Niestety wciąż czekamy na rozporządzenie wykonawcze do zmienionego przepisu Kodeksu pracy. Ministerstwo Zdrowia opracowało wprawdzie projekt zmian do rozporządzenia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w kodeksie pracy, które jest jednak dopiero w fazie konsultacji publicznych.
To duży problem zważywszy na fakt, iż ma ono określać m.in. wzór skierowania na badania profilaktyczne. Zgodnie z projektem dokument ten będzie zawierał: określenie badania profilaktycznego, jakie ma być wykonane (wstępne, okresowe, kontrolne), stanowisko pracy, na którym ma być (lub jest) zatrudniona dana osoba (jeśli jest ich kilka, to należy je wskazać w kolejności odpowiadającej potrzebom zakładu), opis stanowiska pracy, z uwzględnieniem informacji o występowaniu czynników niebezpiecznych, szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych i innych wynikających ze sposobu wykonywania pracy, z podaniem czasu narażenia oraz aktualnych wyników badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych na tych stanowiskach.
Po przeprowadzonym badaniu lekarz wystawi orzeczenie, w miejsce aktualnego zaświadczenia, o braku przeciwwskazań zdrowotnych lub występowaniu przeciwwskazań zdrowotnych do pracy, albo o utracie zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy i konieczności przeniesienia na inne stanowisko. Z takiego orzeczenia będzie mógł skorzystać kolejny pracodawca, o ile nawiązanie stosunku pracy nastąpi nie później niż w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy, pracownik przedstawi nowemu pracodawcy aktualne zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania określonej pracy, zaś pracodawca uzna, że warunki w poprzednim miejscu pracy odpowiadają tym na obecnym stanowisku.