Istnieje wiele metod samodzielnego radzenia sobie ze stresem i dolegliwościami związanymi np. z warunkami panującymi w pracy czy atmosferą w zespole. Jednak kwestia dbania o swoje samopoczucie to nie tylko sprawa pracownika. Również pracodawca może sprawić, by jego pracownicy byli zdrowsi, a przez to bardziej zmotywowani do pracy.
Zasady do poprawki
Rozpoczęcie wdrażania działań sprzyjających dobremu samopoczuciu pracowników oraz poprawie ich stanu zdrowia warto zacząć od... weryfikacji wcześniej wdrażanych rozwiązań. Być może wprowadzano już działania, które miały ten sam cel, lecz z czasem uległy one dezaktualizacji lub też wymagają rozwinięcia czy przekształcenia. Może się np. okazać, że zbyt duży nacisk został położony na budowaniu dobrostanu fizycznego, a jednocześnie zaniedbano kwestie klimatu panującego w zespole.
Bezkonfliktowa praca
Niejednokrotnie spadek aktywności pracowników, wzrost ilości popełnianych błędów czy niesatysfakcjonujące wyniki sprzedażowe mogą wynikać z pogarszającej się atmosfery w pracy, konfliktów wewnątrz grupy czy pogarszającej się sytuacji na rynku. Nie wszystkie czynniki stresotwórcze da natychmiast zlikwidować, jednak niektóre z nich mogą zostać wyeliminowane np. poprzez podjęcie przez pracodawcę mediacji między skłóconymi pracownikami czy rozwiązanie problemu mobbingu.
Dieta w pracy
Szybkie tempo życia nie wpływa korzystnie również na sposób odżywiania oraz budowanie racjonalnej diety u pracowników. Powszechny dostęp do produktów przetwarzanych, zawierających duże ilości cukru czy tłuszczów nie sprzyja racjonalnemu, zbilansowanemu jadłospisowi. Dlatego ciekawym pomysłem ze strony pracodawcy może być przeprowadzenie akcji edukacyjnej w formie np. warsztatów, w trakcie których pracownicy zdobędą wiedzę, która pozwoli im właściwe opracować zdrową dietę. Jeśli firma posiada swoją stołówkę, może również wprowadzić zmiany w menu tak, by połączyć walory smakowe potraw z ich właściwościami zdrowotnymi, np. poprzez zwiększenie ilości dań z warzywami czy owocami sezonowymi.
W zdrowym ciele...
Sprawność fizyczna jest niezbędna, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, w których wiele godzin spędzamy za biurkiem, w tej samej pozycji. Do tego dochodzą stres i niezdrowy tryb życia. Właśnie dlatego firmy wychodzą naprzeciw tym tendencjom i umożliwiają pracownikom wcześniejsze wykrywanie różnych schorzeń. Przykładem może być tu akcja przeprowadzona w PGNiG, której celem była wczesna diagnoza nowotworów (poprzez możliwość skorzystania z szeregu specjalistycznych badań) oraz poszerzenie wiedzy na ich temat.
Bezpieczna jazda
Część firm skupia swoją uwagę na poprawie bezpieczeństwa pracowników pokonujących codziennie kilka lub kilkanaście kilometrów w drodze do pracy. Działania podnoszące kwalifikacje w poruszaniu się na jezdni wdrażają również firmy, których pracownicy z natury swojej pracy wiele czasu spędzają w samochodzie (np. firmy kurierskie). Przykładem może być tu firma DuPont Polska, która umożliwia pracownikom odbycie kursu bezpiecznej jazdy wraz z wykorzystaniem symulatora jazdy. Szkolenie to stało się integralną częścią pakietu szkoleniowego w firmie.
Dlaczego dbanie o zdrowie pracowników jest takie ważne? „Wdrażanie różnych działań wspierających dobre samopoczucie pracowników pozwala im zachować dobre zdrowie oraz pozytywnie wpłynąć na ich stan psychiczny, co nie pozostaje bez wpływu na jakość codziennej pracy. Innym ważnym czynnikiem przemawiającym za troską o pracownicze zdrowie jest możliwość zbudowania sobie pozytywnego wizerunku w oczach pracowników, co będzie dodatkową motywacją oraz sposobem na zacieśnienie więzi w zespole „– mówi Michał Filipkiewicz, ekspert portalu Praca.pl.
Wdrożenie nowych działań sprzyjających dobremu samopoczuciu pracowników to zysk nie tylko dla nich samych, ale również to inwestycja w rozwój firmy, ponieważ zdrowi i zadowoleni ze swojej kariery pracownicy to większa gwarancja osiągania założonych celów sprzedażowych oraz zwiększania zasięgu rynkowego.
Czytaj także: Work-life-balance – w interesie pracownika i firmy