Chodzi przede wszystkim o pomoc publiczną dla pracodawców wykonujących działalność gospodarczą w zakresie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, która miała obowiązywać jedynie do 30 czerwca 2014 r., ale została przedłużona o pół roku, tj. do 31 grudnia br.
W celu jej otrzymania pracodawca powinien złożyć wniosek o wypłatę miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych oraz miesięczną informację o wynagrodzeniach, zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności pracowników niepełnosprawnych. Wniosek ten wraz z informacją należy złożyć w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczą ww. dokumenty. To o 5 dni dłużej niż kiedyś, gdyż wcześniej termin ten upływał 20 dnia miesiąca.
Analogicznie o pół roku przedłużono możliwość ubiegania się o zwrot ze środków PFRON dodatkowych kosztów związanych z zatrudnieniem niepełnosprawnych (takich jak: na adaptację pomieszczeń zakładu pracy do potrzeb niepełnosprawnych, adaptację i nabycie urządzeń ułatwiających niepełnoprawnym pracę lub funkcjonowanie)
oraz refundacji szkoleń takich pracowników (obejmujących zarówno szkolenia ogólne, jak i specjalistyczne dla osób niepełnosprawnych).
Półroczną prolongatę obowiązywania wszystkich ww. przepisów zawdzięczamy zmianie przepisów unijnych dotyczących pomocy publicznej dla pracodawców, które jako pierwsze wydłużyły okres, w którym państwa mogą udzielać pomocy małym i średnim przedsiębiorstwom. To zaś w konsekwencji umożliwiło wydłużenie o 6 miesięcy stosowanie pomocy publicznej także w odniesieniu do polskich przedsiębiorców, z której to możliwości skorzystał rodzimy resort pracy.