Od 15 marca mikroprzedsiębiorstwa, małe i średnie firmy mogą złożyć wniosek o kredyt z poręczeniem spłaty przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
Gwarancja BGK to szansa dla mikrofirm lub też firm, które mają krótką historię kredytową. Do tej pory tego typu organizacje miały problemy z pozyskaniem potrzebnych pieniędzy. Banki nie ufały tego typu przedsiębiorstwom żądając od nich wysokiego zabezpieczenia lub też rozpatrując wpływające wnioski o kredyt negatywnie. Gwarancja BGK może być dla nich szansą uwiarygodnienia w procesie kredytowym i uzyskania potrzebnych środków.
O większej skłonności banków do współpracy z firmami może zadecydować fakt, że gwarancje BGK sięgają 60 proc. kredytu, a tylko 40 proc. to ryzyko samego banku udzielającego kredytu.
Warunkiem pozytywnego rozpatrzenia wniosku o przyznanie kredytu z poręczeniem Banku Gospodarstwa Krajowego jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej.
W przypadku kłopotów firmy z wywiązywaniem się z umowy zawartej z bankiem, zostaną w przeciągu 15 dni roboczych uruchomione gwarancje BGK. Nie oznacza to jednak przyzwolenia na niespłacanie powstałej należności – procedury poręczenia zakładają prowadzenie działań windykacyjnych.
Trwanie programu gwarancyjnego zaplanowane jest na 2 lata. Przez ten czas pracodawcy mogą starać się o gwarancję BGK. Zgodnie z przyjętą procedurą pierwszy rok poręczenia jest darmowy, następny zaś zakłada pobieranie opłat w wysokości 0,5 proc. wartości.