Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Drukarka do biura – którą wybrać? Co wziąć pod uwagę?

Drukarka do biura – którą wybrać? Co wziąć pod uwagę?

 
Drukarka do biura – którą wybrać? Co wziąć pod uwagę?

Mimo że przedsiębiorcy coraz częściej posługują się dokumentami elektronicznymi, to obok ekspresu do kawy do biura wciąż drukarka jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia firmy. Zakup drukarki do biura wiąże się ze sporym wydatkiem oraz kosztami jej utrzymywania przez wiele lat. Mając to na uwadze, trzeba podjąć decyzję o tym, która drukarka najlepiej zaspokoi potrzeby danej firmy.

 

Spis treści

Drukarka do biura – na co zwrócić uwagę przy zakupie?


Inne parametry drukarki są ważne dla dużych korporacji, inne dla małych, a nawet jednoosobowych firm. Pytanie, które każdy przedsiębiorca powinien sobie zadać przed podjęciem decyzji o zakupie drukarki, to przede wszystkim:

 

  • ile miesięcznie firma będzie drukować?
  • co będzie drukować i w jakim formacie?
  • jakie dodatkowe funkcje będą przydatne?


Drukarka biurowa – ceny


Koszt zakupu samej drukarki nie powinien być głównym kryterium wyboru. W długofalowej perspektywie bardziej istotny jest koszt jej eksploatacji. Największy wpływ ma na niego bezawaryjność i niski koszt wydruku pojedynczej strony, czyli wydatki na tusze i tonery. Do kosztów wydruku należy dodać również cenę zakupu papieru.


Kupując tanią drukarkę, zwykle narażamy się na wysokie koszty jej utrzymania. Jednakże w przypadku niektórych drukarek można obniżyć koszty eksploatacji, stosując zamienniki. Oferta cenowa mniej znanych producentów tuszy czy tonerów jest zwykle korzystniejsza. Nie każda drukarka będzie jednak prawidłowo współpracować z zamiennikami, dlatego warto najpierw to sprawdzić. Obniżyć koszty może też automatyczny duplex, czyli funkcja umożliwiająca drukowanie na dwóch stronach kartki bez konieczności ich przekładania. Dzięki temu zużywa się mniej papieru i dba o środowisko.


Drukarka laserowa czy atramentowa?


Na rynku drukarek wyróżniamy przede wszystkim drukarki laserowe i atramentowe. Atramentowe są tańsze w zakupie od laserowych. ale koszty ich eksploatacji – zwykle wyższe. Przewagą atramentowych jest lepsza jakość wydruku, ponieważ obraz tworzony jest linia po linii, zaś drukarka laserowa robi to warstwowo. Kolorowe i monochromatyczne drukarki laserowe oferują rozdzielczość sięgającą 2400 x 600 dpi. To zdecydowanie mniej od drukarek atramentowych. A to oznacza, że drukarki laserowe nie sprawdzą się w firmach, gdzie drukuje się zdjęcia. Ponadto, drukarki atramentowe zawdzięczają swoją popularność szybkiej pracy i uniwersalności. Pozwalają drukować teksty, kolorowe grafiki i zdjęcia.


Jeśli w biurze nie ma potrzeby drukowania w kolorze, to zdecydowanie lepiej sprawdzi się monochromatyczna drukarka laserowa. Koszt wydruku strony z tekstem na czarno-białej drukarce laserowej jest kilkukrotnie niższy od wydruku na atramentówce. Laserowe charakteryzują się też dłuższą żywotnością i są lepiej przystosowane do masowego drukowania.


Ważną kwestią, którą także warto uwzględnić podczas podejmowania decyzji, jest format wydruku. Przy standardowym wykorzystywaniu urządzenia wystarczy wydruk w formacie A4. Z kolei w średnich i większych firmach warto przemyśleć funkcję druku w formacie A3, przydatny do plakatów czy broszur.


Dla wielu firm istotne jest również, aby urządzenie, oprócz drukowania, miało funkcję skanowania i kserowania dokumentów. Przydatną funkcją jest też łączność bezprzewodowa wi-fi z urządzeniem, ponieważ pozwoli to na znaczne ograniczenie ilości kabli w biurze.

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Mistrz Elektroepilacji

    ELEKTROEPILACJA.PL SP. Z O.O.   Warszawa, Ochota    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie  pełny etat   4 242 - 9 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Opis stanowiska: Przeprowadzanie zabiegów elektroepilacji, Indywidualne doradztwo dla klientów w zakresie przeprowadzanych zabiegów, Dbanie o najwyższe standardy obsługi klienta i higieny pracy, Aktywny udział w życiu salonu i jego promocji.
  • Redaktor serwisów o tematyce podatkowo-księgowej

    Enadis Sp. z o.o.   Gdynia    praca zdalna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o dzieło / kontrakt B2B  tymczasowa/dodatkowa  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Tworzenie wysokiej jakości artykułów o tematyce związanej z prowadzeniem firm i innych jednostek, podatkach, prawie związanych z działalnością jednostek gospodarczych (kodeks cywilny, kodeks spółek), księgowości, kadrach i płacach.
  • Pomocnik budowlany

    AMB GEBÄUDESERVICE GmbH   Niemcy, Berlin   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Doświadczenie na podobnym stanowisku; Prawo jazdy kat. B, mile widziane BE; Umiejętność pracy w zespole; Motywacja; Mile widziane doświadczenie w pracy za granica;
  • Operator urządzeń produkcyjnych (m/k)

    Trenkwalder   Nowa Wieś Wrocławska    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    13 godz.
    Twoje zadania obsługa robotów/maszyn w obszarze zautomatyzowanej linii technologicznej, kontrola kluczowych parametrów jakościowych, obsługa systemu SAP.
  • Pracownik montażu (m/k)

    Trenkwalder   Wróblowice (pow. średzki, gm. Miękinia)    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową   4 950 zł brutto/mies.
    13 godz.
    Twoje zadania montaż ręczny oraz przy pomocy urządzeń półautomatycznych, przezbrajanie stanowiska pod konkretne zlecenia, wprowadzanie danych do systemu, kontrola jakości, pakowanie.
  • Specjalista / Specjalistka IT z j. niemieckim

    Nowy Styl   Jasło    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    Twój zakres obowiązków: monitoring zgłoszeń i obsługa incydentów IT; udział w projektach prowadzonych przez Departament Informatyki; praca w systemie ticketowym; zapewnienie prawidłowej i bezawaryjnej pracy infrastruktury IT; zdalne i lokalne wsparcie użytkowników z zakresu oprogramowania...

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.