Leworęczność wcale nie jest rzadką cechą – jeśli sam nie jesteś leworęczny, to prawdopodobnie znasz kogoś, kto jest. Czy posługiwanie się lewą ręką jako dominującą ma znaczenie w miejscu pracy? Jak przystosować stanowisko do osoby leworęcznej?
Skąd się bierze leworęczność?
Leworęczność to cecha około 12% populacji światowej, natomiast w Polsce osób leworęcznych jest około 8,9%. – tak wynika z badań przeprowadzonych w 2020 r., opublikowanych w Psychological Bulletin w artykule pt. Human handedness: A meta-analysis. Najwięcej leworęcznych mieszka w Holandii (13,23%), Stanach Zjednoczonych (13,1%) i Belgii (13,1%).
Szanse na leworęczność są o 23% większe u mężczyzn. Co więcej, prawdopodobieństwo leworęczności rośnie, gdy cechę tę posiadają rodzice, w szczególności matka.
Naukowcy od dawna próbują odpowiedzieć na pytanie, skąd bierze się leworęczność. W 2019 roku udało się ustalić, które fragmenty DNA – odpowiadające w ogólnym kontekście za zdolności językowe – są powiązane także z cechą leworęczności (badania opublikowano w czasopiśmie Brain w artykule pt. Handedness, language areas and neuropsychiatric diseases: insights from brain imaging and genetics). Naukowcy odkryli między innymi, że ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona jest nieznacznie niższe u osób z dominującą lewą ręką. Co więcej, badania wskazują na nieco inną strukturę mózgu u leworęcznych, skutkującą lepszą komunikacją między obiema półkulami – co przekłada się kreatywność i pomysłowość.
Kiedy jest dzień leworęcznych?
Niegdyś osoby leworęczne mogły budzić lęk – w średniowieczu cecha ta była łączona z paraniem się czarami i służbą ciemnym mocom. Obecnie leworęczność jest doceniana jako jeszcze jednak oryginalna cecha i ma nawet swoje święto. Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych wypada 13 sierpnia.
Osoby leworęczne – cechy wyróżniające w pracy
Leworęczność może mieć znaczenie na niektórych ścieżkach kariery. Przykładowo, dominująca lewa ręka u sportowca uprawiającego sporty walki czy tenisisty, bywa atutem – przeciwnicy nie są bowiem mogą nie być przyzwyczajeni do sposobu poruszania się osoby leworęcznej. Co więcej, zgodnie z badaniem opublikowanym w 2017 r. w Biology Letters, leworęczni lepiej radzą sobie w sportach, w których istotny jest refleks (np. tenis stołowy czy ping pong).
Leworęczni często wyjątkowo dobrze wypadają w zadaniach wymagających nieszablonowego myślenia. Mogą odnieść duży sukces na stanowiskach kreatywnych, w bardzo różnych dziedzinach. Do słynnych osób leworęcznych należą chociażby Leonardo da Vinci, Albert Einstein, Benjamin Franklin, Henry Ford, Jimi Hendrix, Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven, Krzysztof Penderecki, Bob Dylan, Kurt Cobain, Paul McCartney, Charlie Chaplin, Tom Cruise, Nicole Kidman, Brad Pitt, Mark Twain, H.G. Wells, Bill Gates, Barack Obama, Bill Clinton, George H. W. Bush.
Sprawdź także, jak wygląda optymalne zarządzanie talentami w firmie.
Leworęczność pracownika – jak dostosować miejsce pracy?
Leworęczność to także wyzwania. Samochody tworzone są z myślą o osobach praworęcznych, podobnie jak myszki komputerowe i wiele innych urządzeń. Dlatego czasami należy przystosować stanowisko pracy do osoby leworęcznej.
W przypadku pracy biurowej nie jest to takie trudne. Na rynku znaleźć można myszki, a także klawiatury dla osób leworęcznych, które znacząco poprawiają komfort pracy przy komputerze.
Co więcej, jeśli w biurze podwładni siedzą na stanowiskach tuż przy sobie, warto zwrócić uwagę, czy leworęczny oraz osoba po jego lewej stronie nie przeszkadzają sobie wzajemnie, mają swobodę ruchów.
Osoby z dominującą lewą ręką często miewają problem z rozmazywaniem tuszu na kartce w czasie pisania. Warto zwrócić więc uwagę, czy biuro zaopatrzone jest w szybkoschnące długopisy. Na rynku znaleźć można też specjalnie wyprofilowane długopisy dla leworęcznych.