Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Zmiana czasu a praca w nocy – rozliczenie czasu pracy

Zmiana czasu a praca w nocy – rozliczenie czasu pracy

 
Zmiana czasu a praca w nocy – rozliczenie czasu pracy

Zmiana czasu, mimo że odbywa się nieprzerwanie od blisko pół wieku dwa razy do roku, wciąż budzi sporo emocji. Dyskusje na temat zasadności zmiany wskazówek zegara nasilają się szczególnie w marcu, czyli wówczas, gdy przestawiamy czas z zimowego na letni – i musimy zacząć wstawać z łóżka o godzinę wcześniej niż jesienią i zimą. Warto pamiętać, że zmiana czasu ma konsekwencje w życiu zawodowym. W nocy przestawiania zegarków pracujące osoby wykonują obowiązki o godzinę krócej (jeśli jest to zmiana z czasu zimowego na letni) bądź o godzinę dłużej (z letniego na zimowy). Fakt ten wpływa na rozliczenie czasu pracy oraz otrzymywane wynagrodzenie. 

 

Spis treści

Kiedy zmiana czasu?

 

Choć w Unii Europejskiej od dawna debatuje się nad wstrzymaniem procedury zmiany czasu dwa razy do roku, póki co musimy funkcjonować wg starych zasad. W Polsce wskazówki zmieniamy w ostatni weekend marca (czas zimowy zamieniamy na czas letni) oraz w ostatni weekend października. Warto pamiętać, że w innych państwach obowiązują inne terminy zmiany czasu. Łącznie na świecie dwa systemy czasu obowiązują w ponad 70 krajach.

 

  • zmiana czasu letniego na zimowy

 

W 2024 roku w Polsce zmiana czasu z letniego na zimowy wypada w nocy z 26 na 27 października (dokładniej, 27 października). Dla porównania, np. w USA (w stanach, w których obowiązuje zmiana czasu) wskazówki zostaną przesunięte w nocy z 2 na 3 listopada.

 

  • zmiana czasu zimowego na letni

 

Marcowa zmiana czasu z zimowego na letni w 2024 roku w Polsce wypada w nocy z 30 na 31 marca (ściślej rzecz biorąc, 31 marca). Amerykanie zmianę tę mają już za sobą, wskazówki na wcześniejszą godzinę przesunęli już w nocy z 9 na 10 marca.

 

Czytaj takżeDrzemka w pracy – przyjaciółka wydajności

 

O której zmiana czasu?

 

Przesunięcie wskazówek zwyczajowo następuje w nocy z soboty na niedzielę w godzinach 2.00-3.00. Jest to bowiem okres, w którym stosunkowo niewiele osób pracuje, co ma zminimalizować koszty i niedogodności dla pracodawców i pracowników, związane z wydłużeniem bądź skróceniem o godzinę wymiaru pracy.

 

Zmiana czasu a wynagrodzenie pracownika

 

Mimo iż przesunięcie wskazówek powtarza się co roku, niezmiennie przysparza pracodawcom problemów z rozliczeniem czasu pracy pracujących tej nocy osób. W związku z tym przypominamy, jak należy zachować się w tej sytuacji, aby nie naruszać przepisów prawa pracy.

 

  • zmiana czasu z letniego na zimowy

 

Osoby pełniące obowiązki służbowe nocą z 26 na 27 października, których zwykły wymiar czasu pracy wynosi 8 godzin, tej nocy będą pracować przez 9 godzin. Wynika to z faktu przesunięcia wskazówek w tył z godziny 3:00 na 2:00. Za ile godzin powinien zapłacić im pracodawca?

 

Odpowiedź jest tu jednoznaczna: szef szef ma obowiązek wypłacić wynagrodzenie za 9 godzin pracy, w tym za 1 godzinę nadliczbową w nocy, a także dodatek za pracę w godzinach nocnych.

 

Pamiętaj!

 

Zgodnie z Kodeksem pracy wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Dodatek z kolei należy się za pracę w godzinach nocnych – między godziną 21:00 a 7:00 (lub w godzinach wynikających z przepisów wewnątrzzakładowych, nie stojących jednak w sprzeczności z Kodeksem pracy). Wysokość dodatku to co najmniej 20% stawki godzinowej minimalnego wynagrodzenia za pracę. Z kolei za nadgodziny w nocy przysługuje dodatek w wysokości 100% wysokości pensji (przypomnijmy – prócz normalnego wynagrodzenia).

 

Podsumowując, pracownik otrzyma więc: wynagrodzenie za 9 godzin pracy, dodatek za pracę w nocy i dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych.

 

  • zmiana czasu z zimowego na letni

 

W sytuacji odwrotnej, gdy w wyniku zmiany czasu na letni liczba przepracowanych godzin skraca się (np. z 8 do 7 godzin), pracodawca ma obowiązek zapłacić podwładnemu wynagrodzenie za pełen wymiar czasu pracy (np. 8 godzin). Wynika to z faktu gotowości do pełnienia obowiązków służbowych przez podwładnego, za które wypłacane jest wynagrodzenie przestojowe (art. 81. Kodeksu pracy).

 

Wprawdzie przepis przyznający pracownikowi prawo do wynagrodzenia przestojowego uzależnia je od niewykonywania pracy z powodu przeszkód występujących po stronie pracodawcy, to jednak w tym wypadku – mimo że zmiana czasu nie jest w żaden sposób „zawiniona” – przyjmuje się, że okoliczność ta obciąża pracodawcę.

 

  • praca w nocy a zmiana czasu – wolne

 

W przypadku nadgodzin w nocy Kodeks pracy przewiduje też możliwość odebrania wolnego w innym terminie. Następuje to na pisemny wniosek pracownika bądź z inicjatywy pracodawcy (bez wniosku). W pierwszym przypadku podwładny otrzymuje 1 godzinę wolną, w drugim – 1,5 godziny. Odebranie wolnego jest równoznaczne z utratą prawa do wynagrodzenia za godzinę nadliczbową.

 

 

Zmiana czasu a ewidencja czasu pracy

 

Harmonogram powinien odzwierciedlać rzeczywisty czas pracy danej osoby. Dlatego, jeśli chodzi o udokumentowanie pracy w noc zmiany czasu, nie modyfikujemy wstecznie harmonogramów czasu pracy. Nawet jeśli przy ich tworzeniu pracodawca nie będzie pamiętał, że na nocnej zmianie przypadającej z 26 na 27 października nastąpi zmiana czasu i w związku z tym zaplanuje 8 godzin pracy – nie dokonuje korekty dokumentów już po fakcie. W tej sytuacji w ewidencji czasu pracy, która odzwierciedla rzeczywiście przepracowany czas, należy wykazać faktyczną liczbę godzin pracy.

 

Czytaj także: Dni wolne od pracy 2024

 

Historia zmiany czasu z letniego na zimowy i z zimowego na letni

 

Przesuwamy wskazówki z czasu zimowego na czas letni i odwrotnie od niedawna, choć pomysły tego typu pojawiały się już przed wiekami. Benjamin Franklin już w 1784 roku napisał żartobliwy esej pt. An Economical Project for Diminishing the Cost of Light, skierowany do jednego w paryskich czasopism, w którym zaproponował, by paryżanie wstawali o godzinę wcześniej – korzystając ze światła poranka, mogliby zaoszczędzić na świecach. Franklin wyliczył nawet, że zaoszczędzono by wówczas kwotą równą dzisiejszym 200 mln dolarów.

 

Pierwsze poważne propozycje dotyczące zmiany czasu pojawiły się dopiero w XX wieku. Systematycznie czasy letni i zimowy zaczęły obowiązywać najpierw w Kanadzie (1907), Austrii i Niemczech (wówczas Cesarstwie Niemieckim – 1916 r.)*. W Polsce zmieniano czas już w okresie międzywojennym i po drugiej wojnie światowej, ale systematyczny system zmiany czasu wprowadzono dopiero w latach 70. ubiegłego wieku.

 

Po co jest zmiana czasu?

 

Celem zmiany czasu jest pełniejsze wykorzystanie światła dziennego i przez to oszczędność energii elektrycznej (wynikającej z konieczności dłuższego oświetlania pomieszczeń itp.). Do najczęściej wskazywanych korzyści stosowania dwóch systemów czasu zalicza się:

 

  • oszczędność energii

 

Przesunięcie godzin pracy i aktywności na czas, kiedy jest więcej światła dziennego, zmniejsza zapotrzebowanie na sztuczne oświetlenie, co prowadzi do oszczędności energii elektrycznej.

 

  • bezpieczeństwo

 

Jasne poranki i wieczory mogą poprawić bezpieczeństwo na drogach, zmniejszając ryzyko wypadków związanych z jazdą w ciemności.

 

  • korzystny wpływ na gospodarkę

 

Dłuższe wieczory mogą sprzyjać zwiększeniu aktywności konsumenckiej, np. w branży turystycznej, gastronomicznej czy rozrywkowej, co może mieć pozytywny wpływ na gospodarkę.

 

  • poprawa samopoczucia i zdrowia

 

Większa ekspozycja na światło słoneczne w ciągu dnia może poprawić samopoczucie, a także zmniejszać ryzyko depresji czy tzw. chandry.

 

  • wzrost aktywności na świeżym powietrzu

 

Dłuższe popołudnia w okresie letnim zachęcają do spędzania więcej czasu na zewnątrz, co sprzyja aktywności fizycznej i rekreacji.

 

 

Dyskusja w związku ze zmianą czasu

 

Coraz częściej pojawiają się głosy krytyczne wobec zmian czasu. Zwolennicy wstrzymania zmian czasu najczęściej wskazują na następujące wady tego systemu:

 

  • zakłócenie rytmu dobowego człowieka

 

Nagła zmiana czasu może źle wpływać na wewnętrzny zegar biologiczny człowieka, co u niektórych osób prowadzi do problemów ze snem, zmęczenia i złego samopoczucia, a nawet może obniżać odporność czy zwiększać ryzyko problemów z sercem.

 

  • zmniejszenie produktywności

 

Kolejny argumentó mówi o tym, że problemy ze snem i adaptacją do nowego czasu mogą prowadzić do zmniejszenia efektywności w pracy, w nauce czy w innej codziennej aktywności.

 

  • kwestionowanie oszczędności energii

 

Zdaniem oponentów dwóch systemów czasu niektóre badania sugerują, że oszczędności energii wynikające ze zmiany zegarka są minimalne lub nawet nieistniejące, szczególnie w nowoczesnych społeczeństwach, gdzie na koszty zużycia energii wpływa wiele czynników, a nie tylko koszt oświetlenia.

 

  • komplikacje logistyczne

 

Oponenci zmiany czasu wskazują także na fakt, że zmiana godziny może prowadzić do kłopotów w czasie planowania podróży, a także w organizacji pracy przedsiębiorstw międzynarodowych oraz w systemach informatycznych wymagających regularnej aktualizacji.

 

Czytaj takżeSzukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

____________________

*Źródło: https://www.timeanddate.com/time/dst/history.html

 

Zmiana czasu a praca w nocy – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Kto wprowadził zmianę czasu w Polsce?

 

Zmiana czasu w naszym kraju, tak jak w wielu innych europejskich państwach, została wprowadzona po raz pierwszy w czasie I wojny światowej. Po wojnie z niej zrezygnowano, a przez lata praktyka ta była wielokrotnie zawieszana i przywracana. Obecnie obowiązują przepisy dotyczące zmiany czasu z letniego na zimowy i odwrotnie wynikające z regulacji Unii Europejskiej. 

 

  • Czy zmiana czasu jest na całym świecie?

 

Nie, zmiana czasu nie jest stosowana na całym świecie. Jest to praktyka wykorzystywana głównie w krajach położonych w strefach umiarkowanych, gdzie różnice w długości dnia są znaczące o różnych porach roku. Wiele państw, szczególnie tych położonych bliżej równika, w których długość dnia i nocy przez cały rok jest bardziej stabilna, nie stosuje systemu zmiany czasu.

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Dom Pełen Energii Sp. z o.o.   za 3 dni wygasa
    specjalista junior / mid / senior  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków: planowanie, organizowanie i nadzorowanie budów domów jednorodzinnych; kontrola jakości oraz terminowości prac zleconych firmom podwykonawczym,; współpraca z kierownikiem budowy; nadzorowanie prac, zgodnie z kosztorysem i zawartą a umową z Inwestorem; kontakt z Inwestorami.
  • Dom Pełen Energii Sp. z o.o.   za 3 dni wygasa
    specjalista junior / mid / senior  pełny etat
    2 godz.
    Zadania na stanowisku: Planowanie i koordynacja budowy domów jednorodzinnych. Kontrola jakości i terminowości realizacji projektów przez podwykonawców. Współpraca z kierownikiem budowy i nadzorowanie zgodności prac z kosztorysem. Utrzymywanie kontaktu z Inwestorami.
  • Team Leader Swedish with English - Katowice

    Concentrix   Katowice    praca stacjonarna
    umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Responsible for the day-to-day supervision of a group of call center associates including work and attendance monitoring in accordance with organization policy and applicable legal requirements; Effectively coach direct reports on their performance on a regular basis to ensure performance metrics...
  • Team Leader with Italian and English - Katowice

    Concentrix   Katowice    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Essential Functions/Core Responsibilities Responsible for the day-to-day supervision of a group of call center associates including work and attendance monitoring in accordance with organization policy and applicable legal requirements; Effectively coach direct reports on their performance on a...
  • Specjalista ds. Marketingu / Koordynator

    Praca.pl   Warszawa    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zadania: Projektowanie i edycja materiałów promocyjnych, w tym: prezentacje, raporty, posty w mediach społecznościowych. Koordynacja i organizacja wydarzeń firmowych. Zarządzanie budżetem na gadżety firmowe i materiały promocyjne. Inicjowanie kontaktów sprzedażowych; Wsparcie zarządu w...
  • Team Leader with German

    Concentrix   Katowice    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Responsible for the day-to-day supervision of a group of call center associates including work and attendance monitoring in accordance with organization policy and applicable legal requirements; Effectively coach direct reports on their performance on a regular basis to ensure performance metrics...

Najnowsze artykuły

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku. 

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.