Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Eksperci HR z Hemmersbach o procesie rekrutacji w 2023 i wyzwaniach w nadchodzącym roku

Eksperci HR z Hemmersbach o procesie rekrutacji w 2023 i wyzwaniach w nadchodzącym roku

 
Eksperci HR z Hemmersbach o procesie rekrutacji w 2023 i wyzwaniach w nadchodzącym roku

Już teraz możemy mówić o przejściu z dominacji rynku kandydata na rynek pracodawcy – słyszymy. Zaprosiliśmy eskpertów HR z firmy Hemmersbach, by podzielili się z nami swoimi analizami na temat zjawisk, z jakimi mierzyli się w zarządzaniu kadrami i rekrutacjach w 2023 roku – oraz przewidywaniami co do rynku pracy w roku 2024. Czego mogą spodziewać się rekruterzy i szukający pracy? Które umiejętności są obecnie najważniejsze u kandydatów? Na te i inne pytania odpowiadają: Karolina Słomka (Talent Acquisition Manager), Edyta Kozłowska (HR Manager) oraz zespół rekruterek Hemmersbach: Malgorzata Dronka, Aleksandra Korman i Michalina Trzcinska.

 

Praca.pl: Czy 2023 rok przyniósł wiele wyzwań w czasie rekrutacji?

 

Hemmersbach: Najistotniejsze wyzwania zawsze pojawiają się w kontekście rekrutacji na stanowiska wysoko wyspecjalizowane. Z tej perspektywy rok 2023 nie przyniósł istotnych zmian w porównaniu do lat ubiegłych. Poszukujemy profesjonalistów do naszych zespołów logistycznych, którzy charakteryzują się znajomością międzynarodowych przepisów spedycyjnych, jak również techników IT. 

Rekrutacje na niższe stanowiska są łatwiejsze? Rekruterki w Hemmersbach zauważyły pewien trend w przypadku ról juniorskich blue collar – wielu kandydatów po prostu nie pojawia się pierwszego dnia pracy. Obserwujemy w tej grupie spadek pod względem poczucia odpowiedzialności.

 

Firma Hemmersbach zatrudnia pracowników na różnych stanowiskach, począwszy od magazynowych, poprzez techników IT i stanowiska specjalistyczne, aż po kadrę menadżerską. Koleżanki i koledzy w naszej firmie cechują się zaangażowaniem, chęcią do ciągłego rozwoju i gotowością do dzielenia się swoją wiedzą. Uważamy, że kluczowe jest nie tylko podejście pracownika do wykonywanej pracy, lecz przede wszystkim do relacji z zespołem i przełożonymi. Jesteśmy przekonani, że zdobycie wszelkiej wiedzy jest możliwe, jednak zmiana podejścia, zwanego „attitude”, stanowi wyzwanie o większym stopniu trudności. Niemniej, jeśli utrzymywana jest efektywna komunikacja i obie strony wykazują chęć otwartej wymiany myśli, pracownik oraz przełożony nie napotykają trudności.

 

Czytaj także: 6 reguł Cialdiniego, o których powinieneś pamiętać, budując zaangażowanie kandydata

 

Jakie nowe trendy w rekrutacji były najbardziej zauważalne w 2023 roku?

 

W 2023 roku, zwłaszcza w drugiej połowie, zaobserwowaliśmy wyraźną zmianę tendencji na rynku pracy. Już teraz możemy mówić o przejściu z dominacji rynku kandydata na rynek pracodawcy.Spowolnienie gospodarcze oraz wprowadzane cięcia kosztów przez wiele firm stają się widoczne nawet na najpopularniejszych portalach rekrutacyjnych, które zanotowały znaczny spadek liczby ogłoszeń publikowanych w 2023 roku.

 

Jeśli spojrzymy na Hemmersbach, w ciągu roku 2023 skoncentrowaliśmy się na zatrudnianiu większej liczby specjalistów i techników, przy jednoczesnym ograniczeniu roli back office [stanowiska administracyjne i wspomagające – przyp. red.]. Ten rok jest również okresem intensywnych działań związanych z automatyzacją i optymalizacją procesów.

 

W jaki sposób nowe technologie wpłynęły na procesy rekrutacyjne w 2023 roku? Czy sami coraz bardziej polegacie na narzędziach cyfrowych przy doborze kandydatów?

 

W Hemmersbach priorytetem dla nas jest nawiązywanie kontaktu z drugim człowiekiem, ponieważ uważamy, że żadna technologia czy sztuczna inteligencja nie są w stanie zastąpić tego bezpośredniego aspektu. Niemniej jednak nie oznacza to, że unikamy automatyzacji tam, gdzie jest to możliwe, przy zachowaniu równowagi między działaniami człowieka a technologią. Cenimy optymalizację naszych procesów i dążymy do tego, aby każdy pracownik Hemmersbach miał wpływ na ich doskonalenie.

 

W kontekście doboru kandydatów preferujemy podejście tradycyjne. Stosujemy wywiad ustrukturyzowany oraz testy zdolności poznawczych w ramach procesu rekrutacyjnego, co pozwala nam skutecznie identyfikować wyjątkowych pracowników. Mimo naturalnej rotacji kadry wielu doświadczonych profesjonalistów pozostaje z nami przez kilkanaście lat. To potwierdza stabilność i atrakcyjność Hemmersbach na polskim rynku, gdzie działamy od 17 lat. Nasza zdolność do utrzymywania trwałych relacji z pracownikami i klientami przyczynia się do naszego sukcesu.

 

Eksperci Hemmersbach: Sztuczna inteligencja nie zastąpi nigdy wyjątkowej roli człowieka.

 

W ostatnim czasie wiele mówi się o znaczeniu umiejętności technicznych na rynku pracy. Czy Waszym zdaniem są to kompetencje, które są najbardziej istotne podczas rekrutacji?

 

W naszej firmie priorytetowe kompetencje u kandydata zależą od konkretnego stanowiska. Na przykład, kiedy poszukujemy specjalisty z konkretną wiedzą techniczną na poziomie L2, kluczowe stają się twarde umiejętności. Jednak gdy kandydat posiada pewną wiedzę, lecz brakuje mu umiejętności komunikacyjnych lub wykazuje negatywne podejście już na etapie rozmowy, stawiamy na osoby z nieco mniejszym doświadczeniem, ale z wyjątkową motywacją do pracy. W naszym środowisku określamy to mianem „Orange Blooded Pro” – pracownika, który wyróżnia się nie tylko wiedzą, lecz również zaangażowaniemw budowanie relacji z innymi osobami, co uznajemy za najcenniejsze.

 

 

Czy i jakie inicjatywy szkoleniowe planujecie, żeby spełnić potrzeby kompetencyjne u pracowników?

 

Zauważamy, że zarówno obecnie, jak i w poprzednich latach, naszych pracowników cechuje ogromna chęć rozwoju. Każdy ma szansę na rozwój, pod warunkiem zaangażowania się w pracę na obecnym stanowisku. W obszarze szkoleń dysponujemy własną platformą, na której nasi pracownicy mają dostęp do różnorodnych kursów, obejmujących zarówno aspekty miękkie, jak i wiedzę techniczną czy specjalistyczną. Dodatkowo uczestnicy zyskują dostęp do atrakcyjnych nagród, które mogą wybrać w zależności od liczby zdobytych punktów. Jesteśmy ciągle zaangażowani w rozwijanie treści i dodawanie nowych szkoleń, aby nasz zespół mógł nieustannie rozwijać się i podnosić kwalifikacje.

 

W trosce o rozwój naszej kadry kierowniczej oraz doceniając wartość chęci do nauki, obsadę kluczowych stanowisk realizujemy poprzez rekrutację wewnętrzną, a następnie przez uczestnictwo w programie rozwoju zawodowego – Management Trainee Program. To kompleksowe szkolenie przygotowujące do roli przyszłych liderów. Gwarantujemy wszechstronny rozwój, skupiający się zarówno na koniecznych kompetencjach twardych, jak i kluczowych umiejętnościach miękkich, niezbędnych w pracy menedżera.

 

W związku z mocno ostatnio eksponowanym pojęciem „dobrostanu” pracowników – czy i jakie inicjatywy związane ze zdrowiem i dobrym samopoczuciem pracowników planujecie wdrożyć, aby wspierać ich produktywność i lojalność?

 

W Hemmersbach niezwykle cenimy dobrostan naszych pracowników, co odzwierciedlamy w atrakcyjnej ofercie benefitów, zwłaszcza dla osób na początkowym etapie kariery. Kandydaci zwracają uwagę nie tylko na korzyści finansowe, ale także na możliwości rozwoju i przyjazną atmosferę pracy. Zapewniamy naszym pracownikom pełną elastyczność, umożliwiając pracę zdalną w trybie hybrydowym nawet do 100%, w przypadku, gdy rola nie wymaga obecności fizycznej. To dla nas ważne, aby stworzyć środowisko pracy, które spełnia oczekiwania i potrzeby naszych zespołów.

 

Eksperci Hemmersbach: W 2024 roku kandydaci będą ostrożniej podchodzić do zmiany pracy.

 

Pracownicy i kandydaci oczekują już teraz możliwości pracy zdalnej i hybrydowej? Jakie aspekty, takie jak benefity, rozwój zawodowy czy kultura organizacyjna, stały się kluczowe dla potencjalnych pracowników?

 

Pracując nad osiągnięciem optymalnego work-life balance, wprowadziliśmy elastyczne formy zatrudnienia, w tym pracę hybrydową. Dla naszego zespołu dobre samopoczucie to nie tylko kwestia pakietów medycznych, które oferujemy, ale także dbałości o zdrowy styl życia.

 

Zachęcamy naszych pracowników do aktywności fizycznej, proponując alternatywne środki transportu, takie jak rower czy hulajnoga, które można naładować w naszym przyjaznym środowisku biurze. Dodatkowo, tworzymy przestrzeń do relaksu i integracji, organizujemy ciekawe konkursy oraz aktywności sportowe, takie jak koszykówka czy bieganie. Dzięki temu nie tylko dbamy o rozwój umiejętności zawodowych, ale również budujemy silne więzi wewnątrz zespołu.

 

Jakie są Wasze przewidywania dotyczące globalnych trendów rynkowych i ich wpływu na procesy rekrutacyjne w 2024 roku? Czy przewidujecie jakieś kluczowe zmiany bądź nowe wyzwania?

 

W świetle obecnych wyzwań geopolitycznych oraz spowolnienia gospodarczego wiele firm podjęło strategiczne decyzje o redukcji kosztów. Nasze zespoły pozostają jednak w pełni zaangażowane, doskonale radząc sobie z dynamicznym otoczeniem biznesowym. Perspektywy na rok 2024 wskazują na ostrożniejsze podejście kandydatów do zmiany pracy, wynikające zarówno z ograniczonej liczby ofert, jak i powrotu na rynek pracy pewnej grupy specjalistów.

 

W tej sytuacji kluczowe staje się dla firm utrzymanie stabilności na rynku i zapewnienie kandydatom poczucia bezpieczeństwa. Długoletni rozwój Hemmersbach stanowi gwarancję, że spełnimy te oczekiwania, prezentując atrakcyjną, solidną i godną zaufania ofertę zatrudnienia dla potencjalnych kandydatów.

Czy spodziewacie się, że nowe technologie, takie jak sztuczna inteligencja czy analiza danych, będą odgrywać jeszcze większą rolę w procesach rekrutacyjnych w przyszłym roku?

 

Sztuczna inteligencja nie zastąpi nigdy wyjątkowej roli człowieka. Jednakże w procesach rekrutacyjnych może pełnić istotną rolę, wspierając rekruterów na różnych etapach. Inspirować ich w tworzeniu atrakcyjnych ogłoszeń, precyzyjnie identyfikować kluczowe umiejętności i przeszukiwać bazy danych. Automatyzuje procesy, zwiększa efektywność oraz przyczynia się do redukcji kosztów. Pomimo postępu sztucznej inteligencji, ludzki wkład, intuicja i zdolność do budowania relacji są niezastąpione. To właśnie harmonia obu elementów tworzy doskonałą jakość w procesach rekrutacyjnych.

 

Czy przewidujecie dalszy wzrost elastycznych modeli pracy, takich jak praca zdalna, hybrydowa, czy elastyczne godziny pracy? Jakie kroki podejmiecie, aby sprostać oczekiwaniom pracowników w tym zakresie?

 

W Hemmersbach nie tylko słuchamy, ale również aktywnie reagujemy na potrzeby naszych pracowników. Oferujemy im możliwość pracy zarówno zdalnej, jak i w formie hybrydowej, pozostawiając swobodę decyzji dotyczącej obecności w biurze. W obliczu zmieniających się trendów powrotu do biur, nasze elastyczne podejście wyróżnia nas na tle innych firm, podkreślając naszą troskę o indywidualne potrzeby i wygodę naszych zespołów.

Czy przewidujecie zwiększone wykorzystanie analizy danych w zarządzaniu procesami rekrutacyjnymi? Jakie korzyści lub nowe rozwiązania planujecie wdrożyć w tym obszarze?

 

Analiza danych stanowi kluczowy element zrozumienia skuteczności poszczególnych etapów procesu rekrutacyjnego. Optymalizując je, skracamy czas znalezienia idealnego kandydata i wybieramy najbardziej efektywne portale ogłoszeniowe dla poszczególnych stanowisk. Nasze doświadczenie pozwala nie tylko doskonalić bieżące procesy, ale także przewidywać przyszłe trendy. W nadchodzącym roku wprowadzimy nowe narzędzia, podnosząc efektywność rekruterów.

Dziękujemy za inspirującą rozmowę!

 

Czytaj także: Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Doradca klienta indywidualnego

    PKO Bank Polski   Kraków    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:masz bezpośredni kontakt z naszymi klientami zapewniając im kompleksową obsługę, jesteś profesjonalny/a i budujesz przyjazne relacje z klientami,pracujesz na swoją premię, prowadząc aktywną sprzedaż produktów oraz usług bankowych i...
  • Doradca klienta indywidualnego

    PKO Bank Polski   Jędrzejów    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / na zastępstwo  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:masz bezpośredni kontakt z naszymi klientami zapewniając im kompleksową obsługę, jesteś profesjonalny/a i budujesz przyjazne relacje z klientami,pracujesz na swoją premię, prowadząc aktywną sprzedaż produktów oraz usług bankowych i...
  • Doradca klienta indywidualnego

    PKO Bank Polski   Dąbrowa Tarnowska    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:aktywnie sprzedajesz i promujesz produkty oraz usługi Grupy Kapitałowej naszego banku,realizujesz transakcje bezgotówkowe i/lub gotówkowe,wspierasz klientów w korzystaniu z nowoczesnych narzędzi oraz bankowości internetowej i mobilnej,budujesz i utrzymujesz...
  • Młodszy doradca / doradca firm

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole: dbasz o dobry wizerunek PKO Banku Polskiego S.A, nawiązujesz współpracę z klientami z sektora małych i średnich przedsiębiorstw o przychodach rocznych ze sprzedaży do 15 mln PLN, opiekujesz się klientami instytucjonalnymi znajdującymi się w przypisanym...
  • Inżynier danych

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole: budujesz wraz zespołem procesy zasilania operacyjnej składnicy danych, projektujesz i realizujesz rozwiązania informatyczne w obszarze zasilania danych, analizujesz dane i przygotowujesz modele logiczne i fizyczne danych, przygotowujesz datamarty tematyczne,...
  • Java developer (obszar kampanijny)

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole: implementujesz nowe lub modyfikujesz istniejące aplikacje/serwisy, tworzysz testy jednostke i integracyjne dla budowanych aplikacji/serwisów, dbasz o wysoką jakość oprogramowania (funkcjonalność, wydajność, niezawodność), tworzysz dokumentację, analizujesz...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?