Delegowanie pracownika to wyznaczenie mu wykonywania zadań służbowych na terenie innego państwa, miasta, lub też modyfikacja zakresu wykonywanych zadań bez zmiany miejsca pracy. Należy pamiętać, że delegowanie a oddelegowanie to dwa różne pojęcia: delegować można pracownika bez zmiany umowy, ale nie dłużej niż na 3 miesiące, zaś oddelegowanie może dotyczyć dłuższego okresu, lecz wiąże się z koniecznością zawarcia umowy o oddelegowaniu.
Delegowanie pracowników: zasady
Kodeks pracy oraz poświęcona zagadnieniom delegowania pracowników Ustawa z dnia 10 czerwca 2016 r. o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług dają pracodawcy możliwość delegowania pracownika, na czas nie dłuższy niż 3 miesiące, do wykonywania innych zadań i/lub pracy w innym miejscu. Podstawowym warunkiem jest to, aby czasowo powierzona praca odpowiadała kwalifikacjom pracownika delegowanego i aby ten otrzymywał za nią nie mniejsze wynagrodzenie, niż za zadania wykonywane na co dzień.
Delegacja pracownika – prawa i obowiązki
Pracownikom delegowanym przysługuje zwrot wydatków na pokrycie kosztów podróży, wyżywienia (tzw. dieta) i zakwaterowania. Pracownik przebywający w delegacji ma obowiązek odpowiedniego udokumentowania wszystkich wydatków i przedstawienia ich pracodawcy. Delegacja, trwająca maksymalnie 3 miesiące, traktowana jest bowiem na podobnej zasadzie jak podróż służbowa. Rozliczenie delegacji służbowej powinno odbyć się niezwłocznie po jej zakończeniu (maksymalnie 14 dni po powrocie pracownika do stałego miejsca pracy).
Delegowanie za granicę
16 kwietnia 2019 roku Parlament Europejski uchwalił dyrektywę dotyczącą delegowania pracowników w ramach świadczenia usług, mającą na celu ochronę pracowników delegowanych. Dyrektywa nakłada na pracodawcę m.in. obowiązek zapewnienia w miejscu delegowania takich samych lub lepszych, niż w miejscu stałej pracy, warunków w zakresie:
• minimalnych okresów odpoczynku i maksymalnego czasu pracy,
• minimalnego wymiaru płatnego urlopu,
• wynagrodzenia,
• środków ochronnych dla młodzieży oraz kobiet w ciąży i bezpośrednio po urodzeniu dziecka,
• równego traktowania kobiet i mężczyzn.
W celu większej ochrony pracowników delegowanych Unia Europejska powołała specjalną platformę na rzecz usprawnienia współpracy w zakresie przeciwdziałania pracy nierejestrowanej. Ma ona „uczestniczyć w monitorowaniu i ocenie przypadków oszustw, poprawiać realizację i sprawność współpracy administracyjnej pomiędzy państwami członkowskimi, opracować mechanizmy alarmowe oraz służyć pomocą i wsparciem w zakresie wzmocnionej współpracy administracyjnej i wymiany informacji między właściwymi organami i podmiotami” (źródło: dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej 2018/957 z dnia 28 czerwca 2018 r. zmieniająca dyrektywę 96/71 dotyczącą delegowania pracowników w ramach świadczenia usług).