Obowiązujące od ponad 2 miesięcy przepisy dotyczące tej materii nadal budzą tak wiele kontrowersji, że Ministerstwo Pracy wydało już 2 stanowiska.
Najwięcej problemów w praktycznym stosowaniu przepisów kodeksu pracy, które 1 października 2013 r. wprowadziły nowe zasady korzystania przez pracowników – rodziców lub opiekunów dziecka z prawa do urlopu wychowawczego, powoduje brak przepisów przejściowych. To zaś oznacza, że jeśli urlop wychowawczy został udzielony w całości (tj. na okres 3 lat) przed dniem wejścia w życie znowelizowanych przepisów – jest wykorzystywany na dotychczasowych zasadach. Wystarczy jednak, że rodzic bądź opiekun dziecka rozpoczął wprawdzie korzystanie z części urlopu wychowawczego jeszcze pod rządami starych przepisów, ale wnioskuje o kolejne części już po zmianie prawa. W takim przypadku do wymiaru urlopu wychowawczego należy stosować już nowe zasady.
Przypomnijmy, że od 1 października br. wymiar urlopu wychowawczego pozornie nie uległ zmianie, gdyż wynosi 36 miesięcy (wcześniej 3 lata). Jednakże z tego wymiaru 1 miesiąc przysługuje na wyłączność każdemu z opiekunów dziecka, przy czym nie można tego prawa przenieść na drugiego z nich. Jeśli więc z urlopu wychowawczego będzie korzystał wyłącznie jeden z rodziców lub opiekunów, to dysponuje on już nie 36-ma miesiącami tego urlopu, ale tylko 35-ma. W związku z powyższym, zdaniem MPiPS, jeśli z urlopu na to samo dziecko korzysta wciąż ten sam rodzic (opiekun) dziecka, pracodawca może mu udzielić urlopu wychowawczego w wymiarze nieprzekraczającym (łącznie z poprzednimi częściami) 35 miesięcy. Tym samym więc pracownicy, którzy wprawdzie rozpoczęli korzystanie z urlopu wychowawczego przed 1 października, ale wnioski o kolejne jego części składają już po tej dacie muszą się liczyć z tym, że mogą stracić 1 miesiąc tego urlopu, o ile nie podzielą się opieką nad dzieckiem z drugim rodzicem.