Tak wynika z najnowszych danych opublikowanych 10 lutego br. przez MPiPS. To bardzo wymierny efekt obowiązującej od 21 listopada 2013 r. ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy. Przypomnijmy, że umożliwia ona pracodawcom skorzystanie z dopłat do pensji pracowników podczas przestoju ekonomicznego (do 1,1 tyś. zł), dofinansowania do szkoleń pracowników (do 11,3 tyś. zł) oraz ze środków na opłacenie składek za pracowników.
Powyższa pomoc wypłacana jest ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przez maksymalnie 6 miesięcy w okresie 12 miesięcy od podpisania umowy o dofinansowanie. Z powyższych możliwości mogą jednak skorzystać jedynie ci pracodawcy, którzy wykażą spadek obrotów nie mniejszy niż 15% w ciągu kolejnych 6 miesięcy. Co ważne, udzielana pomoc jest bezzwrotna. W zamian za nią pracodawcy nie mogą jedynie zwalniać pracowników w okresie, w którym korzystają z pomocy.
Jak podaje MPiPS, z przewidzianych w ustawie możliwości skorzystało już 57 firm, dzięki czemu udało się uratować 1336 etatów. Z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przekazano na ten cel 7,1 mln zł, z czego najwięcej środków przyznano na świadczenia przestojowe (1,9 mln zł) i na składki (1,1 mln zł). Ze wsparcia skorzystały firmy z 14 województw, z których najwięcej pochodziło z województwa zachodnio-pomorskiego i wielkopolskiego. W tych regionach pomoc dedykowano ponad 350 pracownikom, a koszt tego przedsięwzięcia wyniósł 2,4 mln zł. Wniosków nie składali natomiast pracodawcy z województwa kujawsko-pomorskiego i łódzkiego. Ci, którzy chcieliby skorzystać z podobnej pomocy powinni wystąpić o wsparcie do marszałka województwa właściwego ze względu na siedzibę firmy z odpowiednim wnioskiem. Marszałek ma 7 dni na rozpatrzenie wniosku i podjęcie decyzji.