnąć do przedsiębiorstwa najlepszych specjalistów na rynku. Zakładowa siłownia bez wątpienia pozytywnie wpłynie na wizerunek firmy, podniesie jej prestiż.
Siłownia firmowa – koszty
Pomieszczenie, w którym znajduje się stacjonarny sprzęt treningowy, musi spełniać ściśle określone normy BHP (zaś sprzęt sportowy europejskie normy PN-EN ISO 20957-1:2014-02). Zakup urządzeń oraz remont pomieszczeń to spory wydatek. W kosztorysie należy uwzględnić:
- sprzęt sportowy – cena pojedynczych hantli wynosi kilkaset złotych, rowerka lub orbiteka około 2-3 tys. zł, bardziej zaawansowany sprzęt jest znacznie droższy. Wyposażenie siłowni będzie więc wydatkiem rzędu co najmniej kilkunastu tys. zł, w zależności od wielkości siłowni i tego, na jaki sprzęt się zdecydujesz;
- przystosowanie pomieszczenia treningowego – trzeba pamiętać o specjalnym podłożu, dobrym oświetleniu i właściwej wentylacji. Ponadto przydadzą się lustra, wieszaki, ławki itp.;
- urządzenie szatni i pomieszczeń sanitarnych – kabiny prysznicowe, umywalki, ubikacje, szafki zamykane na klucz, ławki,
- zatrudnienie trenera personalnego instruującego jak korzystać ze sprzętu.
Warto pamiętać, że wydatki związane ze zorganizowaniem siłowni zakładowej mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu firmy.
Sprawdź także, jak wykonywać gimnastykę w pracy biurowej.