Takie m.in. rozwiązanie przewiduje ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy, która obowiązuje od 21 listopada br. Powyższe wsparcie może być wypłacane ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przez maksymalnie 6 miesięcy w okresie 12 miesięcy od podpisania umowy o dofinansowanie.
Ponadto pracodawcy mogą ubiegać się o dodatkowe środki na szkolenia oraz na opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne pracowników. Z powyższych możliwości mogą jednak skorzystać jedynie ci pracodawcy, którzy wykażą spadek obrotów nie mniejszy łącznie niż 15% w ciągu kolejnych 6 miesięcy. W tym celu powinni oni zgłosić się do marszałka województwa właściwego ze względu na siedzibę firmy z odpowiednim wnioskiem, którego wzór określa rozporządzenie wykonawcze MPiPS w sprawie przyznawania świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy.
W razie przejściowych trudności ustawa przewiduje ponadto możliwość obniżenia wymiaru czasu pracy pracownika, nawet do połowy etatu, ale tylko przez okres maksymalnie 6 miesięcy. Co więcej pracownik, któremu obniżono wymiar czasu pracy, zachowuje mimo to prawo do wynagrodzenia w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia. W celu skorzystania z tych rozwiązań, pracodawca powinien zawrzeć z organizacjami związkowymi układ zbiorowy pracy lub porozumienie, a jeśli w zakładzie nie działają związki – z przedstawicielami pracowników. Także w czasie obowiązywania przestoju lub obniżonego wymiaru pracy pracodawca może wystąpić do starosty o dofinansowanie szkolenia pracowników. Maksymalnie może ono wynieść 80% kosztów szkolenia i do 300% przeciętnego wynagrodzenia, czyli 11,3 tyś. zł. Wzór owego wniosku oraz szczegóły uzyskiwania dofinansowania określa rozporządzenie MPiPS w sprawie dofinansowania z Funduszu Pracy kosztów szkolenia pracowników objętych szczególnymi rozwiązaniami na rzecz ochrony miejsc pracy.