Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Zasady potrącenia składek ZUS z wynagrodzenia

Zasady potrącenia składek ZUS z wynagrodzenia

 
Zasady potrącenia składek ZUS z wynagrodzenia

Podpisując umowę o pracę lub inny rodzaj porozumienia z pracodawcą, ustalamy z nim wysokość przyszłego wynagrodzenia. Na ogół kwota podana w umowie jest jednak wartością brutto, to znaczy przed potrąceniem składek – „na rękę” otrzymuje się (w przypadku umowy o pracę) około 23% mniej. Potrącana kwota przeznaczana jest na ubezpieczenia społeczne: emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy.

 

Potrącenie składek ZUS z wynagrodzenia: zasady

 

W przypadku umowy o pracę składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne są obowiązkowe – nie ma możliwości, aby ich nie płacić. Inaczej sytuacja przedstawia się, gdy zostaje zawarta jedna z umów cywilnoprawnych: zlecenie lub umowa o dzieło. Potrącanie składek ZUS dla tego typu umów zależy każdorazowo od sytuacji: znaczenie ma np. to, czy zleceniobiorca posiada własną działalność gospodarczą lub jest jednocześnie zatrudniony u tego samego (bądź innego) pracodawcy na umowę o pracę i czy jest emerytem, studentem lub uczniem.

 

Szczegóły zostały opisane w poradniku ZUS z 2019 roku „Praca na podstawie umów cywilnoprawnych. Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu oraz ustalania podstaw wymiaru składek”. Zasadniczo, jeżeli wykonawca umowy cywilnoprawnej nie ma innego tytułu do ubezpieczenia, jest zobowiązany do odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne emerytalne, rentowe i wypadkowe, natomiast ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne.

 

Ile tak naprawdę płacimy na ZUS? Łączna wartość składek na ubezpieczenia społeczne odprowadzanych od pensji to 13,71%. Warto jednak podkreślić, że nie tylko pracownik ponosi koszty z tytułu odprowadzania składek do ZUS-u. Ich płatnikiem jest także pracodawca. Oprócz składek emerytalnych, rentowych i wypadkowych na rzecz pracownika, właściciel firmy ma obowiązek odprowadzać również składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Łącznie jest to przeszło 20% całkowitego kosztu zatrudnienia pracownika.

 

Potrącenie zaległych składek ZUS z emerytury

 

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (kilkakrotnie później nowelizowana) mówi: „Potrąceń z tytułu zaległych składek na ubezpieczenie społeczne ubezpieczonego będącego jednocześnie płatnikiem składek, za okres poprzedzający nabycie prawa do pobieranej emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy albo renty rodzinnej po tym ubezpieczonym dokonuje się na zasadach określonych w ustawie dla świadczeń wypłacanych w kwocie zaliczkowej” (źródło: Art. 188 ustawy z dnia 17 grudnia 1998).

 

Co to w praktyce oznacza? W przypadku, gdy emeryt ma dług w ZUS, np. z tytułu prowadzonej przed okresem emerytalnym działalności gospodarczej, w ramach której nie były odprowadzane odpowiedniej wysokości składki na ubezpieczenia społeczne, ZUS może zmniejszyć jego emeryturę, aby odzyskać należne składki. Jednak, co ważne, państwo chroni emerytów tak, aby pomimo zadłużenia nie pozostali bez środków do życia – zaległa składka ZUS potrącana z emerytury nie może przekraczać minimalnej wysokości emerytury, która ustawowo wolna jest od potrąceń. Kwota ta wynosi ustawowo 75% najniższej emerytury w danym roku kalendarzowym.

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Ekspert ds. procesu problem management

    PKO Bank Polski   Warszawa, Chmielna 89    praca stacjonarna
    ekspert  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Jako Ekspert w naszym zespole będziesz: modelował i wdrażał w organizacji procesy wg metodologii ITIL, kontrolował przebieg procesów na podstawie wypracowanych KPI, określał standardy działań naprawczych wynikające z procesu Problem Management, monitorował postęp realizacji rekomendacji...
  • Menedżer ds. zrównoważonego finansowania/ esg

    PKO Bank Polski   Warszawa, Puławska 15    praca stacjonarna
    menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole: utrzymujesz i rozwijasz relacje biznesowe ze strategicznymi klientami banku, pozyskujesz nowych klientów strategicznych dla banku i rozszerzasz zakres współpracy z dotychczasowymi, bierzesz udział w opracowywaniu strategii współpracy z klientami, w...
  • Specjalista/ekspert ds. zgodności i kontroli ict

    PKO Bank Polski   Warszawa, Chmielna 89    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:bierzesz udział w projektach regulacyjnych zakładających wdrożenie w banku wymagań prawnych oraz regulacji nadzorczych, w szczególności: DORA, Ustawy KSC oraz NIS2,wspierasz oraz rekomendujesz zmiany i doskonalisz procesy dotyczące, min: zarządzania ryzykiem...
  • Analityk ds. kontraktów it

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    1 godz.
    okres próbny IT
  • Doradca klienta indywidualnego

    PKO Bank Polski   Brzesko    praca stacjonarna
    1 godz.
    na czas określony
  • Transport Planner

    DHL Supply Chain (Poland) Sp. z o.o.   Warszawa, Włochy    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    6 godz.
    Tasks: To provide the link between the DHL Lead Logistic Partner, customer sites, customer global supply logistics team, customer vendors and carriers seamless logistics flow following the main operational day to day requirements defined; To optimize cost and operational excellence making the right...

Najnowsze artykuły

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów Czarnego Piątku, Black Weeked i wreszcie Cyber Monday, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Skorzystaj promocji i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadszedł długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy jest to najgorszy dzień w pracy sprzedawcy? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku. 

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!