Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Podwyższenie składki na ubezpieczenie wypadkowe

Podwyższenie składki na ubezpieczenie wypadkowe

 
Podwyższenie składki na ubezpieczenie wypadkowe

Sąd Najwyższy rozstrzygnął wątpliwości dotyczące podwyższenia przez ZUS składki na ubezpieczenie wypadkowe w oparciu o informację PIP o stwierdzeniu w trakcie dwóch kolejnych kontroli rażących naruszeń przepisów BHP. Potwierdzenie tych podejrzeń w postępowaniu prowadzonym przez organ ubezpieczeniowy daje ZUS prawo podwyższenia o 100% stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na najbliższy rok. Problem w tym, że przepis wprowadzający tę sankcję nie określa, czy chodzi tu o wszystkie stwierdzone naruszenia, czy tylko te, za które odpowiedzialność ponosi pracodawca.

 

Wątpliwości te rozstrzygnięto ostatecznie w wyroku z 4 czerwca 2013 r. (I UK 526/12, niepubl.), w którym Sąd Najwyższy uznał, że odpowiedzialność pracodawcy za stan BHP w zakładzie jest uzależniona od jego winy. Przepisy z zakresu BHP to zakazy i nakazy zobowiązujące pracodawcę do zapewnienia pracownikom i innym osobom świadczącym na jego rzecz pracę bezpiecznych i higienicznych warunków jej wykonywania. Pracodawca może więc odpowiadać wyłącznie za złamanie tych zakazów i niewypełnienie obowiązujących nakazów.

 

W tym duchu należy interpretować kontrowersyjny przepis ustawy wypadkowej. Chodzi w nim o przypadki naruszenia przez pracodawcę ustawowych zakazów lub nakazów, czyli stwarzanie ryzyka zagrożenia zdrowia lub życia zatrudnionych. Tak rozumiana norma ma charakter penalizująco-prewencyjny, gdyż z jednej strony karze pracodawców naruszających przepisy BHP, z drugiej zaś chroni interes społeczny, gdyż rażące i nagminne naruszanie przepisów BHP wiąże się ze wzrostem wypadkowości. W konsekwencji należy przyjąć, że jeśli bezpośrednim sprawcą naruszenia jest pracownik kluczowe znaczenie ma to, czy powstałe naruszenie można kwalifikować jako następstwo działań lub zaniechań pracodawcy. Jeśli nie, naruszenie jest wynikiem rażącej niedbałości lub celowego działania pracownika, więc brakuje podstaw by karać pracodawcę podwyższeniem składki wypadkowej.

 

Łukasz Prasołek

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Customer technical support specialist with Swedish

    Concentrix   Lublin    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   9 800 - 10 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Responsibilities: Handling telephone calls from technicians and installers of photovoltaic equipment; Diagnosing and resolving incoming calls; Controlling the correct resolution of technical faults that occur; Cooperation with other levels of technical support and service engineers; Entering data...
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Główna Księgowa / Główny Księgowy

    ZUH "MEGA-POL" Daniel Podsiedlik   Częstochowa, ul. Jasnogórska 26    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Prowadzenie pełnej księgowości zgodnie z polityką rachunkowości oraz obowiązującymi przepisami, Nadzór i zarządzanie działem finansowo-księgowym, pracą młodszej księgowej, kadr i rozliczeniami. Nadzór nad prawidłowym obiegiem dokumentów księgowych, Kontrola...
  • Specjalista / Specjalistka ds. Zakupów

    IFM ECOLINK   Opole    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres zadań: generowanie zamówień w systemie SAP na zakup komponentów oraz pozostałych materiałów, produktów i usług; weryfikacja kompletności zgłoszenia zapotrzebowania na zakup; przesyłanie zamówień do dostawcy; archiwizacja dokumentów potwierdzających zamówienie czy realizację...
  • Nowak-Mosty Sp. z o.o.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Miejsce pracy południowa Polska - woj. śląskie, małopolskie, podkarpackie, opolskie, świętokrzyskie (możliwość pracy w delegacji) Kierowanie i nadzorowanie budową zgodnie z Projektem, Prawem Budowlanym i przepisami związanymi; Nadzór nad harmonogramem uwzględniającym rzeczowy i...
  • Nowak-Mosty Sp. z o.o.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Kierowanie i nadzorowanie budową zgodnie z Projektem, Prawem Budowlanym i przepisami związanymi; Nadzór nad harmonogramem uwzględniającym rzeczowy i finansowy plan wykonania; Koordynacja prac sił własnych i podwykonawców; Optymalizacja technologiczno-materiałowa robót na etapie budowy;...

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.