Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Rekrutacja „under 25” – rozmowa z Agnieszką Ciećwierz, Partnerem w firmie Sigmund Polska

Rekrutacja „under 25” – rozmowa z Agnieszką Ciećwierz, Partnerem w firmie Sigmund Polska

 
Rekrutacja „under 25” – rozmowa z Agnieszką Ciećwierz, Partnerem w firmie Sigmund Polska

Jak prowadzić rekrutację kandydatów do pracy z pokolenia poniżej 25. roku życia? Okazuje się, że młodzi mają wobec pracodawców bardzo konkretne wymagania. Chcą pracować w firmach, które reprezentują bliskie im wartości. „Zetki" nie będą też czekały na odpowiedź tygodniami, dlatego jeśli pracodawcy zależy na młodym talencie, lepiej, żeby pospieszył się z decyzją. O to, jak przeprowadzić skuteczną rekrutację „under 25”, zapytaliśmy Agnieszkę Ciećwierz, współzałożycielkę firmy Sigmund Polska, specjalistkę ds. HR, autorkę książek o tematyce rekrutacyjnej i trenerkę biznesu.

 

Praca.pl: Motywem przewodnim naszej rozmowy jest rekrutacja młodego pokolenia, umownie nazwanego „under 25”. Jakie cechy kluczowe takich rekrutacji może Pani wymienić na start? Co stanowi niejako bazę procesów rekrutacyjnych?

 

Agnieszka Ciećwierz.: Jeśli chodzi o pokolenie „uder 25”, to cechuje się ono przede wszystkim niską lojalnością wobec pracodawcy, jak i upodobaniem do zmian, dlatego też rekrutacja tego pokolenia jest wyzwaniem dla HRowców. To, na co w trakcie rekrutacji młodzi zwracają uwagę, to przede wszystkim merytoryczna wiedza o stanowisku, na które aplikują oraz rozpoznawalna marka pracodawcy (stąd coraz bardziej świadome działania Employer Brandingowe wielu firm).

 

Bardzo często przedstawiciele tego pokolenia pytają też o działania CSR pracodawcy, dlatego też warto jest głośno mówić o tym, jakie działania podejmujemy jako przedsiębiorstwo w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu. Młode pokolenie chce być częścią „czegoś większego”, mieć wpływ na zmieniający się świat. Dlatego też, jako cechy kluczowe takich rekrutacji, wymieniłabym: konkretne wymagania, łatwość aplikacji oraz szybkość. To pokolenie nie będzie czekało tygodniami na naszą informację o zatrudnieniu, stąd też szybkość jest tutaj kluczowym czynnikiem.

 

Praca.pl: Jak wygląda język pisany w ogłoszeniu rekrutacyjnym – czyli komunikacja do kandydata? Gdzie znajduje się magiczny środek pomiędzy „pismem obrazkowym” a poprawnym stylistycznie długim opisem stanowiska?

 

A.C.: To, co warto podkreślić w ogłoszeniu, to przede wszystkim konkretne informacje o zakresie obowiązków i naszych wymaganiach. Ważny jest też rodzaj umowy. Osoby poniżej 25. roku życia cenią sobie elastyczność i często nie chcą wiązać się długofalowymi umowami. Świetnie, jeśli umieścimy w ogłoszeniu mapkę dojazdu do firmy, ponieważ lokalizacja też ma tutaj kluczowe znaczenie. Jeśli możemy, umieśćmy też w nim widełki płacowe, informacje o możliwości rozwoju oraz benefity, jakie możemy zapewnić pracownikom. Podsumowując, warto skupić się na konkretnych informacjach bez kwiecistegom ogólnego języka, a nasze ogłoszenie zostanie zauważone.


Praca.pl: Czym można wyróżnić się, kierując ofertę o pracy do młodego pokolenia?

 

A.C.: Przede wszystkim w cenie jest jasne, konkretne ogłoszenie, bez „mydlenia oczu”. Warto podkreślić też elastyczność form pracy, nowe technologie, możliwość rozwoju zawodowego. To trzy najważniejsze aspekty, jakie warto wyróżnić, kierując ofertę do młodego pokolenia.

 

Pamiętajmy też, żeby nasze ogłoszenie było dostępne w kanałach komunikacji dostosowanych do młodego pokolenia, czyli na Facebooku, Instagramie, a jeśli znajduje się na naszej stronie firmowej w zakładce „Kariera”, warto sprawdzić, czy strona jest responsywna, bo młodzi najczęściej sprawdzają ogłoszenia na swoim smartfonie. Warto też sprawić, aby aplikacja była prosta i przyjemna. Świetnie, gdyby znalazły się w ogłoszeniu elementy grywalizacji.


Praca.pl: Jak młode pokolenie przechodzi przez rozmowę rekrutacyjną? Co komunikuje, jakie ma oczekiwania, z jaką wiedzą o firmie przychodzi na spotkania?

 

A.C.: Wyróżnikiem większości osób z młodego pokolenia jest duża pewność siebie i odwaga w wyrażaniu własnej opinii. Nie boją się pytać o to, jak wygląda praca na danym stanowisku, w danej organizacji, z danym managerem.

 

Jeśli chodzi o oczekiwania, do najważniejszych można zaliczyć jasne zasady rekrutacji. Kandydat chce wiedzieć, co będzie działo się w kolejnych etapach, ile czasu będą one trwały itp. Jeśli zaś chodzi o warunki pracy, to zwraca uwagę na to, o czym już mówiłam wyżej: elastyczność zatrudnienia wraz z elastyczną formą godzin pracy i możliwość rozwoju. A co do przygotowania, myślę, że wszystkich kandydatów (bez względu na wiek) możemy podzielić na dwie grupy: kandydatów przygotowanych i nieprzygotowanych do rozmowy rekrutacyjnej.

 

Praca.pl: Feedback – wiemy, że tempo jest ważne. Czy w rekrutacjach młodego pokolenia odgrywa ono jeszcze ważniejszą rolę? Na co przekłada się odpowiedź od rekrutera w ciągu 1-2 dni vs. po np. 10. czy nawet 20 dniach?

 

A.C.: Feedback jest jedną z najbardziej oczekiwanych rzeczy przez kandydatów. Aż 8/10 kandydatów biorących udział w rekrutacji chciałoby uzyskać informację zwrotną po zakończonym procesie rekrutacyjnym! W przypadku młodego pokolenia im szybciej, tym lepiej, ponieważ przyzwyczajone do szybkości feedbacku w Internecie nie będzie ono czekało tygodniami na naszą odpowiedź. Namawiam rekruterów do tego, aby po pierwsze udzielali informacji zwrotnej, a po drugie robili to w jak najkrótszym czasie. Najlepiej poinformować kandydata, kiedy takiej informacji może się od nas spodziewać i absolutnie pilnować tego terminu.

 

Praca.pl: Czy komunikacja z młodym kandydatem podczas procesu rekrutacji wyróżnia się czymś szczególnym vs. inne procesy rekrutacyjne?

 

A.C.: Myślę, że komunikacja z kandydatem powinna być zawsze taka sama, bez względu na wiek. Dlatego chciałabym, abyśmy wszystkich traktowali jednakowo: szczerze mówili o wymaganiach i obowiązkach danego stanowiska, udzielali feedbacku w ustalonym terminie. Wtedy wszyscy nasi kandydaci będą zadowoleni.

 

Praca.pl: Czy na przestrzeni ostatnich kilku lat zaszły jakieś zmiany w tego typu rekrutacjach? Na ile wpłynęły na to technologie?

 

A.C.: Oczywiście! Młode pokolenia pracowników wymusiły na rekruterach działania w social mediach, Facebooku, Instagramie, a nawet TikToku. Coraz więcej firm posiada dedykowane konta „Kariera” na tych portalach, co przekłada się na ilość aplikacji osób „under 25”. Teraz pracodawcę możemy znaleźć, scrollując „Fejsa" czy też oglądając InstaStory.

 

Praca.pl: Na co warto zwrócić uwagę, startując z rekrutacją do młodego pokolenia? Czy i jaki sposób rekruter powinien być przygotowany na zderzenie z młodym kandydatem? Proszę o kilka wskazówek podsumowujących naszą rozmowę.

 

A.C.: Przede wszystkim proponowałabym stworzenie tzw. „persony” naszego kandydata. Zastanowienie się konkretnie w jakim jest wieku, jakie ma wykształcenie, jakie kompetencje posiada, gdzie możemy go znaleźć i dopiero wtedy dostosować kanały komunikacji. Inaczej będziemy poszukiwać kandydata tam, gdzie wcale może go nie być. Świetnie byłoby skorzystać też z nietypowych form rekrutacji, takich jak na przykład krótki test kompetencyjny. Już na tym etapie kandydat zobaczy, że ma do czynienia z nowoczesną organizacją. Należy również pamiętać o partnerskim modelu rozmowy rekrutacyjnej i koniecznie o wspomnianym feedbacku w obiecanym terminie. Myślę, że takie działania zapewnią nam sukces w rekrutacji nie tylko pokolenia „under 25”, a wszystkich kandydatów.

 

Czytaj także: Rekrutacja vs. pokolenie Z: czy to się może (nie) udać?

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Wdrożeniowiec systemów automatyki

    INSTYTUT AUTOMATYKI SYSTEMÓW ENERGETYCZNYCH Sp. z o.o.   Wrocław, Śródmieście    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW Nadzór nad montażem i uruchamianie systemów automatyki przemysłowej oraz aparatury AKPiA, Przeprowadzanie testów oraz kalibracji urządzeń, Współpraca z zespołem projektowym w zakresie realizacji inwestycji, Udział w projektowaniu systemów automatyki i programowania...
  • Specjalista ds. kalkulacji drogowej

    STRABAG Sp. z o.o.   Pruszków    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zadania prowadzenie kalkulacji ofertowej największych kontraktów infrastrukturalnych dla robót drogowych we współpracy z Kierownictwem Projektu; opracowywanie wycen kosztorysowych w oparciu o dokumentację projektową; przygotowywanie danych, zestawień, wyliczeń w wewnętrznym procesie...
  • Fizjoterapeuta / Fizjoterapeutka (Praca z Dziećmi)

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów, ul. Szturmowa 2    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior
    1 godz.
    Twoją rolą będzie: wykonywanie zabiegów z zakresu terapii ruchowej zgodnie z zaleceniami merytorycznymi i metodycznymi; instruktaż ćwiczeń rehabilitacyjnych; prowadzenie terapii indywidualnej z Pacjentem; informowanie Pacjentów o postępach w procesie rehabilitacji; współpraca z lekarzami...
  • Villaro
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Pozyskiwanie nowych dostawców, umawianie warunków handlowych, zarządzanie i kontrola umów. Badania rynkowe, wybór dostawców, prognozowanie i analiza kosztów zakupów. Organizacja i nadzór nad zakupami, zapasami magazynowymi i logistyką. Planowanie strategii łańcucha...
  • REMAK-ENERGOMONTAŻ S.A.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zarządzanie projektami w sektorze maszynowym, w tym planowanie, organizacja oraz kontrola realizacji. Nadzór nad zgodnością prac z kontraktem, dokumentacją techniczną i standardami jakości. Przygotowywanie i dostosowywanie harmonogramów projektów. Prowadzenie rozliczeń finansowych...
  • REMAK-ENERGOMONTAŻ S.A.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Współpraca z liderem projektu, Zarządzanie i organizacja przydzielonych zadań, Koordynacja i nadzór nad pracami zespołów oraz podwykonawcami, Utrzymanie komunikacji z inwestorem i podwykonawcami, Sporządzanie raportów i analiz.

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.