Dobra organizacja pracy to podstawa, aby wspierać rozwój biznesu. Metod zarządzania usprawniających działanie na rzecz organizacji jest wiele – jedna z nich to OKR. Jej założeniem jest prawidłowe formułowanie celów (ang. Objectives), a następnie kluczowych rezultatów (Key Results). Na czym polega planowanie za pomocą metody OKR? Sprawdź, dlaczego warto wdrożyć w organizacji system zarządzania poprzez cele.
Spis treści
Metoda OKR – co to jest?
Metoda OKR to intuicyjna wersja MBO, czyli zarządzania przez cele. Ta opracowana przez Andy’ego Grove’a (Intel) metoda zakłada wyznaczenie celów i ich ocenę, co ma pozytywnie wpływać na skuteczność realizowania strategii biznesowej. W uproszczeniu jest to technika usprawniająca planowanie w organizacji – wymaga wyznaczenia kilku najważniejszych celów, a następnie sposobu mierzenia efektów podejmowanych działań zmierzających ku ich spełnieniu.
Technika OKR może być porównywana do nieco bardziej skomplikowanych celi SMART. Metoda SMART to doskonałe wprowadzenie do mierzenia i wykorzystywania mierników, dzięki czemu efektywne planowanie zadań jest znacznie łatwiejsze.
OKR – co oznacza ten skrót?
OKR to skrót od angielskiego Objectives and Key Results, co oznacza Cele i Kluczowe Rezultaty. Są to cele zawodowe oraz wyniki prowadzące do zrealizowania wyznaczonych zamierzeń. Jako cele w pracy (Objectives) rozumiane jest to, co chcemy osiągnąć, kluczowym rezultatem (Key Results) są działania, które należy podjąć, aby zrealizować plany.
Metoda OKR – historia
Objectives Key Results wywodzi się z prac Petera Druckera, twórcy nowoczesnych metod zarządzania, w tym MBO, czyli popularnego systemu zarządzania przez cele. To na nich w latach 70. opierał się Andy Grove z Intela, tworząc podwaliny znanej współcześnie metody OKR.
Za jej popularyzację odpowiada z kolei inny pracownik firmy Intel – inwestor John Doerr, który stworzył termin OKR po usłyszeniu wykładu Grove’a. Metoda OKR została przedstawiona start-upowi Google (lata 90.), który między innymi dzięki odpowiedniemu zastosowaniu techniki zyskał miano światowego giganta.
Objectives Key Results – cel
OKR, czyli technika skutecznego stawiania celów to prosty sposób na sukces. Jej popularność wynika z uniwersalności zastosowania – wystarczy:
-
wybrać odcinek czasu, który chcemy zaplanować;
-
wypisać cele do osiągnięcia w danym przedziale czasowym;
-
wybrać kilka najważniejszych celów.
Objectives w metodzie OKR to mierzalne cele jakościowe, dlatego powinny dotyczyć wprowadzenia zmian lub stanu, jaki zamierzamy osiągnąć. Na początku wdrażania techniki warto postawić na cele krótkoterminowe, które z czasem zmienimy na cele długoterminowe. W ten sposób można stworzyć kalendarz zadań, np. kwartalny, szacując prawdopodobieństwo wypracowania zamierzeń, jednocześnie kontrolując skuteczność działań i szybko reagując na ewentualne nieprawidłowości.
OKR – zastosowanie
System do zarządzania celami służy do upewnienia się, że cała organizacja jest skupiona na realizowaniu najważniejszych celów. Kluczowe jest tutaj planowanie, ale również mierzenie wyników. Warto przy tym pamiętać, że OKR nie może zastępować ani strategii organizacji, ani planów jej rozwoju – celem metody jest przede wszystkim:
-
wsparcie kluczowych celów;
-
pomoc w nadawaniu priorytetów;
-
pomoc w określeniu sposobu realizacji zamierzeń.
Objectives Key Results – zalety
Metoda OKR to proste planowanie pracy, które na co dzień jest dość rzadko stosowane. Skuteczne wyznaczanie celów sprawia, że jesteśmy zmuszeni, aby sprecyzować priorytety i dążyć do zrealizowania postawionych sobie cząstkowych, a następnie ostatecznych celów. Co ważne, technika umożliwia zapisanie celów w zrozumiałym dla każdej organizacji formacie – wspólny język celów to sprawna i przejrzysta komunikacja.
Dzięki zastosowaniu OKR łatwiejsza jest nie tylko organizacja pracy własnej, ale również współpraca między zespołami, a więc realizacja celu bez podejmowania zbędnych działań. Dodatkowo zarządzanie poprzez stawianie celów pozwala stale monitorować postępy w realizacji zamierzeń.