Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zatrudnianie cudzoziemców na oświadczenie

Zatrudnianie cudzoziemców na oświadczenie

 
Zatrudnianie cudzoziemców na oświadczenie

Przepisy dotyczące pracy obcokrajowców w Polsce nie zawsze nakładają obowiązek posiadania zezwolenia. W jakich przypadkach możliwe jest zatrudnianie cudzoziemców na podstawie oświadczenia?

 

Zasady zatrudniania cudzoziemców na oświadczenie

 

To rozwiązanie skierowane jest jedynie do obywateli Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy. Aby zatrudnienie cudzoziemca na podstawie oświadczenia było możliwe, muszą zostać spełnione łącznie dwa warunki.

Po pierwsze okres pracy nie może przekroczyć 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Co ważne, to ograniczenie czasowe odnosi się do obcokrajowca, a nie do pracodawcy. Zatem cudzoziemiec może podjąć pracę w kilku firmach, ale łącznie nie powinna ona trwać powyżej 6 miesięcy. Ze względu na fakt, że to pracodawca rejestruje oświadczenie w PUP, przy zmianie miejsca zatrudnienia danej osoby nowy pracodawca powinien także uzyskać ten dokument.

Drugi warunek dotyczy rodzaju pracy. Zatrudnienie obcokrajowca na oświadczenie nie jest możliwe w przypadku prac sezonowych, na które wymagane jest zezwolenie. Prace sezonowe obejmą trzy sektory gospodarki:
- rolnictwo,
- ogrodnictwo,
- turystykę.


Sektory oraz podklasy zgodne z PKD są zawarte w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2017 r. w sprawie podklas działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), w których wydawane są zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca. Tylko praca w podklasach wskazanych w rozporządzeniu wymaga zezwolenia. Starosta jest organem właściwym do spraw zezwolenia na pracę sezonową.

 

Zatrudnianie cudzoziemców na oświadczenie


Zatrudnianie obcokrajowca na mocy oświadczenia to dużo prostsza procedura niż w przypadku zezwolenia na pracę. Pracodawca musi złożyć wniosek w powiatowym urzędzie pracy i uiścić opłatę administracyjną w wysokości 30 zł. Gdy dokument znajdzie się w ewidencji PUP, zatrudniający przekazuje oświadczenie pracownikowi, a ten może starać się o tytuł pobytowy pozwalający na pracę w Polsce (np. wizę lub zezwolenie na pobyt czasowy).

Praca odbywa się na podstawie pisemnej umowy przedłożonej cudzoziemcowi w zrozumiałym dla niego języku. Może to być umowa o pracę, ale też umowy cywilnoprawne – w zależności od zakresu i charakteru obowiązków.

Aby dopełnić formalności, przedsiębiorca najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez  obcokrajowca musi o tym fakcie poinformować PUP (jeśli cudzoziemiec pracy nie podejmie, termin na powiadomienie urzędu wynosi 7 dni od daty zatrudnienia wskazanej w oświadczeniu). Pracownika trzeba także zgłosić do ubezpieczeń ZUS (za wyjątkiem umowy o dzieło).

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?