Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Jak dbać o rozwój i motywację dobrych pracowników?

Jak dbać o rozwój i motywację dobrych pracowników?

 
Jak dbać o rozwój i motywację dobrych pracowników?

Właściwa motywacja pracowników to jeden z kluczowych elementów funkcjonowania przedsiębiorstwa. Dlaczego to pracodawca powinien pobudzać personel do działania? W jaki sposób powinien dobierać metody?

 

Szkolenia i rozwój pracowników – dlaczego warto inwestować w dobrych pracowników

 

Zawodowy rozwój pracowników to jedna z kluczowych kwestii rozpatrywana przez kandydatów aplikujących na nowe stanowisko. Zadają sobie pytanie, czy w nowej firmie czegoś się nauczą, czy będą mogli doskonalić swoje umiejętności zawodowe? Często to gwarancja awansu, rozwoju przekonuje aplikantów do decyzji o podjęciu współpracy.

 

Dlatego ważne jest, aby przedsiębiorstwa miały zaplanowane różne rozwiązania motywacyjne i szkoleniowe dla osób na poszczególnych etapach kariery. Inwestując w najlepszych, tak naprawdę firma inwestuje w siebie. Pozwalając na teoretyczne i praktyczne poszerzanie wiedzy oraz umiejętności poszczególnych pracowników, przedsiębiorstwo zyskuje unikatowych specjalistów.

 

Obszary do rozwoju pracownika – przykłady

 

Jak zatem odpowiednio zaplanować rozwój zawodowy pracowników? Dobrą okazją mogą być rozmowy okresowe oceniające działania personelu. Zarówno przełożony jak i podwładny powinni się do takiego spotkania przygotować. Szef, próbując rozeznać się w oczekiwaniach pracownika, jego słabych i mocnych stronach, będzie w stanie podpowiedzieć, w jakim kierunku dana osoba może rozwijać się w firmie. Podczas rozmowy łatwo również ustalić, czy dostępne w przedsiębiorstwie opcje i założenia pracodawcy pokrywają się z tym, czego oczekuje pracownik.

 

Dla niektórych taką szansą na rozwój często jest przyłączenie do nowego projektu, zupełnie odmiennego niż dotychczasowe. Inni mogą widzieć okazję w tym, że staną się mentorami dla nowo zatrudnionych. Kolejnym sposobem na rozwój pracowników jest wysyłanie ich na specjalistyczne kursy, pozwalające rozwijać nietypowe umiejętności, jednocześnie przydatne do wypełniania obowiązków na zajmowanym stanowisku.

 

Oczywiście ważne jest, by szkolenia i rozwój pracowników były z jednej strony nakierowane na ich indywidualne potrzeby, ale uwzględniały również strategie i wizje przedsiębiorstwa.

 

Sposoby motywacji pracowników

 

Możliwość pokonywania kolejnych szczebli w karierze oraz zdobywania nowych umiejętności są ważnymi elementami, które wpływają na motywowanie pracowników. Często kursy związane z różnymi zainteresowaniami zawodowymi są bardzo drogie. Bywa też tak, że zajęcia pokrywają się z czasem pracy. Dlatego pracodawca, który angażuje się w doskonalenie pracowników, finansuje lub samodzielnie organizuje szkolenia, staje się bardzo atrakcyjny na rynku. Przyciąga specjalistów z branży. A to z kolei wzmacnia w pracowniku poczucie bezpieczeństwa i motywuje go jeszcze bardziej.

 

Oprócz tego pracodawca ma oczywiście szereg innych narzędzi, by wzbudzić więcej kreatywności i inicjatywy w swoich kadrach. Motywować pracowników można za pomocą czynników materialnych w postaci premii, nagród finansowych, bonów prezentowych, jak i niematerialnych (np. powierzając bardziej odpowiedzialne projekty, wysłać pochwałę do zarządu).

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Kierownik Robót Budowlanych

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zarządzanie i kierowanie budową w oparciu o dokumentacje techniczna, pozwolenie na budowę i obowiązujące przepisy prawa; Wypełnianie obowiązków kierownika budowy;
  • Spawacz

    Mosty Łódź S.A.   Łódź    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: praca w Produkcji Pomocniczej jako spawacz, przygotowanie i montaż konstrukcji stalowych, możliwość pracy w delegacji.
  • Samodzielna Księgowa / Samodzielny Księgowy

    RW DEKRET Biuro Rachunkowe   Gdynia    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: samodzielne prowadzenie ksiąg rachunkowych klientów biura rachunkowego, zamykanie miesiąca, obliczanie zaliczek na podatki CIT/PIT, sporządzanie deklaracji VAT, VAT-UE, plików JPK.
  • Księgowa / Księgowy do KPiR

    RW DEKRET Biuro Rachunkowe   Gdynia    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: samodzielne prowadzenie Podatkowych Ksiąg Przychodów i Rozchodów oraz rozliczanie Ryczałtów PPE klientów biura rachunkowego, zamykanie miesiąca, obliczanie zaliczek na podatki PIT, PPE, sporządzanie plików JPK.
  • Mechanik maszyn / Koordynator działu utrzymania ruchu

    Cukiernia P. Chojecki   Skierniewice    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: zapewnienie prawidłowego stanu technicznego maszyn, urządzeń, narzędzi oraz instalacji; prace związane z okresowymi przeglądami oraz serwisem maszyn, urządzeń, narzędzi i instalacji w części administracyjnej oraz produkcyjnej obiektu; diagnozowanie usterek i rozwiązywanie...
  • Magazynier

    GRAFPOL B.M. Meszkes   Bydgoszcz    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    przyjmowanie produktów na stan magazynowy; edytowanie dokumentów magazynowych; kontrola stanów magazynowych; okresowa inwentaryzacja;

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Zarządzanie hotelem i zatrudnionymi w nim pracownikami to niełatwe zadanie, za które odpowiada manager obiektu. To on musi dbać o najwyższą jakość świadczonych usług i wizerunek hotelu. Jakie obowiązki ma osoba zatrudniona na tym stanowisku? Co cechuje dobrego managera? Dziś mamy dla Was kluczowe informacje na temat tego odpowiedzialnego i perspektywicznego stanowiska.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.