W bieżącym roku inspektorzy pracy będą kontrolowali przede wszystkim prawidłowość zawierania umów cywilnoprawnych oraz terminowych umów o pracę. W obszarze szczególnego zainteresowanie PIP znajdą się branże: budowlana, ogrodowa i transportowa.
W pierwszej z nich uwaga kontrolujących skupi się na warunkach pracy, a w szczególności na zagrożeniach wypadkowych związanych z upadkiem z wysokości, pracą w strefie zagrożenia spadającym czynnikiem materialnym, montażem/demontażem i użytkowaniem rusztowań oraz pracą w wykopach. PIP zapowiada, iż w razie rażących naruszeń przepisów bhp inspektorzy skierują do ZUS wnioski o podwyższenie składki ubezpieczenia wypadkowego.
W branży ogrodniczej sprawdzane będzie: nawiązywanie i rozwiązywanie stosunków pracy (w szczególności umów terminowych), czy zawarte umowy cywilnoprawne nie są realizowane w warunkach wskazujących na istnienie stosunku pracy, przestrzeganie przepisów o czasie pracy, terminowość i prawidłowość wypłacania wynagrodzenia za pracę oraz zagadnienia bezpieczeństwa i higieny pracy.
Z kolei w transporcie kontrole PIP będą prowadzone w ramach Krajowej Strategii Kontroli przepisów w zakresie czasu jazdy i postoju, obowiązkowych przerw i odpoczynków, mającej na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz poprawę warunków socjalnych kierowców.
Kontrole i rekontrole nie ominą także zakładów pracy, w których najczęściej dochodziło do wypadków przy pracy. Szczególną uwagę inspektorzy zwrócą na poprawność ocen ryzyka zawodowego przeprowadzonych dla prac, podczas wykonywania których doszło do wypadków, prawidłowość ustalania przyczyn i okoliczności tych wypadków oraz spójność środków profilaktycznych wynikających z oceny ryzyka zawodowego ze środkami ustalonymi w postępowaniu powypadkowym.