Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Klauzula poufności: czy może przewidywać kary umowne?

Klauzula poufności: czy może przewidywać kary umowne?

 
Klauzula poufności: czy może przewidywać kary umowne?

Klauzula poufności to dokument zobowiązujący pracownika lub podmiot współpracujący z firmą do nieujawniania jej tajemnic. Chodzi tu w szczególności o informacje związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa i metod przez nie stosowanych, których zdradzenie wiązałoby się ze szkodą dla firmy.

 

Klauzula poufności – podstawa prawna

 

Ustawa z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji precyzuje zasadę zachowania poufności jako zdradzenie tajemnicy przedsiębiorstwa, przez którą rozumie się „informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, które jako całość lub w szczególnym zestawieniu i zbiorze ich elementów nie są powszechnie znane osobom zwykle zajmującym się tym rodzajem informacji”. Ujawnienie, wykorzystanie lub pozyskanie cudzych informacji poufnych określane jest mianem czynu nieuczciwej konkurencji, zwłaszcza gdy nastąpiło poprzez nieuprawnione przywłaszczenie lub skopiowanie dokumentów. Także art. 100 Kodeksu pracy określa, iż pracownik ma obowiązek zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Przyjmując do pracy nową osobę, pracodawca ma więc pełne prawo żądać od niej podpisania umowy o zachowaniu poufności, zwanej klauzulą poufności.

 

Kara umowna za złamanie klauzuli poufności?

 

Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji mówi, że osobie, która wbrew ciążącemu na niej obowiązkowi zachowania poufności wobec pracodawcy ujawnia tajemnice przedsiębiorstwa, grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Poszkodowany pracodawca ma również prawo żądać:
• zaniechania niedozwolonych działań i usunięcia ich skutków,
• złożenia oświadczenia odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie,
• naprawienia wyrządzonej szkody,
• wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści,
• zasądzenia odpowiedniej sumy pieniężnej na określony cel społeczny.

W związku z tym, że kara za nieprzestrzeganie umowy o poufności została ustawowo uregulowana, nie ma potrzeby ustalania w treści umowy o zachowaniu poufności żadnych dodatkowych form zadośćuczynienia wypłacanego pracodawcy przez pracownika, który ją złamie. Wykorzystanie odszkodowania umownego jako sposobu na zabezpieczenie poufności informacji tajnych stosowane w niektórych przypadkach jest kontrowersyjne: co prawda nie istnieje wprost sformułowany zakaz takich praktyk, ale Departament prawa pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wydał w 2015 roku oświadczenie, w którym „wyraża poważną wątpliwość co do możliwości wprowadzenia do umowy o pracę klauzuli przewidującej w stosunku do pracownika karę umowną za naruszenie tajemnicy pracodawcy”.

 

W praktyce kary umowne w umowie o świadczenie usług są nadal stosowane, ale wysokość kary jest i tak, jak sama nazwa wskazuje, umowna – nie jest to rzeczywista kwota, jaką będzie bezwarunkowo musiał zapłacić pracownik czy kontrahent w razie naruszenia warunków poufności. W Kodeksie cywilnym znajduje się bowiem zapis mówiący, iż w przypadku gdy wyznaczona kara umowna jest „rażąco wygórowana”, dłużnik ma prawo domagać się jej obniżenia (Art. 484., § 2). Naliczenie kary umownej musi wiązać się z pisemną informacją przekazaną pracownikowi (lub byłemu pracownikowi) wraz z uzasadnieniem roszczenia.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Herbud Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: pozyskiwanie klientów (firmy instalacyjne w branży HVAC/Industry) przygotowywanie ofert; monitorowanie bieżące rynku instalacji branż HVAC/Industry; raportowanie;
  • Pracownik Magazynu

    Onninen Sp. z o.o.   Teolin (pow. łódzki wschodni, gm. Nowosolna), koło Łodzi    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat / część etatu
    1 godz.
    Zadania: prawidłowe przyjmowanie i wydawanie towarów w magazynie, wykonywanie innych prac magazynowych zgodnie z przyjętymi procedurami, dbałość o powierzony sprzęt, kontrola otrzymywanych dokumentów, tworzenie dokumentów magazynowych, wystawianie w systemie komputerowym magazynowych...
  • Dyrektor Oddziału – laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad codzienną działalnością laboratorium, w tym zarządzanie personelem, budżetem i operacjami. Inicjowanie i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań oraz technologii w pracy laboratorium. Utrzymywanie i rozwijanie relacji z kluczowymi klientami oraz partnerami biznesowymi....
  • Dyrektor Laboratorium Diagnostycznego

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator / dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zadania: Zarządzanie codzienną pracą laboratorium, w tym nadzór nad zespołem, kontrola budżetu oraz realizacja operacji. Wprowadzanie innowacji i nowych technologii. Budowanie i utrzymywanie relacji z ważnymi klientami i partnerami. Garantowanie przestrzegania norm jakościowych i...
  • Centrum Nauki i Biznesu ŻAK Sp. z o.o.   dziś wygasa
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Jeśli do nas dołączysz będziesz się zajmować: Nadzorem nad prawidłowym funkcjonowaniem placówki w sferze dydaktycznej, administracyjnej i sprzedażowej; Nadzorem pedagogicznym nad działalnością szkół; Organizacją procesu kształcenia i kontrolą jakości nauczania; Bieżącą kontrolą...
  • Pracownik Produkcji

    WORKPOL Sp. z o.o.   Wrocław, Psie Pole    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  pełny etat   4 600 - 5 500 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obsługa maszyn i urządzeń produkcyjnych; Manualna obróbka wyrobów gotowych; Kontrola jakości; Sortowanie i pakowanie gotowych produktów;

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.