Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Ochrona delegowanych pracowników

Ochrona delegowanych pracowników

 
Ochrona delegowanych pracowników

Delegowanie pracownika to wyznaczenie mu wykonywania zadań służbowych na terenie innego państwa, miasta, lub też modyfikacja zakresu wykonywanych zadań bez zmiany miejsca pracy. Należy pamiętać, że delegowanie a oddelegowanie to dwa różne pojęcia: delegować można pracownika bez zmiany umowy, ale nie dłużej niż na 3 miesiące, zaś oddelegowanie może dotyczyć dłuższego okresu, lecz wiąże się z koniecznością zawarcia umowy o oddelegowaniu.

 

Delegowanie pracowników: zasady

 

Kodeks pracy oraz poświęcona zagadnieniom delegowania pracowników Ustawa z dnia 10 czerwca 2016 r. o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług dają pracodawcy możliwość delegowania pracownika, na czas nie dłuższy niż 3 miesiące, do wykonywania innych zadań i/lub pracy w innym miejscu. Podstawowym warunkiem jest to, aby czasowo powierzona praca odpowiadała kwalifikacjom pracownika delegowanego i aby ten otrzymywał za nią nie mniejsze wynagrodzenie, niż za zadania wykonywane na co dzień.

 

Delegacja pracownika – prawa i obowiązki

 

Pracownikom delegowanym przysługuje zwrot wydatków na pokrycie kosztów podróży, wyżywienia (tzw. dieta) i zakwaterowania. Pracownik przebywający w delegacji ma obowiązek odpowiedniego udokumentowania wszystkich wydatków i przedstawienia ich pracodawcy. Delegacja, trwająca maksymalnie 3 miesiące, traktowana jest bowiem na podobnej zasadzie jak podróż służbowa. Rozliczenie delegacji służbowej powinno odbyć się niezwłocznie po jej zakończeniu (maksymalnie 14 dni po powrocie pracownika do stałego miejsca pracy).

 

Delegowanie za granicę

 

16 kwietnia 2019 roku Parlament Europejski uchwalił dyrektywę dotyczącą delegowania pracowników w ramach świadczenia usług, mającą na celu ochronę pracowników delegowanych. Dyrektywa nakłada na pracodawcę m.in. obowiązek zapewnienia w miejscu delegowania takich samych lub lepszych, niż w miejscu stałej pracy, warunków w zakresie:
• minimalnych okresów odpoczynku i maksymalnego czasu pracy,
• minimalnego wymiaru płatnego urlopu,
• wynagrodzenia,
• środków ochronnych dla młodzieży oraz kobiet w ciąży i bezpośrednio po urodzeniu dziecka,
• równego traktowania kobiet i mężczyzn.


W celu większej ochrony pracowników delegowanych Unia Europejska powołała specjalną platformę na rzecz usprawnienia współpracy w zakresie przeciwdziałania pracy nierejestrowanej. Ma ona „uczestniczyć w monitorowaniu i ocenie przypadków oszustw, poprawiać realizację i sprawność współpracy administracyjnej pomiędzy państwami członkowskimi, opracować mechanizmy alarmowe oraz służyć pomocą i wsparciem w zakresie wzmocnionej współpracy administracyjnej i wymiany informacji między właściwymi organami i podmiotami” (źródło: dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej 2018/957 z dnia 28 czerwca 2018 r. zmieniająca dyrektywę 96/71 dotyczącą delegowania pracowników w ramach świadczenia usług).

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Inżynier / Inspektor Spawalniczy

    JKL Holding AS   Norwegia    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Do Twoich obowiązków będzie należało: kontrola jakości wykonywanych prac; analiza dokumentacji technicznej; pisanie raportów; sprawdzenie kompetencji spawaczy;
  • Specjalista NDT

    JKL Holding AS   Norwegia    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Do Twoich obowiązków będzie należało: wykonywanie badań nieniszczących głównie metodami: UT, UT-PA, RT i MT; tworzenie raportów;
  • Specjalista / Specjalistka ds. marketingu

    SP EUROPE Sp. z o.о.   Pruszków    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista mid / senior / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    OPIS STANOWISKA: Analiza rynku, sprzedaży według regionów, segmentów rynku, produktów, marek; Aktywna promocja firmy na rynku; Informowanie klientów poprzez efektywne wykorzystanie technologii reklamowych i PR;
  • Specjalista / Specjalistka ds. kadr i płac

    ADN Akademia Sp. z o.o. Sp. k.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Pracując jako Specjalista ds. kadr i płac będziesz odpowiedzialny za cały proces związany zarówno z administracją kadrową jak i naliczaniem wynagrodzeń. Dbałość o terminową i poprawną realizacją zadań oraz bezpośredni kontakt z managerami to nasze główne cele, które wspólnie...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    LUX MED Sp. z o.o.   Wrocław, ul Fabryczna 6    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    11 godz.
    Zapraszamy do zgłaszania się już dziś. Proponujemy współpracę w ramach opieki ambulatoryjnej w Centrum Medycznym LUX MED przy ul. Fabrycznej 6 we Wrocławiu. Nasze oczekiwania wobec Ciebie:​ wykształcenie min. średnie medyczne - preferowane ukończone studia licencjackie/magisterskie na...
  • Specjalista ds. Monitorowania Procesów Posprzedażowych

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)
    11 godz.
    Twoje zadania: Cykliczne generowanie raportów i ich analiza zgodnie z ustalonym terminarzem; Bieżące raportowanie błędów w danych oraz monitorowanie statusu ich naprawiania; Monitorowanie wybranych wskaźników oraz procesów, w szczególności w zakresie wynikającym z obowiązujących...

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.