Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
OKR – co oznacza ten skrót? Jak może pomóc firmie w osiągnięciu wyznaczonych celów?

OKR – co oznacza ten skrót? Jak może pomóc firmie w osiągnięciu wyznaczonych celów?

 
OKR – co oznacza ten skrót? Jak może pomóc firmie w osiągnięciu wyznaczonych celów?

Dobra organizacja pracy to podstawa, aby wspierać rozwój biznesu. Metod zarządzania usprawniających działanie na rzecz organizacji jest wiele – jedna z nich to OKR. Jej założeniem jest prawidłowe formułowanie celów (ang. Objectives), a następnie kluczowych rezultatów (Key Results). Na czym polega planowanie za pomocą metody OKR? Sprawdź, dlaczego warto wdrożyć w organizacji system zarządzania poprzez cele.

 

Spis treści

Metoda OKR – co to jest?

 

Metoda OKR to intuicyjna wersja MBO, czyli zarządzania przez cele. Ta opracowana przez Andy’ego Grove’a (Intel) metoda zakłada wyznaczenie celów i ich ocenę, co ma pozytywnie wpływać na skuteczność realizowania strategii biznesowej. W uproszczeniu jest to technika usprawniająca planowanie w organizacji – wymaga wyznaczenia kilku najważniejszych celów, a następnie sposobu mierzenia efektów podejmowanych działań zmierzających ku ich spełnieniu. 

 

Technika OKR może być porównywana do nieco bardziej skomplikowanych celi SMART. Metoda SMART to doskonałe wprowadzenie do mierzenia i wykorzystywania mierników, dzięki czemu efektywne planowanie zadań jest znacznie łatwiejsze.

 

OKR – co oznacza ten skrót?

 

OKR to skrót od angielskiego Objectives and Key Results, co oznacza Cele i Kluczowe Rezultaty. Są to cele zawodowe oraz wyniki prowadzące do zrealizowania wyznaczonych zamierzeń. Jako cele w pracy (Objectives) rozumiane jest to, co chcemy osiągnąć, kluczowym rezultatem (Key Results) są działania, które należy podjąć, aby zrealizować plany.

 

Metoda OKR – historia

 

Objectives Key Results wywodzi się z prac Petera Druckera, twórcy nowoczesnych metod zarządzania, w tym MBO, czyli popularnego systemu zarządzania przez cele. To na nich w latach 70. opierał się Andy Grove z Intela, tworząc podwaliny znanej współcześnie metody OKR.

Za jej popularyzację odpowiada z kolei inny pracownik firmy Intel – inwestor John Doerr, który stworzył termin OKR po usłyszeniu wykładu Grove’a. Metoda OKR została przedstawiona start-upowi Google (lata 90.), który między innymi dzięki odpowiedniemu zastosowaniu techniki zyskał miano światowego giganta.

 

Objectives Key Results – cel

 

OKR, czyli technika skutecznego stawiania celów to prosty sposób na sukces. Jej popularność wynika z uniwersalności zastosowania – wystarczy:

 

  • wybrać odcinek czasu, który chcemy zaplanować;

  • wypisać cele do osiągnięcia w danym przedziale czasowym;

  • wybrać kilka najważniejszych celów.

 

Objectives w metodzie OKR to mierzalne cele jakościowe, dlatego powinny dotyczyć wprowadzenia zmian lub stanu, jaki zamierzamy osiągnąć. Na początku wdrażania techniki warto postawić na cele krótkoterminowe, które z czasem zmienimy na cele długoterminowe. W ten sposób można stworzyć kalendarz zadań, np. kwartalny, szacując prawdopodobieństwo wypracowania zamierzeń, jednocześnie kontrolując skuteczność działań i szybko reagując na ewentualne nieprawidłowości.

 

OKR – zastosowanie

 

System do zarządzania celami służy do upewnienia się, że cała organizacja jest skupiona na realizowaniu najważniejszych celów. Kluczowe jest tutaj planowanie, ale również mierzenie wyników. Warto przy tym pamiętać, że OKR nie może zastępować ani strategii organizacji, ani planów jej rozwoju – celem metody jest przede wszystkim:

 

  • wsparcie kluczowych celów;

  • pomoc w nadawaniu priorytetów;

  • pomoc w określeniu sposobu realizacji zamierzeń.

 

Objectives Key Results – zalety

 

Metoda OKR to proste planowanie pracy, które na co dzień jest dość rzadko stosowane. Skuteczne wyznaczanie celów sprawia, że jesteśmy zmuszeni, aby sprecyzować priorytety i dążyć do zrealizowania postawionych sobie cząstkowych, a następnie ostatecznych celów. Co ważne, technika umożliwia zapisanie celów w zrozumiałym dla każdej organizacji formacie – wspólny język celów to sprawna i przejrzysta komunikacja.

 

Dzięki zastosowaniu OKR łatwiejsza jest nie tylko organizacja pracy własnej, ale również współpraca między zespołami, a więc realizacja celu bez podejmowania zbędnych działań. Dodatkowo zarządzanie poprzez stawianie celów pozwala stale monitorować postępy w realizacji zamierzeń.

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Spawacz

    Mosty Łódź S.A.   Łódź    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: praca w Produkcji Pomocniczej jako spawacz, przygotowanie i montaż konstrukcji stalowych, możliwość pracy w delegacji.
  • Pracownik Działu Przygotowania Produkcji

    Elis Textile Service Sp. z o.o.   Wiązowna, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie  pełny etat
    1 godz.
    Zadania Prowadzenie ewidencji odzieży w magazynie, Typowanie odzieży do naprawy oraz dokonywanie drobnych przeróbek, Realizacja zamówień (prawidłowe oznakowywanie i pakowanie odzieży do klienta), Odbiór dostaw odzieży z naszego Magazynu Centralnego, Sprawdzanie zgodności ilościowych i...
  • Brygadzista serwisu sprzątającego

    ISS Facility Services Sp. z o.o.   Warszawa, ul. Sienna    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  część etatu
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Nadzór nad jakością wykonywanych usług; Sprzątanie biura; Odbiory jakościowe; Delegowanie pracy; Dbałość o sprzęt oraz miejsce pracy; Wydawanie produktów do pracy;
  • Pracownik sprzątający

    ISS Facility Services Sp. z o.o.   Warszawa, ul. Sienna    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  część etatu / tymczasowa/dodatkowa
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Utrzymanie czystości w obszarze biurowym, w tym: Sprzątanie biura i kuchni; Odkurzanie wykładzin; Mycie ekspresów; Codzienne opróżnianie koszy;
  • Geneva Trust Polska sp. z o.o.
    specjalista (mid)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Wykonywanie badań mammograficznych w Mammobusach; Praca na aparatach cyfrowych firmy Siemens; Wykonywanie elektronicznej dokumentacji medycznej w systemie EDM oraz podpis biometryczny; Przygotowanie Mammobusów do przyjęcia Pacjentek; Dbanie o czystość i porządek w miejscu pracy; Dbanie o dobre...
  • Kupiec Mody / Kupczyni Mody

    VRG S.A.   Kraków    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do głównych zadań zatrudnionej osoby należeć będzie: współpraca z wybranymi zagranicznymi producentami odzieży, koordynacja produkcji w fabrykach należących do kontrahentów, koordynacja i monitoring terminowości realizacji zamówień i dostaw, prowadzenie negocjacji handlowych,...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Zarządzanie hotelem i zatrudnionymi w nim pracownikami to niełatwe zadanie, za które odpowiada manager obiektu. To on musi dbać o najwyższą jakość świadczonych usług i wizerunek hotelu. Jakie obowiązki ma osoba zatrudniona na tym stanowisku? Co cechuje dobrego managera? Dziś mamy dla Was kluczowe informacje na temat tego odpowiedzialnego i perspektywicznego stanowiska.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.