Z początkiem lipca zaczęły obowiązywać znowelizowane przepisy ustawy o rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych, które uchwalono we wrześniu ubiegłego roku. Prześledźmy najważniejsze zmiany.
Bez efektu zachęty na już zatrudnionego pracownika
Przede wszystkim nowelizacją odstąpiono od wykazywania efektu zachęty (wzrostu netto zatrudnienia ogółem) w przypadku, gdy niepełnosprawność pracownika powstała w trakcie zatrudnienia u pracodawcy ubiegającego o miesięczne dofinansowanie. Takie rozwiązanie jest zgodne ze stanowiskiem zarówno Komisji Europejskiej jak również Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, które wskazały, że efekt zachęty jest spełniony również w przypadku osób, które stały się niepełnosprawne w trakcie trwania zatrudnienia.
Koniec z dokumentowaniem schorzeń zaświadczeniem lekarskim
Nowelizacja wprowadziła także modyfikację sposobu dokumentowania szczególnych schorzeń dla celów ustalania struktury zatrudnienia uprawniającej do wystawiania ulg. Wystąpienie upośledzenia umysłowego, choroby psychicznej, epilepsji lub całościowych zaburzeń rozwojowych będzie dokumentowane orzeczeniem powiatowego lub miejskiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności. Jedynie w przypadku osób niewidomych możliwe będzie przedstawienie zaświadczenia lekarza specjalisty.
Ulga we wpłacie na PFRON przez 6 miesięcy
Ustawodawca postanowił także zmniejszyć z 80 proc. do maksymalnie 50 proc. wysokość ulgi o jaką można będzie obniżyć wpłatę na PFRON. Co więcej skrócono również okres wykorzystania ulgi z 12 do 6 miesięcy. Ponadto warunkiem obniżenia wpłaty będzie udokumentowanie zakupu fakturą oraz uregulowanie należności za zakup w terminie wskazanym w fakturze.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. (Dz. U. z 2015 r. poz. 1886).