Komisja Europejska proponuje zmiany w dyrektywie o pracownikach delegowanych, zgodnie, z którymi pracownicy delegowani otrzymają takie wynagrodzenie jak miejscowi. Zmianie przyświeca idea: ta sama praca w tym samym miejscu ma być wynagradzana w ten sam sposób.
Nie tylko taka sama płaca minimalna, ale również premie i dodatki
Przypomnijmy, że obecnie pracownicy delegowani są już objęci tymi samymi przepisami, co pracownicy przyjmującego państwa członkowskiego, jednak nie we wszystkich dziedzinach. Aktualnie jednolite zasady mają zastosowanie co do zdrowia i bezpieczeństwa.
Komisja Europejska chce, żeby wszystkie zasady dotyczące wynagrodzenia, które są powszechnie stosowane do pracowników lokalnych, były stosowane do pracowników delegowanych. Co za tym idzie, wynagrodzenie nie będzie obejmować jedynie minimalnych stawek płacy, ale również inne elementy wynagrodzenia, takie jak premie czy dodatki. Państwa członkowskie będą zobowiązane w przejrzysty sposób określić poszczególne elementy składowe wynagrodzenia na ich terytorium. Zasady określone na podstawie przepisów prawnych lub układów zbiorowych mających powszechne zastosowanie stają się obowiązkowe dla pracowników delegowanych we wszystkich sektorach gospodarki.
U podwykonawcy wynagrodzenie jak u wykonawcy głównego
Państwa członkowskie będą mogły zobligować podwykonawców do zapewnienia swoim pracownikom takiej samej płacy jak u głównego wykonawcy. Co istotne, jeżeli okres delegowania przekroczy 24 miesiące, stosowane mają być warunki zgodne z prawem pracy przyjmującego państwa członkowskiego, o ile jest to z korzyścią dla pracownika delegowanego.
W ocenie Komisji Europejskiej proponowane przez nią zmiany zapewnią pracownikom lepszą ochronę, większą przejrzystość i pewność prawa oraz zagwarantują równe warunki działania firmom krajowym i firmom delegującym.