Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Ochrona delegowanych pracowników

Ochrona delegowanych pracowników

 
Ochrona delegowanych pracowników

Delegowanie pracownika to wyznaczenie mu wykonywania zadań służbowych na terenie innego państwa, miasta, lub też modyfikacja zakresu wykonywanych zadań bez zmiany miejsca pracy. Należy pamiętać, że delegowanie a oddelegowanie to dwa różne pojęcia: delegować można pracownika bez zmiany umowy, ale nie dłużej niż na 3 miesiące, zaś oddelegowanie może dotyczyć dłuższego okresu, lecz wiąże się z koniecznością zawarcia umowy o oddelegowaniu.

 

Delegowanie pracowników: zasady

 

Kodeks pracy oraz poświęcona zagadnieniom delegowania pracowników Ustawa z dnia 10 czerwca 2016 r. o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług dają pracodawcy możliwość delegowania pracownika, na czas nie dłuższy niż 3 miesiące, do wykonywania innych zadań i/lub pracy w innym miejscu. Podstawowym warunkiem jest to, aby czasowo powierzona praca odpowiadała kwalifikacjom pracownika delegowanego i aby ten otrzymywał za nią nie mniejsze wynagrodzenie, niż za zadania wykonywane na co dzień.

 

Delegacja pracownika – prawa i obowiązki

 

Pracownikom delegowanym przysługuje zwrot wydatków na pokrycie kosztów podróży, wyżywienia (tzw. dieta) i zakwaterowania. Pracownik przebywający w delegacji ma obowiązek odpowiedniego udokumentowania wszystkich wydatków i przedstawienia ich pracodawcy. Delegacja, trwająca maksymalnie 3 miesiące, traktowana jest bowiem na podobnej zasadzie jak podróż służbowa. Rozliczenie delegacji służbowej powinno odbyć się niezwłocznie po jej zakończeniu (maksymalnie 14 dni po powrocie pracownika do stałego miejsca pracy).

 

Delegowanie za granicę

 

16 kwietnia 2019 roku Parlament Europejski uchwalił dyrektywę dotyczącą delegowania pracowników w ramach świadczenia usług, mającą na celu ochronę pracowników delegowanych. Dyrektywa nakłada na pracodawcę m.in. obowiązek zapewnienia w miejscu delegowania takich samych lub lepszych, niż w miejscu stałej pracy, warunków w zakresie:
• minimalnych okresów odpoczynku i maksymalnego czasu pracy,
• minimalnego wymiaru płatnego urlopu,
• wynagrodzenia,
• środków ochronnych dla młodzieży oraz kobiet w ciąży i bezpośrednio po urodzeniu dziecka,
• równego traktowania kobiet i mężczyzn.


W celu większej ochrony pracowników delegowanych Unia Europejska powołała specjalną platformę na rzecz usprawnienia współpracy w zakresie przeciwdziałania pracy nierejestrowanej. Ma ona „uczestniczyć w monitorowaniu i ocenie przypadków oszustw, poprawiać realizację i sprawność współpracy administracyjnej pomiędzy państwami członkowskimi, opracować mechanizmy alarmowe oraz służyć pomocą i wsparciem w zakresie wzmocnionej współpracy administracyjnej i wymiany informacji między właściwymi organami i podmiotami” (źródło: dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej 2018/957 z dnia 28 czerwca 2018 r. zmieniająca dyrektywę 96/71 dotyczącą delegowania pracowników w ramach świadczenia usług).

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Pomocnik budowlany

    AMB GEBÄUDESERVICE GmbH   Niemcy, Berlin   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Doświadczenie na podobnym stanowisku; Prawo jazdy kat. B, mile widziane BE; Umiejętność pracy w zespole; Motywacja; Mile widziane doświadczenie w pracy za granica;
  • Kierownik Działu Zapewniania Jakości

    Nioo Technology Europe Spółka z o. o.   Bytom    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    OBOWIĄZKI: Zarządzanie IQC, IPQC, OQC i laboratorium w celu zapewnienia, że nasze produkty są zgodne ze standardami w niedalekiej przyszłości wdrożenie systemów jakości ISO i HACCP, Interpretacja ISO i HACCP oraz obowiązujących norm. Informowanie odpowiednich instytucji o specyficznych...
  • Ustawiacz pras krawędziowych (m/k)

    Trenkwalder   Jelcz-Laskowice    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twoje zadania dobór odpowiednich narzędzi do produkowanego detalu, ustawianie/pisanie nowych programów pod produkcję konkretnych detali, dbanie o stan narzędzi i maszyn, pomiary i ustawianie detali zgodnie z rysunkiem technicznym.
  • Kasjer / Kasjerka

    Transgourmet Polska Sp. z o.o.   Warszawa, Białołęka    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Do Twoich zadań będą należeć m.in.: profesjonalna obsługa klienta, skanowanie towaru, weryfikacja towaru w punkcie kasowym, weryfikacja zgodności ilości towaru, dokonywanie rozliczeń kasowych.
  • Kierownik Działu Spożywczego

    Transgourmet Polska Sp. z o.o.   Gdańsk    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Do Twoich zadań będą należeć m.in.: nadzór nad pracą działu, prowadzenie kontroli i analizy osiąganych wyników, stała kontrola stanów magazynowych, zapewnienie właściwej organizacji pracy w tym planowanie harmonogramów.
  • Pracownik Hali

    Transgourmet Polska Sp. z o.o.   Gdańsk    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Do Twoich zadań będą należeć m.in.: rejestrowanie towaru w systemie gospodarki towarowej, transport i wykładanie towaru oraz dbanie o jego właściwą ekspozycję, profesjonalna obsługa klienta, udział w cyklicznych inwentaryzacjach.

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.